– Dziecko podejmuje funkcje życiowe i reaguje na bodźce zewnętrzne – poinformował w poniedziałek Tomasz Warchoł, rzecznik prasowy Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, gdzie hospitalizowana jest dziewczynka. Niemowlę utrzymywane było w stanie śpiączki farmakologicznej. Do szpitala trafiło z połamanymi kończynami, zadrapaniami i urazem głowy. Rodzice usłyszeli zarzuty znęcania się i trafili do aresztu.
– Dziewczynka została wybudzona ze śpiączki farmakologicznej w poniedziałek rano – mówi rzecznik. Do rzeszowskiego szpitala trafiła 19 października z obrażeniami ciała wskazującymi, że ktoś się nad nią znęcał. Od tego czasu dziewczynka przebywała na oddziale intensywnej opieki medycznej.
Czteromiesięczna Nadia miała złamane kończyny, zadrapania i zasinienia, była nadpobudliwa i lękliwa. Stwierdzono też uraz głowy. Dziecko zostało zoperowane i przetransportowane na neurologię, później na OIOM, gdzie przebywało do poniedziałku, 30 października.
Zarzuty dla rodziców czteromiesięcznej Nadii
Prokuratura Rejonowa w Jaśle postawiła rodzicom dziecka, 20-letniej matce i 25-letniemu ojcu zarzuty znęcania się nad swoją córką i spowodowania u niej obrażeń ciała.
Ojciec dziewczynki nie przyznał się do zarzutów, matka przyznała się częściowo. Oboje złożyli wyjaśnienia, ale – ze względu na dobro dziecka i charakter sprawy – prokuratura nie ujawnia ich treści. Grozi im do ośmiu lat więzienia. Oboje trafili na trzy miesiące do aresztu.
Rodzina była objęta procedurą Niebieskiej Karty. – Kobieta kilka dni przed interwencją, kiedy dziecko trafiło do szpitala, zgłosiła przemoc, jaką jej partner miał stosować wobec niej. Dopytywana kilkukrotnie o to, czy przemoc stosuje także wobec dziecka, kategorycznie zaprzeczyła – mówi oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jaśle młodszy aspirant Daniel Lelko.
Nadia trafi do rodziny zastępczej
Po tym, jak dziewczynka trafiła do szpitala w Rzeszowie, jasielska prokuratura wystąpiła do sądu rodzinnego o wyznaczenie reprezentanta tymczasowego dla dziecka celem ochrony jego interesów procesowych oraz o wydanie – w trybie pilnym – zarządzeń tymczasowych opiekuńczych w przedmiocie władzy rodzicielskiej. Dziewczynka, po opuszczeniu szpitala, trafi do rodziny zastępczej.