Reklama

Lifestyle

Leszczyna: 4,2 miliardy złotych w rozwój opieki psychiatrycznej

Aleksandra Kiełczykowska, Iwona Żurek, Magdalena Gronek, Katarzyna Lechowicz-Dyl / PAP
Dodano: 06.06.2024
Fot. PAP/Leszek Szymański
Warszawa, 06.06.2024. Minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas konferencji prasowej "Inwestycje w psychiatrię – inwestycje w naszą przyszłość", 6 bm. w siedzibie resortu w Warszawie. (mr) PAP/Leszek Szymański
Fot. PAP/Leszek Szymański Warszawa, 06.06.2024. Minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas konferencji prasowej "Inwestycje w psychiatrię – inwestycje w naszą przyszłość", 6 bm. w siedzibie resortu w Warszawie. (mr) PAP/Leszek Szymański
Share
Udostępnij

Chcemy zainwestować 4,2 miliardy złotych w ochronę zdrowia psychicznego – w rozwój infrastruktury, opieki psychiatrycznej, leczenia uzależnień dzieci, młodzieży i dorosłych. To rekordowe środki – poinformowała w czwartek ministra zdrowia Izabela Leszczyna.

W czwartek ministra zdrowia Izabela Leszczyna, wiceministra zdrowia Katarzyna Kacperczyk, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży dr Aleksandra Lewandowska i konsultant krajowego w dziedzinie psychiatrii prof. Piotr Gałecki przedstawili założenia inwestycji w psychiatrię.

“To, co chcemy zrobić w zakresie ochrony zdrowia psychicznego, to zainwestować niespotykane dotąd środki. To jest 4 mld 200 mln złotych właśnie w rozwój infrastruktury, opieki psychiatrycznej, leczenia uzależnień dzieci, młodzieży i dorosłych” – powiedziała ministra podczas czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie.

Podkreśliła, że to rekordowe środki. “Nigdy w historii Polski jeszcze nie przeznaczyliśmy takich pieniędzy po to, żeby (…) miejsca, w których opieka jest realizowana, stały się lepsze i miały lepszą jakość” – oceniła. Dodała, że 3 mld złotych to środki pochodzące z budżetu, a 1,2 mld złotych to środki z Unii Europejskiej.

Leszczyna zaznaczyła, że celem jest poprawa infrastruktury. “Chcemy, żeby podmioty lecznicze budowały nowe budynki, dostosowane do potrzeb XXI wieku, do potrzeb leczenia i nowej diagnostyki. Mówimy o mniej licznych salach, z węzłem sanitarnym, (…) strefach przyjaznych dla pacjentów, gdzie będą mogli spotkać się ze swoją rodziną. I oczywiście o nowoczesnym sprzęcie” – wymieniała minister.

Głównym celem, jak akcentowała, jest zwiększenie dostępności świadczeń w zakresie zdrowia psychicznego. “Mówimy o nowych formach opieki, bliżej pacjenta; o poprawie komfortu leczenia; o opiece kompleksowej; o poprawie bezpieczeństwa udzielania świadczeń, a także o skróceniu czasu oczekiwania na wizytę” – zaznaczyła Leszczyna.

Efektem działań ma być także poprawa komfortu pracy lekarzy. “Chcemy zwiększyć zasób kadry. (…) Celem jest też zmniejszenie stygmatyzacji osób w kryzysie zdrowia psychicznego” – wskazała szefowa MZ.

Wiceministra zdrowia Katarzyna Kacperczyk przekazała, że w celu zapewnienia wsparcia ośrodkom różnej wielkości resort przyjął model, w którym 1 mld 700 mln złotych przeznaczone zostanie na wsparcie mniejszych ośrodków (na projekty od 2 mln do 50 mln zł) oraz na projekty większe – od 50 mln zł do 200 mln zł. “Zachęcamy podmioty do składania wniosków” – dodała.

“Mamy nadzieję, że oprócz poprawienia infrastruktury efektem nowego sposobu wydatkowania środków będzie również to, że poprawi to też dostępność dla pacjenta” – zaznaczyła.

Poinformowała, że w konkursie udział mogą wziąć podmioty lecznicze, które uzyskały opinię o celowości inwestycji zgodnie z zakresem projektu, który zgłaszają oraz podmioty, które posiadają prawo do działki, na której budowana będzie infrastruktura lecznicza.

Konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży dr Aleksandra Lewandowska zaznaczyła, że “na przestrzeni ostatnich lat liczba dzieci i młodzieży, która wymaga specjalistycznej pomocy i wsparcia wzrosła ponad dwukrotnie”.

Przyznała, że “pomimo prężnie rozwijającej się opieki środowiskowej nadal mamy dużą grupę dzieci i nastolatków w kryzysie, więc liczba hospitalizacji rośnie”. “Rośnie także liczba małoletnich pacjentów kierowanych postanowieniem sądu do oddziałów psychiatrii sądowej” – dodała.

“Mimo zainteresowania w kształceniu się w zakresie psychologii i psychiatrii dziecięcej, cały czas popyt na ich usługi jest znacząco większy i nadal brakuje kadr” – stwierdziła.

Zwróciła uwagę, że nowy model psychiatrii wieku różowego, jest przede wszystkim skoncentrowany na pracy w środowisku. Podkreśliła, że cały czas rozwijają się ośrodki I, II oraz II poziomu referencyjnego. Poinformowała, że w skali kraju jest ponad 470 ośrodków opieki środowiskowej pierwszego poziomu referencyjnego. “Cały czas są ogłaszane konkursy przez poszczególne oddziały NFZ”- zapewniła.

“Na drugim poziomie referencyjnym w skali kraju mamy 168 poradni zdrowia psychicznego, oddziałów dziennych i opieki ambulatoryjnej. Z kolei, jeśli chodzi o trzeci poziom referencyjny, to mamy 34 ośrodki wielospecjalistycznej opieki całodobowej i są one w każdym województwie w Polsce, a w niektórych nawet jest ich kilka” – powiedziała Lewandowska.

Głos zabrał również konsultant krajowego w dziedzinie psychiatrii prof. Piotr Gałecki, który – jak poinformowała Leszczyna – został powołany na kolejną kadencję.

Zwrócił on uwagę na opiekę psychiatryczną dorosłych. Przypomniał, że system ten jest zmieniany od 2018 roku. “Polscy eksperci, liderzy we współpracy z Ministerstwem Zdrowia opracowali model opieki środowiskowej nazwany Centrum Zdrowia Psychicznego. CZP to jest takie miejsce, gdzie jest skoordynowana środowiskowa opieka, gdzie jest dostępność do całego zakresu świadczeń psychiatrycznych” – wyjaśnił Gałecki.

Wyjaśnił, że pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego pozwala na objęcie ponad 16 mln dorosłych Polaków pomocą, co daje nam populację blisko 54 proc. osób powyżej 18 r.ż. Łącznie w Polsce działa 114 CZP, a docelowo ma ich być 129. “Te pozostałe 15 to są te, które negocjują swoje kontrakty z NFZ” – dodał.

Ocenił, że przez to, że stygmatyzacja zaburzeń psychicznych jest coraz mniejsza, coraz więcej młodych absolwentów uczelni medycznych chce robić specjalizację z psychiatrii. “To jest trend, który obserwujemy od kilku lat” – wskazał.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy