Reklama

Lifestyle

Drapanie w gardle — domowe sposoby i najlepsze rady!.

Artykuł sponsorowany
Dodano: 06.02.2024
adobestock_134619858-Resizer-_750Q75
Share
Udostępnij

Drapanie w gardle może być bardzo uciążliwym problemem. Nierzadko daje o sobie znać w najmniej oczekiwanym i korzystnym momencie. Najczęściej dotyka osoby mówiące na co dzień przez długi czas lub pracujące głosem, choć nie zawsze. W jaki sposób można sobie poradzić z drapaniem w gardle? Jakie są znane domowe sposoby? Wyjaśniamy!

Przyczyny drapania w gardle

Przyczyn drapania w gardle może być bardzo wiele. Najczęściej dolegliwość ta wynika z przeciążenia spowodowanego intensywnym używanie aparatu głosowego i gardła, lub z jego niedostatecznego nawilżenia. Może też być sygnałem rozpoczynającej się infekcji górnych dróg oddechowych.

Domowe sposoby na drapanie w gardle

Na drapanie w gardle może pomóc kilka prostych domowych sposobów. Większość składników potrzebnych do ich wykonania zapewne masz już w swojej kuchni.

Daj swojemu gardłu odpocząć

Drapanie w gardle bardzo często jest wynikiem jego przemęczenia i nadwyrężenia. To częsta przypadłość osób na co dzień pracujących głosem, m.in. sprzedawców, śpiewaków, aktorów, lektorów czy nauczycieli.

Po powrocie z takiej pracy do domu warto dać strunom głosowym i gardłu czas na regenerację. Staraj się unikać głośnego mówienia czy krzyku, które mogą dodatkowo zwiększyć podrażnienie gardła.

Pamiętaj o nawodnieniu

Uczucie drapania w gardle często wynika z jego przesuszenia. W takim wypadku niezwykle ważne jest dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu od środka. Pamiętaj, aby codziennie pić odpowiednią ilość płynów (minimum 2 litry na dobę).

Wspomoże utrzymanie nawilżonej błony śluzowej gardła i złagodzi uporczywe dolegliwości. Jeżeli masz z tym trudności, możesz ustawiać sobie alarmy na smartfonie albo pobrać jedną z wielu aplikacji na telefon, których zadaniem jest przypominanie o piciu wody w ciągu dnia.

Stosuj tabletki nawilżające do ssania

Tabletki do ssania o właściwościach nawilżających i ochraniających błonę śluzową mogą być dobrym, miejscowym sposobem na drapanie w gardle. Mogą one zawierać np. wyciągi ziołowe (z porostu islandzkiego, prawoślazu lekarskiego, dzikiej róży, malwy czarnej) bądź hialuronian sodu, który znany jest ze swoich silnych właściwości nawilżających i okluzyjnych. Związek ten ma zdolność do wiązania cząsteczek wody, co chroni błonę śluzową gardła przed utratą wilgotności i utrzymuje jej prawidłowy poziom nawilżenia.

Jednym z dostępnych preparatów, który zawiera m.in. hialuronian sodu jest Cevitt Gardło.

Wszystkie składniki produktu razem tworzą powłokę w obrębie błon śluzowych o właściwościach ochronnych oraz zapobiegających utracie wody.

Rób płukanki gardła

Na drapanie gardła mogą również pomóc domowe płukanki, np. wodą z solą czy z octem jabłkowym. Zrobienie takiej płukanki jest bardzo proste. Wystarczy pół łyżeczki soli lub łyżkę octu jabłkowego wymieszać w szklance wody. Płukanie gardła można powtarzać 3-4 razy dziennie przez kilka dni. 

Jedz miód

Miód ma właściwości nawilżające i ochronne. Łyżeczka dodana do herbaty, mleka lub zjedzona bezpośrednio może pomóc zmniejszyć nieprzyjemne uczucie drapania w gardle oraz poprawić jego nawilżenie. Może wpływać również łagodząco na podrażnienia spowodowane np. długotrwałym mówieniem bądź głośnym śpiewaniem.

Pij herbatę z imbirem

Imbir ma właściwości przeciwbólowe i łagodzące podrażnienia. W połączeniu z ciepłą herbatą może wspomóc regenerację gardła po jego przeciążeniu.

Jak zrobić taką herbatkę? Wystarczy ulubiony rodzaj herbaty zalać gorącą wodą, a imbir obrać i pokroić w plastry lub mniejsze kawałki. Tak przygotowany imbir należy wrzucić do herbaty i odczekać przed wypiciem kilka minut, aby jak najwięcej aromatu i substancji przeszło do naparu.

Do takiej herbaty oprócz imbiru można dodać np. przyprawy korzenne, plasterek cytryny lub łyżeczkę miodu. Nie dość, że wzbogacą smak naparu, to dodadzą dodatkowych witamin.

Stosuj zioła na gardło

Zioła na gardło mogą być przydatne w walce z uporczywym uczuciem drapania bądź swędzenia w gardle. Do najpopularniejszych zalicza się m.in. prawoślaz lekarski, malwę czarną, tymianek bądź porost islandzki. Można je pić, tworzyć napary czy płukanki do gardła.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy