Reklama

Lifestyle

Ból brzucha przed wyjściem do pracy. Co zrobić?

Artykuł sponsorowany
Dodano: 11.03.2024
zdjecie_publikacja_40920_biznesistyl.pl-Resizer-_750Q75
Share
Udostępnij

Rozpoczęcie dnia od silnego bólu brzucha to prawdziwy pech, szczególnie gdy masz zaplanowany dzień, a za moment czeka Cię wyjście do pracy. W takich sytuacjach ważne jest, by umieć odpowiednio zareagować i zadbać o swoje zdrowie. Jakie kroki podjąć, by złagodzić dolegliwości i poczuć się lepiej?

Jeżeli masz na tyle czasu, odpocznij i zrelaksuj się. Pozwól sobie na chwilę spokoju, nie myśl o stresujących sytuacjach, a być może złe samopoczucie przejdzie. Wypicie szklanki wody może pomóc w złagodzeniu bólu brzucha, szczególnie jeśli jest on spowodowany odwodnieniem lub problemami żołądkowymi. Nawodnienie jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, więc upewnij się, że pijesz odpowiednią ilość wody przez cały dzień.

Jeśli jednak ból jest nie do zniesienia, przyjmij leki przeciwbólowe, przestrzegając zaleceń dotyczących dawkowania. Jeśli przyjmujesz stałe leki, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Możesz uzyskać poradę i L4 przez internet, więc jeśli dolegliwości nie są zbyt intensywne, nie musisz wychodzić z domu. Zdrowie należy traktować priorytetowo. Jeśli czujesz się źle, przeznacz 1-2 dni na odpoczynek i powrót do formy. Jednak w przypadku uporczywego, często powtarzającego się bólu brzucha, konieczna jest wizyta w gabinecie lekarskim.

Warto poznać możliwe przyczyny niedyspozycji. O tym w dalszej części artykułu.

Wprowadź prawidłowe nawyki żywieniowe

Ból brzucha może być spowodowany różnymi czynnikami. Przyczyną mogą być zarówno nasze złe nawyki, które trzeba zidentyfikować i wyeliminować, jak i poważne schorzenia.

Bólem brzucha może się skończyć spożywanie zbyt wielu tłustych i pikantnych potraw oraz napojów gazowanych. Jedzenie w pośpiechu lub późnym wieczorem również może powodować nieprzyjemne dolegliwości.

Zdarza się też, że dolegliwości żołądka są wynikiem silnego lub długotrwałego stresu.

Zawsze możesz skonsultować się z lekarzem online na temat zdrowego żywienia i stylu życia, poprosić o wypisanie recepty i zwolnienia.

Przeczytaj również: Elektroniczne zwolnienie lekarskie. L4 przez Internet — jak to działa?

Zrób badania i rozpocznij leczenie

Przyczyny bólu brzucha mogą być też poważniejsze, np. infekcje żołądkowo-jelitowe spowodowane wirusami lub bakteriami. W takim przypadku mogą wystąpić jednocześnie nudności i wymioty.

Problemy trawienne mogą być też spowodowane chorobami żołądka, takimi jak zgaga, wrzody żołądka, zapalenie żołądka czy refluks żołądkowo-przełykowy oraz zaburzeniami jelitowymi jak zaparcia, zespół jelita drażliwego lub zapalenie jelit.

Ból brzucha może być również wynikiem chorób narządów wewnętrznych, takich jak zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie pęcherzyka żółciowego, choroby wątroby czy nowotwory.

Ból w dolnej części brzucha mogą też powodować infekcje pęcherza moczowego lub kamienie nerkowe. Jeśli doświadczasz regularnych lub nasilających się dolegliwości bólowych w obrębie brzucha, koniecznie wybierz się do lekarza, który postawi odpowiednią diagnozę i zaleci leczenie.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy