Reklama

Lifestyle

Bezpłatne wykłady specjalistów dla pacjentów z chorobami jelit

krakow.pl / SŁ
Dodano: 03.11.2023
Fot. Materiały organizatorów / krakow.pl
Fot. Materiały organizatorów / krakow.pl
Share
Udostępnij

Kraków, Szczecin, Warszawa – rusza kolejna edycja cyklu Dni Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelit (NZJ). To otwarte wykłady gastroenterologów i dietetyków dla chorych na wrzodziejące zapalenie jelita grubego i chorobę Leśniowskiego-Crohna, ich najbliższych oraz wszystkich chętnych.

Kraków będzie pierwszym przystankiem na trasie, w kolejce czekają następne miasta. Już jutro, 4 listopada, o godz. 10.00, w Hotelu Radissson Blu przy ul. Straszewskiego 17, specjaliści od chorób zapalnych jelit spotkają się z pacjentami i ich bliskimi, by opowiedzieć im m.in. o najnowszych metodach leczenia NZJ, diecie, probiotykach oraz orzekaniu o niepełnosprawności.

 – Wykłady są niepowtarzalną okazją do zadania pytań ekspertom, otrzymania bezpłatnych poradników na temat choroby oraz spotkania innych pacjentów z długoletnim stażem, którzy chętnie dzielą się swoim doświadczeniem na temat radzenia sobie z NZJ w codziennym życiu – mówi Agnieszka Gołębiewska, prezes Towarzystwa „J-elita”, które jest organizatorem prelekcji. – Serdecznie zapraszamy chorych i ich bliskich, rodziców chorych dzieci oraz wszystkich zainteresowanych! – dodaje.

Z wykładami wystąpią m.in.:

● profesor Małgorzata Sładek, która opowie o leczeniu biologicznych w chorobie Leśniowskiego-Crohna oraz o prebiotykach, probiotykach i symbiotykach w leczeniu NZJ

● prof. Małgorzata Zwolińska-Wcisło – o leczeniu biologicznym we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego

● prof. Piotr Wałęga – co może zaproponować chirurg w perianalnej chorobie Crohna?

Rafał Wardęga, Przewodniczący Miejskiego Zespołu Ds. Orzekania o Niepełnosprawności UMK – o orzekaniu o niepełnosprawności

● dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska opowie o błonniku

● dr n. med. Anna Stochel-Gaudyn – o faktach i mitach związanych z SIBO, czyli zespołem przerostu bakteryjnego jelita cienkiego

● mgr Klaudia Katarzyńska przedstawi zasady skutecznej komunikacji medycznej pomocnej w budowaniu dobrej relacji pacjent-lekarz.

Kolejne wykłady odbędą się 18 listopada w Szczecinie i tydzień później w Warszawie.

W Polsce jest 100 tys. osób z NZJ. Choroba objawia się m.in.: silnymi bólami brzucha, biegunkami, zmęczeniem, utratą masy ciała, a u dzieci opóźnieniem wzrastania. Jest nieuleczalna – chorzy muszą przyjmować leki przez całe życie. Wiąże się z częstymi hospitalizacjami. Pacjenci często przechodzą operacje usunięcia fragmentu lub całego jelita. Dla wielu z nich choroba oznacza niepełnosprawność i wykluczenie społeczne.

Towarzystwo „J-elita” (j-elita.org.pl) powstało w 2005 r. z inicjatywy chorych i rodziców dzieci cierpiących na NZJ. Jest największą w Polsce organizacją wspierającą pacjentów z nieswoistymi zapaleniami jelit. Liczy ponad 3 tys. członków i ma oddziały w 14 województwach. Wydaje bezpłatne poradniki i kwartalnik, organizuje turnusy rehabilitacyjne, wykłady i spotkania integracyjne, oferuje chorym i ich bliskim pomoc psychologa oraz wspiera niezamożnych pacjentów w zakupie leków.

Więcej na stronie: j-elita.org.pl.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy