Reklama

Lifestyle

Wszywka alkoholowa – pomoc w utrzymaniu abstynencji

Materiał Partnera
Dodano: 09.11.2020
51996_wszywka_alkoholowa__pomoc_w_utrzymaniu_abstynencji-resizer-750q75
Share
Udostępnij
Wszywka z esperalu nie jest bynajmniej nowością – metoda ta wykorzystywana jest w Polsce od wielu lat w ramach terapii alkoholizmu. Wokół wszywki alkoholowej narosło jednak wiele mitów i przekłamań, przez które owiana jest złą sławą. W rzeczywistości może ona stanowić element kompleksowej terapii leczenia uzależnień, pomagając w utrzymaniu abstynencji przez długie miesiące. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Czym jest wszywka alkoholowa?
Wszywka alkoholowa jest jedną z metod terapii awersyjnej. Oznacza to, że ma za zadanie wytworzyć u chorej osoby negatywne skojarzenia związane ze spożywaniem alkoholu. Na jakiej zasadzie się to odbywa?
Wszywka to nic innego jak podskórnie umieszczone tabletki esperalu. Z upływem czasu, rozpuszczają się one, powoli uwalniając do ustroju lek. Esperal oddziałuje na metabolizm alkoholu – hamuje on dehydrogenazę alkoholową, dzięki czemu w organizmie, pod wpływem spożytego etanolu, gromadzi się duża ilość aldehydu octowego. Jest to szkodliwy produkt rozkładu alkoholu, który wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów. U zaszytej osoby, która spożyje nawet niewielką ilość alkoholu, można spodziewać się:

zaczerwienienia twarzy;
bólu lub zawrotów głowy;
nudności;
wymiotów;
wzmożonej potliwości;
przyspieszonego bicia serca;
skoków ciśnienia;
Czy wszywka alkoholowa jest rozwiązaniem dla każdego?
Decyzja o implantacji wszywki alkoholowej musi przede wszystkim wyjść od chorego. Badania pokazują, że osoby decydujące się na to rozwiązanie pod przymusem, często uciekają w negatywne zachowania zastępcze, takie jak zażywanie narkotyków czy hazard. Najlepsze rezultaty uzyskuje się, gdy wszywka z esperalu jest dodatkiem do kompleksowej terapii uzależnień.

Warto także wiedzieć, że istnieje kilka ważnych przeciwwskazań zdrowotnych do implantacji wszywki alkoholowej. Metody tej nie można zastosować u osób chorych na:
niewydolność wątroby;
zaawansowaną niewydolność krążenia;
choroby serca;
niestabilną chorobę wieńcową;
nadciśnienie tętnicze oporne na leczenie;
zapalenie nerwu wzrokowego;
padaczkę;
choroby psychiczne, a szczególnie w przypadku występujących prób samobójczych w przeszłości.

Mity na temat wszywki alkoholowej
Fałszywe informacje na temat esperalu bywają niezwykle popularne wśród osób długotrwale nadużywających alkoholu. Jest to duże zagrożenie, ponieważ część mitów stwarza zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia chorych osób.
Mit: wszywkę alkoholową można przepić

Odpowiednio dobrana dawka esperalu sprawia, że nawet najmniejsza ilość alkoholu, zawarta w płynie do płukania jamy ustnej lub cukierkach, wywołuje nieprzyjemne objawy. Pomimo tego, część uzależnionych osób podejmuje próby tzw. przepicia wszywki. Jest to wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ takie zachowanie może doprowadzić do niebezpiecznych zaburzeń pracy serca, a nawet śmierci. Prawidłowo zaimplantowanej wszywki z esperalu nie można przepić.

Mit: wszywkę alkoholową można wyciągnąć samemu
Wszywka z esperalu jest umieszczana chirurgicznie pod powięzią, a następnie powstałe nacięcie jest zaszywane. Zazwyczaj lek umiejscowiony zostaje w okolicy pośladkowej lub łopatkowej. Choć znacznie utrudnia to samodzielne wyciągnięcie wszywki, niektóre osoby podejmują takie próby. Nie jest to rozsądne posunięcie, ponieważ wytworzona rana jest bardzo podatna na wszelkiego rodzaju nadkażenia. Zabrudzenie rany może doprowadzić do zapalenia okolicznych tkanek, a nawet do zakażenia ogólnoustrojowego. Dodatkowo, próby wyciągnięcia esperalu mogą zakończyć się uszkodzeniem mięśni lub ścięgien.

Mit: wszywka alkoholowa to lek na chorobę alkoholową
Część osób uważa, że wszywka z esperalu jest cudownym lekiem, który trwale wyleczy chorobę alkoholową. Niestety, nie jest to prawda. Lek pozwala jedynie na utrzymanie abstynencji, ale nie wpływa na źródło problemów z nadużywaniem alkoholu. Należy pamiętać, że najlepszą metodą leczenia alkoholizmu jest przede wszystkim terapia uzależnień, a wszywka alkoholowa jest jedynie dodatkiem.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy