Reklama

Lifestyle

Wyższa emerytura – niższe podatki

Artykuł sponsorowany
Dodano: 07.08.2014
Senior couple relaxing on beach
Share
Udostępnij
Zmiany w systemie emerytalnym, prognozowane niskie emerytury oraz starzenie się polskiego społeczeństwa sprawiają, że nasza przyszłość po zakończeniu pracy zawodowej w coraz większym stopniu zależy od tego, czy potrafimy odpowiednio wcześnie zmobilizować się do oszczędzania. Wciąż jednak zbyt słabo uświadamiamy sobie swoją odpowiedzialność za własną finansową przyszłość, co przekłada się na niewielką skłonność do rezygnacji z bieżącej konsumpcji i regularnego odkładania pieniędzy. 
 
Nawyk oszczędzania – antidotum na niską emeryturę
 
O systematycznym oszczędzaniu na dodatkową emeryturę powinien pomyśleć praktycznie każdy z nas, a szczególnie kobiety (zarabiające często mniej niż mężczyźni oraz pracujące zazwyczaj krócej z uwagi na zobowiązania rodzinne), jak również przedsiębiorcy i osoby samozatrudnione (w związku z opłacaniem najniższych składek na ZUS). Oszczędzanie jest niezbędne również dla osób, których zarobki znacznie (ponad 2,5 raza) przekraczają średnią krajową. Po zakończeniu pracy zawodowej mogą one bowiem liczyć w najlepszym wypadku na emeryturę równą 30 proc. ostatniej pensji. 
Aviva ma w swojej ofercie kilka programów pozwalających na gromadzenie oszczędności z myślą m. in. o emeryturze. Należą do nich Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) oraz Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) – oba są oferowane w formie ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.
 
IKZE i IKE – tajemnicze skróty, a ile korzyści
 
IKZE umożliwia skorzystanie z ulgi podatkowej w PIT każdego roku, w którym dokonywane są wpłaty do programu. Roczny limit wpłat wynosi w 2014 r. 4495,20 zł, co daje maksymalną ulgę podatkową w wysokości 1438 zł. Środki wypłacane po przejściu na emeryturę są pomniejszane o 10-proc. zryczałtowany podatek dochodowy.
IKE pozwala natomiast na oszczędzanie zwolnione z podatku od zysków kapitałowych. Maksymalna kwota, którą klient może wpłacić w roku, to 11 398 zł (dot. 2014 r.). 
Jedynym warunkiem skorzystania z nieopodatkowanych zysków z tych oszczędności (które nie będą również obciążone podatkiem dochodowym) jest wypłata zgromadzonych środków po spełnieniu określonych warunków. Więcej szczegółów dotyczących możliwości skorzystania z przywilejów podatkowych w obu programach można znaleźć w ustawie z dn. 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego.
 
ELASTYCZNOŚĆ – czyli luksus samodzielnego decydowania o oszczędnościach

Zasady inwestowania w obu programach Avivy są bardzo elastyczne – klient sam decyduje o częstotliwości i wysokości składek (minimalna miesięczna składka w IKZE wynosi 55 zł, w IKE – 300 zł), o tym, w jakie fundusze je zainwestuje (do wyboru ma 13 ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych) oraz kiedy skorzysta ze zgromadzonych środków. W razie śmierci kapitał, zwolniony z podatku od zysków kapitałowych oraz z podatku od spadków i darowizn, zostaje przekazany osobom wskazanym jako uposażone. Dzięki wyborowi IKZE w Wariancie Premiowym wypłacone zostaną również dodatkowe środki, które mogą zostać przeznaczone np. na opłacenie podatku dochodowego.
 
PRZYWILEJE PODATKOWE na wyciągnięcie ręki

Dzięki programom ubezpieczeniowo–oszczędnościowym, oferowanym przez Avivę, można nie tylko zapewnić sobie szansę na wyższą emeryturę, ale i skorzystać z przywilejów podatkowych, pozwalających na bardziej efektywne inwestowanie pieniędzy. Warto pomyśleć już dziś o odpowiednim sposobie zabezpieczenia się na emeryturę. 
 
Zapraszamy do naszych placówek na Podkarpaciu:
Rzeszów, ul. Moniuszki 11, tel. 17 747 00 00
Przemyśl, ul.Okrzei 1, tel. 16 677 02 52
Mielec, ul. Jagiellończyka 13, tel.17 780 09 00
Krosno, Rynek 17, tel. 13 420 30 40
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy