Reklama

Lifestyle

W trosce o dzieci. Otwarcie Ośrodka Leczenia Skolioz i Wad Postawy

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 31.03.2014
11595_Rudek_121
Share
Udostępnij
Nowoczesna aparatura medyczna, nowoczesne metody rehabilitacji i terapeuci z wieloletnim doświadczeniem – w ten sposób z wadami postawy dzieci i młodzieży chce walczyć Ośrodek Leczenia Skolioz i Wad Postawy, który w poniedziałek, 31 marca został otwarty przy ul. Szarych Szeregów w Rzeszowie.
 
– Z perspektywy trzydziestu lat mojej pracy zawodowej wiem, jak poważna jest skala problemów z kręgosłupem u osób starszych – mówił podczas otwarcia Andrzej Rudek, dyrektor ośrodka. – Trzeba jednak pamiętać, że problemy te zaczynają się już w dzieciństwie i trzeba im jak najwcześniej przeciwdziałać. Mając takich specjalistów, jak nasi wykwalifikowani rehabilitanci (z Gabinetów Rehabilitacji Rudek – przyp. red.), grzechem byłoby nie wykorzystać ich potencjału w walce z wadami postawy u dzieci i młodzieży. Jeżeli teraz o to nie zadbamy, może być za późno.
 
Przebadają 400 dzieci za darmo
 
Mówiąc o planach Andrzej Rudek przyznał, że ośrodek planuje bezpłatnie przebadać 400 dzieci z Rzeszowa pod kątem wad postawy i ta propozycja już została zgłoszona władzom Rzeszowa. – Chcemy też współpracować na wielu płaszczyznach z Uniwersytetem Rzeszowskim czy Regionalnym Ośrodkiem Rehabilitacyjno-Edukacyjnym dla Dzieci. Udało nam się również nawiązać współpracę ze znakomitymi specjalistami, m.in. profesorem Sławomirem Snelą i doktorem Grzegorzem Przysadą. Cały czas staramy się też podnosić poziom kwalifikacji naszego personelu – dodał.
 
Obecny podczas otwarcia prof. Andrzej Kwolek z Instytutu Fizjoterapii Uniwersytetu Rzeszowskiego zaznaczył, że taki ośrodek jest w Rzeszowie koniecznie potrzebny. – Życzę rozkwitu, życzę ścisłej współpracy z najlepszymi ośrodkami – mówił.
 
W ośrodku prowadzona jest diagnostyka i indywidualna terapia wad postawy i skolioz, rehabilitacja ortopedyczna (zwichnięcia, skręcenia, złamania, stany pooperacyjne) oraz rehabilitacja w schorzeniach neurologicznych, takich jak udar mózgu, uraz rdzenia kręgowego czy mózgowe porażenie dziecięce. W diagnostyce wykorzystuje się tu nowoczesne, nieinwazyjne i dokładne komputerowe badanie Mora, które daje możliwość wczesnego zauważenia asymetrii ciała i systematycznej obserwacji postępów terapii. Co ważne, badanie to nie jest stresogenne, a więc bardziej wiarygodne. Terapeuci pracujący w ośrodku stosują nowoczesne metody rehabilitacji, m.in. PNF Skoliozy, FITS, Terapia Manualna, Kinesiology Taping, Bobath i Mc Kenzie.
 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy