Reklama

Lifestyle

Zerwanie przedniego więzadła krzyżowego kontuzją, której sportowcy obawiają się najbardziej

artykuł sponsorowany
Dodano: 20.02.2014
11030_photo-by-michaelgoodin
Share
Udostępnij
Piłka nożna jest najpopularniejszym sportem na świecie. Grają w nią dzieci i dorośli, zawodowcy i amatorzy, kobiety i mężczyźni. Rozgrywki Mistrzostw Świata, Liga Mistrzów oraz mecze podczas innych krajowych i międzynarodowych zawodów piłkarskich, przyciągają całą rzeszę ludzi, a 270 milionów ludzi na świecie uprawia czynnie ten sport. 
 
Nie bez powodu ludzie tak chętnie grają w piłkę nożną. U dzieci i młodzieży doskonale rozwija zdolność pracy w grupie, uczy wytrzymałości, a równocześnie bawi i wychowuje. Pod względem fizycznym rozwija mięśnie, zręczność, zwinność oraz zdolności motoryczne, takie jak: wytrzymałość, szybkość, siłę i koordynację.
 
Równocześnie za sprawą typowych dla siebie elementów gry, podczas biegania, sprintu, hamowania, zmiany kierunku i skoków lub podczas kontaktu z piłką, jak główkowania, strzelania lub podawania, stawia wysokie wymagania graczowi. Predyspozycje sportowca z biegiem lat kształtują różne typy zawodników. Taki rozmaity charakter umiejętności i podziału zadań na boisku ma niestety wpływ na powstanie specyficznych kontuzji, które powstają podczas gry w piłkę nożną.
 
Czego obawiają się piłkarze?
 
Sondaż przeprowadzony przez FIFA Medical Centre of Excellence w Regensburgu pośród 408 piłkarzy amatorów i profesjonalistów w Europie zachodniej wykazuje, że zerwanie przedniego więzadła krzyżowego (ACL) jest kontuzją, której sportowcy obawiają się najbardziej. Ponad 60% pytanych piłkarzy boi się, że niespodziewanie z tego powodu będzie musiała zrezygnować z kariery piłkarskiej. Niemniej jednak na ratunek przychodzi medycyna, oferując różnorodne sposoby zapobiegania kontuzjom przedniego więzadła krzyżowego. Należą do nich programy prewencyjne, których właściwe stosowanie prowadzi do zmniejszenia częstotliwości występowania urazów, w szczególności ciężkich kontuzji kolana, takich jak np. zerwania wiązadła krzyżowego przedniego (ACL).
 
Jak skutecznie uniknąć zerwania przednich więzadeł krzyżowych?
 
Dotychczasowe dane naukowe wskazują jednoznacznie, że faktycznie istnieją sposoby na uniknięcie zerwania przednich więzadeł krzyżowych oraz na zminimalizowanie ryzyka takich kontuzji. Decydująca dla prewencji jest dokładna analiza nerwowo-mięśniowych deficytów u sportowców. W szczególności w przypadku zawodowej piłki nożnej obligatoryjne są rutynowe badania przed rozpoczęciem sezonu, podczas których testowana jest stabilność mięśniowa, więzadłowa oraz dynamiczna/statyczna stabilność tułowia/odcinka miednicznego i nerwowo-mięśniowa kontrola kończyn dolnych. Dopiero po tych badaniach można wyjść naprzeciw słabościom i przeprowadzić serię ćwiczeń mających na celu zapobieganie zerwaniu ACL.
 
fot. archiwum Specjalistycznego Szpitala im. Świętej Rodziny w Rudnej Małej 
 
– Ponieważ w przypadku amatorskiej piłki nożnej często nie ma możliwości przeprowadzenia tak szczegółowych badań, zaleca się stosowanie sprawdzonych programów prewencyjnych prowadzonych między innymi u nas w szpitalu – mówi Jędrzej Płocki, fizjoterapeuta w Specjalistycznym Szpitalu im. Świętej Rodziny w Rudnej Małej k. Rzeszowa.
 
Kiedy piłkarz najbardziej narażony jest na zerwanie wiązadła krzyżowego przedniego?
 
Poszczególne fazy sezonu i kariery wiążą się z dużym narażeniem na zerwanie wiązadła krzyżowego przedniego. Należą do nich początek sezonu, przejście zawodników do wyższej ligi oraz krótkotrwałe wzmożenie obciążenia fizycznego. Warto wtedy przeprowadzić dalsze badania, które umożliwią podjęcie przez piłkarzy i trenerów odpowiednich kroków pozwalających na zapobieganie zerwaniu wiązadła krzyżowego przedniego. Podstawą tego są dalsze badania epidemiologiczne czynników oraz testy kliniczne ćwiczeń prewencyjnych.
 
Ze względu na ogromną istotę problemu ryzyka zerwania ACL u piłkarzy, pomagamy im w przygotowaniu motorycznym sportowców zarówno przedsezonowym (profilaktyka) jak i pooperacyjnym. Oferujemy trening funkcjonalny oraz program dedykowany. Przyjmując pacjenta, dostosowujemy programy ćwiczeń indywidualnie oraz identyfikujemy i analizujemy najsłabsze ogniwa łańcucha kinematycznego, a następnie je eliminujemy – dodaje fizjoterapeuta Jędrzej Płocki.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy