Reklama

Lifestyle

Okulistyka wczoraj, dziś i jutro

Anna Olech
Dodano: 14.09.2013
7398_sokolim-okiem-41
Share
Udostępnij
Usunięcie wad wzroku w ciągu kilkunastu minut, skuteczne leczenie zaćmy, jaskry czy astygmatyzmu. To, co jeszcze kilka dekad temu było niemożliwe dziś daje pacjentom szanse na odzyskanie zdrowia lub bardziej komfortowe życie. A wszystko dzięki nowoczesnej technologii, która obecnie jest wręcz na kosmicznym poziomie. Okuliści z całego regionu wymieniali się doświadczeniami w tej kwestii na konferencji okulistycznej, która odbyła się 14 września br. w podrzeszowskiej Kielnarowej. Goście mogli też na własne oczy zobaczyć, jakie możliwości daje najnowsza technologia. W klinice Visum Clinic w Rzeszowie przeprowadzono dwie operacje, korekcję wzroku oraz operację zaćmy i korekcji astygmatyzmu przy pomocy soczewki torycznej, które na żywo transmitowano online
 
Konferencja zgromadziła około 100 okulistów z całego Podkarpacia oraz miast sąsiadujących z regionem. Wykład wprowadzający do tematyki konferencji wygłosiła prof. Stanisława Gierek-Ciaciura, gość specjalny rzeszowskiej konferencji, chirurg okulista o światowej sławie, która w 1990 roku wykonała pierwszy zabieg laserowej korekcji wzroku w Polsce. Przybliżyła ona historię i początki chirurgii refrakcyjnej, czyli operacyjnego leczenia wzroku, oraz obecną sytuację tej dziedziny medycyny, która dzięki wykorzystaniu technologii najnowszej generacji diametralnie się zmieniła.
 
Chirurgia refrakcyjna – jaka była, jaka będzie?
 
– Początki chirurgii refrakcyjnej sięgają XIX wieku, gdy wykonywano operacje na tamte czasy nowatorskie, choć prowadzące do okaleczenia oka. Ogromny wpływ na rozwój chirurgii miał Jose Barraquer, którego metody, jak na połowę XX wieku były niezwykle odkrywcze. Był to początek naszej współczesnej chirurgii refrakcyjnej, choć zabiegi przez niego robione były jeszcze bardzo odległe od ideału. Nowa era w chirurgii refrakcyjnej zaczęła się w 1983 roku, gry wprowadzono laser, Natomiast właściwy początek współczesnej chirurgii refrakcyjnej to ALK – tłumaczyła prof. Gierek-Ciaciura.

Laser jest dziś podstawowym narzędziem stosowanym w usuwaniu wad wzroku i leczeniu najróżniejszych schorzeń. Przez lata w okulistyce stosowano różne rodzaje lasera, dziś jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów jest LASIK, który po raz pierwszy wykonano w 1989 roku, a dziś jest standardem chirurgii refrakcyjnej.
 
Jednak nie każdy pacjent może poddać się takim operacjom. Prof. Gierek-Ciaciura zaznaczała, że niezwykle ważne jest skrupulatne przebadanie pacjenta przed zakwalifikowaniem go do zabiegu. – Obecnie bardzo poszerzono badania kwalifikacyjne pacjenta do korekty wady oka. Niezwykle ważnym badaniem jest np. biometria, która pozwala określić czy wada jest stabilna, czy nie narasta. Jest to szczególnie ważne u osób z krótkowzrocznością, a szczególnie u osób młodych. Dopiero biometria, i to wykonana powtórnie, pozwoli określić czy zabieg korekcyjny można wykonać. Kwalifikując do zabiegu bierze się też pod uwagę wskazania medyczne i zawodowe oraz wskazania kosmetyczne oraz psychologiczne – tłumaczyła prof. Gierek-Ciaciura.
 
Nowoczesne metody operacyjne pozwalają uniknąć m.in. powikłań śród- i pooperacyjnych, pacjenci szybciej mogą cieszyć się efektami zabiegów. Zdaniem prof. Gierek-Ciaciury przyszłość okulistyki to przede wszystkim lasery, a szczególnie laser femtosekundowy, którego stosowanie będzie znacznie bardziej powszechne. 
 
Nowoczesną technologią prosto w oko
 
Doc. Jiri Pasta, dyrektor Kliniki Okulistycznej w Centralnym Szpitalu Wojskowym w Pradze i konsultant Centrum Okulistycznego w Pradze, który specjalizuje się operacjach rogówki z użyciem VISX Laser, przedstawił tę metodą w szczegółach. Wybitny specjalista w chirurgii refrakcyjnej mówił o zaletach nowoczesnego sprzętu, o jego możliwościach, szansach, jakie dają operowanym pacjentom, ale także o przeciwwskazaniach do takich zabiegów. Doc. Pasta przedstawił też najnowsze metody leczenia zaćmy z równoczesną możliwością korygowania astygmatyzmu i starczowzroczności. 
 
W trakcie konferencji uczestnicy mogli na żywo, dzięki transmisji online, obserwować przebieg dwóch operacji przeprowadzonych w klinice Visum Clinic w Rzeszowie. Pierwszej z nich poddana została 30-letnia Agnieszka, która miała wadę minus 5, a okulary nosiła od 15. roku życia. Operację korekcji wady wzroku, która trwała zaledwie kilkanaście minut, przeprowadziła dr Ewa Lange. Natomiast dr Mariusz Spyra przeprowadził operację zaćmy i korekcji astygmatyzmu z implantacją soczewki torycznej. 
 
Spotkanie zakończyła dyskusja ekspertów, którzy odpowiadali na pytania uczestników konferencji, dotyczące możliwości nowoczesnych metod w leczeniu różnych schorzeń oczu. Jedną z wątpliwości okulistów, którzy mają pierwszy kontakt z pacjentami, było przeprowadzanie operacji laserowych u dzieci z dużą nadwzrocznością. Prof. Gierek-Ciaciura przyznała, że takie operacje zdarzają się, ale bardzo sporadycznie. Natomiast dr Ewa Lange dodała, że jednym z problemów w trakcie takiej operacji jest fakt, że małe dzieci nie są w stanie leżeć spokojnie w trakcie zabiegu. Okuliści dopytywali również, jakie komplikacje mogą pojawiać się u ich pacjentów, którzy zdecydowaliby się na zastosowanie soczewki torycznej.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy