Reklama

Lifestyle

Zadbaj o uśmiech swojego dziecka od najmłodszych lat!

Ministerstwo Zdrowia
Dodano: 09.03.2025
Ministerstwo Zdrowia
Ministerstwo Zdrowia
Share
Udostępnij

Dobra wiadomość dla rodziców! Dzieci w 3. roku życia również mogą skorzystać z bezpłatnej wizyty adaptacyjnej u dentysty. Nowe świadczenie pomoże najmłodszym oswoić się z gabinetem stomatologicznym i nauczyć jak dbać o zdrowe zęby.

Zdrowe zęby to nie tylko ładny uśmiech, ale też lepsze zdrowie na długie lata. Niestety, wielu Polaków ma problemy z próchnicą, a choroby zębów zaczynają się już u małych dzieci. Proces wyrzynania zębów mlecznych dobiega końca u trzylatków. To czas, w którym o nowe uzębienie warto szczególnie zadbać.

Na czym polega wizyta adaptacyjna

Ta wizyta pomoże dziecku oswoić się z gabinetem stomatologicznym. To także wsparcie dla rodziców, którzy chcą zadbać o zdrowy uśmiech swoich dzieci, ale nie zawsze wiedzą, jak to robić i kiedy zgłosić się na pierwszą kontrolę.

Dentysta sprawdzi stan uzębienia dziecka, oceni, czy zęby rosną prawidłowo i pokaże jak należy je pielęgnować. W razie potrzeby zastosuje profilaktykę, np. fluoryzację, aby chronić zęby przed próchnicą. Podczas wizyty dentysta oceni także rozwój zgryzu i jeśli będzie to konieczne, zaleci profilaktykę ortodontyczną.

Nowa wycena usług stomatologicznych dla dzieci i młodzieży

Wizyta adaptacyjna jest częścią bezpłatnej profilaktyki stomatologicznej dla dzieci. Rozporządzanie w tej sprawie weszło w życie 3 stycznia 2025 r.

Wprowadzając nowe świadczenie, wyceniliśmy ponownie wszystkie usługi związane z profilaktyką stomatologiczną dla dzieci i młodzieży do 19. roku życia. Ministra zdrowia już ją podpisała, a Narodowy Fundusz Zdrowia – po wydaniu zarządzenia – zastosuje ją wstecznie dla usług, które były udzielane od stycznia.

Zyskają mali pacjenci

Bezpłatna wizyta adaptacyjna to ogromna korzyść dla dzieci i ich rodziców. Dzięki niej najmłodsze dzieci oswoją się z gabinetem dentystycznym w przyjaznej atmosferze, co zmniejszy stres i lęk przed kolejnymi wizytami. To krok do budowania dobrych nawyków dbania o zęby.

Dodatkowo, dzięki nowej, wyższej wycenie usług stomatologicznych, profilaktyka będzie łatwiej dostępna i bezpłatna dla dzieci i młodzieży.

Profilaktyka stomatologiczna dla dzieci i młodzieży

Dzieci i młodzież do 19. roku życia mogą korzystać z darmowej opieki stomatologicznej, w tym z profilaktycznych wizyt u dentysty.

Sprawdź, jakie usługi są dostępne dla Twojego dziecka

 WIEK BEZPŁATNE ŚWIADCZENIA  
6. miesiącWizyta kontrolna – dentysta sprawdza zdrowie jamy ustnej dziecka i udziela rodzicowi informacji, jak dbać o zęby malucha.Badanie stomatologiczne – lekarz ocenia stan jamy ustnej i przebieg wyrzynania pierwszych zębów.
9. miesiącOcena stanu uzębienia mlecznego – lekarz ocenia zęby mleczne dziecka i instruuje rodzica, jak dbać o higienę jamy ustnej dziecka.Profilaktyka fluorkowa – jeśli nie ma przeciwwskazań, dentysta przeprowadza fluoryzację, aby chronić zęby przed próchnicą.
12. miesiącWizyta adaptacyjna – pierwsza wizyta u dentysty, podczas której lekarz ocenia stan zębów mlecznych dziecka.Kontrola higieny jamy ustnej – dentysta pokazuje rodzicom, jak dbać o zęby dziecka.Profilaktyka fluorkowa – zabieg fluoryzacji, który chroni zęby przed próchnicą (jeśli nie ma przeciwwskazań).
2. rokWizyta adaptacyjna – dentysta oswaja dziecko z gabinetem, sprawdza stan zębów.Ocena stanu zębów – sprawdzenie zdrowia zębów mlecznych i ocena, czy występuje próchnica.Kontrola higieny zębów – sprawdzenie czy dziecko prawidłowo myje zęby i nauka dla rodziców.Ocena zgryzu i sposobu żucia – ocena, jak dziecko gryzie czy oddycha przez nos, jakie ma nawyki, np. ssanie smoczka.Profilaktyka ortodontyczna – porady o tym, jak zapobiegać wadom zgryzu, m.in. prawidłowe oddychanie przez nos i układanie dziecka do snu.Ochrona przed próchnicą – zabiegi fluoryzacyjne, jeśli nie ma przeciwwskazań.
3. rokNOWOŚĆ!Wizyta adaptacyjna – oswajanie dziecka z gabinetem dentystycznym, sprawdzanie stanu zębów (jeżeli nie wykorzystano świadczenia wcześniej) albo w przypadku dzieci odczuwających lęk związany z zabiegiem stomatologicznym (co najmniej 2 wizyty adaptacyjne mające na celu zmniejszenie odczuwania lęku przez dzieci oraz ocenę stanu zdrowia uzębienia).Kontrola higieny jamy ustnej – ocena, czy dziecko dba zęby i nauka dla rodziców.Ocena zębów i żucia – sprawdzenie, jak dziecko gryzie i oddycha, czy ma nawyki szkodliwe dla zdrowia jamy ustnej.Profilaktyka ortodontyczna – porady dotyczące prawidłowego rozwoju zębów i zgryzu.Ochrona przed próchnicą – zabiegi fluoryzacyjne, jeśli nie ma przeciwwskazań.
4. rokWizyta adaptacyjna -przysługuje w przypadku pierwszejwizyty dziecka (jeżeli nie wykorzystało świadczenia wcześniej).Kontrola zębów i nauka dbania o higienę – dentysta ocenia stan zębów i instruuje, jak o nie dbać.Ocena zgryzu i sposobu żucia – ocena, jak zęby rosną i czy dziecko ma szkodliwe nawyki.Profilaktyka ortodontyczna – zapobieganie problemom z zgryzem.Ochrona przed próchnicą – fluoryzacja zębów (jeśli nie ma przeciwwskazań).
5. rokWizyta adaptacyjna –. przysługuje w przypadku pierwszejwizyty dziecka (jeżeli nie wykorzystało świadczenia wcześniej).Kontrola higieny i stanu zębów – dentysta ocenia stan zębów i pokazuje, jak prawidłowo je myć.Ocena zębów i zgryzu – ocena, jak zęby rosną, jak się stykają, czy dziecko ma nawyki szkodliwe dla zdrowia jamy ustnej.Profilaktyka ortodontyczna – zapobieganie wadom zgryzu, porady dotyczące nawyków i oddychania.Ochrona przed próchnicą – fluoryzacja zębów (jeśli nie ma przeciwwskazań).
6. rokSprawdzenie zębów pod kątem próchnicy – dentysta ocenia, czy zęby mleczne i stałe mają próchnicę.Kontrola higieny jamy ustnej – dentysta sprawdza, czy dziecko dobrze myje zęby i daje wskazówki, jak o nie dbać.Ocena zębów i zgryzu – ocena, jak wyrzynają się stałe zęby, czy dziecko ma szkodliwe nawyki.Profilaktyka ortodontyczna – porady, jak pomóc dziecku unikać złych nawyków i poprawić oddychanie.Ochrona przed próchnicą – fluoryzacja zębów (jeśli nie ma przeciwwskazań).
7. rok10. rok12. rok14. rok16. rok19. rokSprawdzenie zębów pod kątem próchnicy – ocena stanu zębów mlecznych i stałych.Szczegółowa ocena stanu zębów – dentysta ocenia stan zdrowia zębów i planuje leczenie.Wczesne wykrywanie wad zgryzu – ocena, czy dziecko ma problemy z zgryzem.Ochrona przed próchnicą – fluoryzacja zębów (jeśli nie ma przeciwwskazań).

NOWOŚĆ! Dentysta przeprowadzi lakierowanie zębów mlecznych – wcześniej zabieg dotyczył tylko zębów stałych.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy