Reklama

Lifestyle

Wielka feta na 80. urodziny Tadeusza Nalepy w Zgłobniu

Alina Bosak
Dodano: 21.08.2023
Tadeusz Nalepa i Mira Kubasińska podczas widowiska „Breakout wraca do domu”, które odbyło się w Rzeszowie w roku 1985. Fot. Materiały prasowe
Tadeusz Nalepa i Mira Kubasińska podczas widowiska „Breakout wraca do domu”, które odbyło się w Rzeszowie w roku 1985. Fot. Materiały prasowe
Share
Udostępnij

80. rocznica urodzin Tadeusza Nalepy, zostanie wyjątkowo uczczona 26 sierpnia, w sobotę, w miejscowości, w której ojciec polskiego rocka przyszedł na świat, czyli w podrzeszowskim Zgłobniu. W programie: widowisko „To nasz blues…”, odsłonięcie obelisku poświęconego artyście i zabawa taneczna „do rana” przy muzyce na żywo.

Osiemdziesiąt lat temu, w 1943 roku, w Zgłobniu w gminie Boguchwała przyszedł na świat Tadeusz Nalepa, jeden z najwybitniejszych twórców, który dokonał znaczących przełomów w dziejach polskiej muzyki rozrywkowej – kompozytor, gitarzysta, wokalista i autor tekstów.

Z tej okazji szykują się tutaj wspaniałe uroczystości. Dokładnie w dniu urodzin artysty, czyli 26 sierpnia (sobota), w Parku Nalepy odbędzie się wielki festyn. Rozpocznie się o godzinie 16.00 od zabaw dla dzieci i rozgrywek sportowych. Wstęp jest bezpłatny, działać będą też bary i grille. 

Widowisko „To nasz blues…”

Głównym punktem programu jest widowisko „To nasz blues…”, w którym usłyszymy piosenki Nalepy interpretowane w najróżniejszy, często bardzo oryginalny sposób. Zostaną wykonane nie tylko na rockowo, czy bluesowo, ale też na ludowo, ogniskowo, jazzowo, na poważnie i przez chór, a także w stylu klasycznej muzyki rozrywkowej.

W widowisku wezmą udział znamienici artyści związani ze Zgłobniem oraz ich przyjaciele: Małgorzata Boć, Stanisław Domarski, Robert Uchwat, kwartet smyczkowy Filharmonii Podkarpackiej, zespół ludowy Kompanija, Dziadersi, chór pod dyrekcją Andrzeja Mozgały, a także dzieci i młodzież, laureaci Konkursu na Piosenkę Nalepy.

Zespół akompaniujący stworzą: Jerzy Czeluśniak, Valdi Rzeszut, Mariusz Koziołkiewicz i Damian Drzał. 

– Zamysł jest taki, by nie imitować Nalepy, lecz nadać jego wspaniałej muzyce nowy, ciekawy, a nawet zaskakujący wymiar – chociaż oczywiście nie zabraknie klasycznych wykonań. Twórczość Nalepy ma sprawiać radość, być inspiracją. Naśladowanie jest po prostu nudne. Jeśli ktoś chce usłyszeć, jak śpiewał i grał Nalepa, to może posłuchać oryginału. Dbając o dziedzictwo artysty traktujmy jego dorobek kreatywnie. Dzięki temu można popularyzować jego muzykę wśród nowych kręgów odbiorców, a nie tylko docierać do starych fanów – opisuje autor scenariusza i reżyser Tomasz Paulukiewicz, twórca reportaży i filmów, widowisk estradowych i telewizyjnych. Był związany zawodowo z Tadeuszem Nalepą przez wiele lat jako road manager i konferansjer na trasach koncertowych, a także twórca widowisk: „Breakout wraca do domu” odbytego w ramach X edycji Rock Galicji, 60. urodziny Tadeusza Nalepy, „Breakuot Festiwal”. On też poprowadzi widowisko „To nasz blues…” wraz z Krystyną Miłek, nauczycielką historii w Szkole Podstawowej w Zgłobniu. To ona od wielu lat podejmuje działania na rzecz upamiętnienia postaci Tadeusza Nalepy w tej miejscowości. Jest współtwórcą i współorganizatorem imprezy Urodzin Nalepy w Zgłobniu.

Kierownictwo muzyczne nad a widowiskiem „To nasz blues…” sprawuje Jerzy Czeluśniak kompozytor, realizator dźwięku i właściciel Studia Nagrań Spaart w Boguchwale, muzyk wielu zespołów m.in. „Ratatam”, a w ostatnich latach lider „Buen Camino” z Boguchwały.

Podczas trwania koncertu można będzie również wysłuchać opowieść o życiu muzyka i jego rodzinnych związkach ze Zgłobniem i Rzeszowem.

Koncert odbędzie się na plenerowej scenie. Jednak na wypadek złych warunków pogodowych zostanie przeniesiony do sali gimnastycznej szkoły podstawowej.       

Konkurs Piosenek Tadeusza Nalepy dla dzieci i młodzieży

Tadeusz Nalepa był autorem muzyki do ponad 200 piosenek. Są to nie tylko bluesy, ale także utwory rockowe, ballady, a nawet takie o charakterze popowy. Dają one możliwości ukazania warsztatu i talentu ich wykonawców i można je też interpretować na różnorakie sposoby. Dlatego w tym roku został zorganizowany w Zgłobniu, pierwszy i jedyny w Polsce, ogólnopolski konkurs dla dzieci i młodzieży piosenek Tadeusza Nalepy. Skierowany był do wokalistów (soliści i większe składy), a nie do zespołów instrumentalnych. Do udziału w nim zgłosiło się wielu uczestników. Spośród nich jury Konkursu wyłoniło ośmiu laureatów. Przyznano nagrody za miejsca od 1 do 3 oraz 5 wyróżnień. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc zostali zaproszeni do zaśpiewania zgłoszonych przez siebie piosenek podczas widowiska „To mój blues…” .  

Tadeusz Ciebiera ze Zgłobnia, który kiedyś grywał z Nalepą w palanta, podczas ubiegłorocznej imprezy nalepowskiej w tej miejscowości, śpiewa „Po ten księżyc złoty”. Fot. Materiały prasowe    

Upamiętnienie Nalepy w Zgłobniu

Chociaż Nalepa dorastał w Rzeszowie, to jego rodzina od pokoleń była związana właśnie ze Zgłobniem. Na miejscowym cmentarzu pochowani są jego dziadkowie i rodzice. Sam Nalepa, który zmarł w 2007 roku, spoczywa na Powązkach.

Park w Zgłobniu nosi imię Tadeusza Nalepy od 11 września 2022 roku. Uroczystości z tym związane poprzedził koncert pt. „Rzeka dawnych dni”.  Złożyły się na niego piosnki Nalepy w wykonaniu uczniów i nauczycieli ze szkoły Podstawowej w Zgłobniu, których wspomagały ich rodziny i przyjaciele. W tym roku 26 sierpnia, w dniu 80. urodzin Nalepy w parku jego imienia zostanie odsłonięty obelisk poświęcony artyście. Zaplanowano także festyn z zabawami dla dzieci i tańcami przy muzyce na żywo.

Organizatorem wydarzenia jest Urząd Gminy w Boguchwale, Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zgłobniu, Lokalny Ośrodek Kultury „Wspólnota” w Zgłobniu.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy