Reklama

Lifestyle

W szpitalu przy ul. Szopena znów rodzą się dzieci

Aneta Gieroń
Dodano: 07.03.2024
  • Fot. Archiwum Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 w Rzeszowie
Fot. Archiwum Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 w Rzeszowie
Share
Udostępnij

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 1 przy ulicy Szopena znów przyjmowane są pacjentki, które chcą urodzić dziecko w Klinice Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa.

Blok porodowy składa się z: traktu porodowego oraz sal patologii ciąży i położnictwa.

– Cały oddział został wymyślony i zaprojektowany od nowa – mówi prof. dr hab. n. med. Tomasz Kluz, kierownik Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa. – Jest przyjaźnie, zgodnie z najnowszymi trendami i standardami dla oddziałów ginekologiczno-położniczych i komfortowo; każda z sal ma odrębny węzeł sanitarny. 

Może cię zainteresować

Reklama

Oddział położniczy w szpitalu przy ulicy Szopena w Rzeszowie

Na oddziale położniczym jest dziesięć nowych sal: dziewięć dwułóżkowych, jedna sala jednołóżkowa. W pastelowych kolorach, z dekoracjami w kwiaty i z zestawem do pielęgnowania niemowląt. W każdej sali jest łazienka z prysznicem. Ma to zapewnić intymność, która na takim oddziale jest wyjątkowo ważna. Sale dla pacjentek wyposażone są również w klimatyzację. W oknach zamontowane są elektrycznie sterowane rolety zewnętrzne, które mają możliwość regulacji i ochrony przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Sale wyposażone są w nowoczesny sprzęt medyczny; w każdej jest telewizor.

Sala do cieć cesarskich i porodów rodzinnych

Trakt porodowy, czyli blok operacyjny składa się z trzech części: sali do cieć cesarskich, jednej sali do porodów rodzinnych i dwóch sal porodowych. Każda sala wyposażona jest w osobny węzeł sanitarny oraz posiada klimatyzację. Sala cięć cesarskich wykonana jest z nowoczesnych paneli ze stali nierdzewnej, a w pokoju przygotowania lekarzy zamontowano nowoczesną myjkę chirurgiczną, która ułatwi lekarzom profesjonalne i higieniczne przygotowanie się do zabiegu. Oddział patologii ciąży mieści jedenaście łóżek w dwu lub trzyosobowych salach, każda z nich ma łazienkę z prysznicem, klimatyzację i zamontowane elektryczne rolety okienne. W salach jest nowoczesny sprzęt medyczny i telewizor. 

Nieznacznie zmniejszyła się liczba łóżek na oddziale; jest ich w sumie trzydzieści, z czego na położnictwie dziewiętnaście.

– Szpital z 3 stopniem referencyjności

– Szpital posiada 3 stopień referencyjności w zakresie położnictwa i neonatologii, co oznacza najwyższe standardy opieki nad noworodkami i ich mamami – twierdzi dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor USK w Rzeszowie. – Z jednej strony wyspecjalizowana kadra pracująca w klinice, a z drugiej przyjazne i kameralne sale, które dają większy komfort oraz wyposażenie w najwyższej jakości sprzęt, sprawią, że panie będą mogły wreszcie rodzić w godnych, komfortowych i bezpiecznych warunkach. Oddział patologii ciąży, który do tej pory był na granicy standardów sanitarno-epidemiologicznych, obecnie może być przykładem dla innych szpitali.

Fot. Archiwum Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 w Rzeszowie

Do tej pory w szpitalu rodziło się około półtora tysiąca dzieci rocznie, a prawie 2/3 porodów odbywała się przez cesarskie cięcie.

Remont kliniki kosztował 19 i pół miliona złotych. W całości został sfinansowany ze środków przyznanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy