Reklama

Lifestyle

W przyrodzie czuć wiosnę i… czas godów. Głuszce tokują

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 11.02.2024
Fot. Nadleśnictwo Leżajsk
Fot. Nadleśnictwo Leżajsk
Share
Udostępnij

Luty to czas, w którym ptaki z Ośrodka Hodowli Głuszca w Leżajsku przygotowują się do tokowania. Samce przyjmują postawę godową, rozkładają wachlarz (ogon), opuszczają skrzydła i dumnie chodzą po swych boksach. Zaczynają także „odzywać się” do siebie, choć trwa to jeszcze krótko. Wkrótce jednak można będzie oglądać i słuchać ich niezwykłych pieśni godowych.  A że toki głuszców są jednym z najciekawszych spektakli w naturze, dlatego przez lustra weneckie w sali edukacyjnej można obserwować te ptaki na wybiegach.  

Ośrodek Hodowli Głuszca w Leżajsku jest jednym z trzech tego typu prowadzonych przez Lasy Państwowe w Polsce. Głuszec zaś znajduje się w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt, jako gatunek skrajnie zagrożony wyginięciem.

W 2023 roku wyhodowano 56 młodych ptaków, z czego 50 trafiło już na wolność w nadleśnictwach: Głęboki Bród, Biłgoraj i Janów Lubelski. W Polsce na wolności żyje obecnie kilkaset osobników tego gatunku. 

Wprawdzie zima w przyrodzie jest czasem odpoczynku dla wielu gatunków, stąd i głuszce starają się nie tracić energii i są mniej aktywne niż zwykle. Jednak w naturalnym środowisku dochodzi także wówczas do walk między kogutami o zajmowane terytorium. Ustala się także hierarchia socjalna. 

Oznaki wiosny – głuszce mają gody

Aktywność godową w naturze głuszce wykazują na przełomie marca i kwietnia, ale w leżajskim ośrodku tokowanie można usłyszeć o miesiąc wcześniej. By uniknąć przedwczesnych walk kogutów, są one przetrzymywane w oddzielnych boksach. Pomiędzy nimi znajdują się tylko niewielkie okrągłe przejścia, którymi przechodzić mogą jedynie kury z racji swoich mniejszych rozmiarów. Tym samym to głuszki wybierają sobie samca, z którym będą mieć potomstwo.

W 2020 roku zakończyła się rozbudowa ośrodka. Przez ten czas wybudowano m.in. nowe boksy, nową odchowalnię dla piskląt, zmodernizowano i unowocześniono ujęcie wody, a w 2019 roku ukończono budowę obiektu, który zapewnia sterylne przygotowanie pokarmów, a także możliwość obsługi hodowli przez całą dobę w okresie lęgów. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy