Reklama

Lifestyle

Mielczanie wybrali swojego Gryfa

Opracowanie Anna Olech
Dodano: 03.02.2014
10614_gryf-projekt-1b
Share
Udostępnij
Mieszkańcy Mielca w głosowaniu wskazali, których ich zdaniem projekt mitycznego Gryfa, powinien znaleźć się na płycie Rynku. Być może pojawi się on tam jeszcze w tym roku. 
 
Mielczanie do wyboru mieli trzy projekty, uznali, że najlepszy jest projekt nr 1. Mieszkańcy decydowali również o tym, że na rynku powstanie właśnie pół lew, pół orzeł, którzy wybierali temat konstrukcji spośród pięciu propozycji. Gryf widnieje m.in. w herbie założycieli Mielca, rodu Mieleckich, a także w herbie powiatu mieleckiego. W pierwszych dniach stycznia zostały przedstawione trzy propozycje wizualizacji Gryfa. W przesyłanych do Urzędu Miejskiego mailach i listach, mielczanie wskazali, iż to Gryf z projektu numer 1 powinien powstać na rynku i to właśnie na podstawie tych opinii zapadła ostateczna decyzja.
 
Przygotowanie projektu konstrukcji powierzone zostało krakowskim artystom Agnieszce Świerzowicz-Maślaniec i Markowi Maślaniec, którzy w swoim dorobku mają już kilkadziesiąt podobnych realizacji. Krakowski duet jest także autorem pomnika Tadeusza Nalepy, „spacerującego” po ul. 3 Maja w Rzeszowie. W ubiegłym tygodniu Marek Maślaniec zwyciężył w konkursie na pomnik przedstawiający Kazimierza Górskiego, który ma stanąć przy Stadionie Narodowym.
 
Kolejnym etapem przygotowania mieleckiego Gryfa będzie wybór wykonawcy konstrukcji. Niewykluczone, że instalacja mitycznego stanie na mieleckim rynku będzie jeszcze w tym roku.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy