Reklama

Lifestyle

Wielkie głosowanie na mieleckiego Gryfa

Anna Olech
Dodano: 03.01.2014
9952_gryf1
Share
Udostępnij
Jeszcze w tym roku na mieleckim rynku pojawi się mityczny Gryf, który widnieje m.in. w herbie założycieli Mielca. Powstały trzy propozycje konstrukcji, a ostateczny wybór ma należeć do mieszkańców Mielca. Głosowanie potrwa do 20 stycznia br.
 
Podczas konsultacji z mieszkańcami Mielca zaproponowano pięć tematów konstrukcji, która ma stanąć na rynku starego miasta, były to: bracia Jan i Bernardyn Mieleccy, bracia Mieleccy i Gryf (razem), grupa figuralna symbolizująca handel na dawnym Rynku, makieta Rynku z przełomu wieków XIX i XX oraz sam Gryf. W przesyłanych do Urzędu Miejskiego opiniach Mielczanie zdecydowanie wskazali Gryfa. A ponieważ po rewitalizacji najstarsza część miasta stała się bardzo popularna wśród mieszkańców, więc zapadła decyzja, by jeszcze uatrakcyjnić mielecką starówkę. – Jeśli w tym miejscu pojawi się jeszcze jeden atrakcyjny element, który świadczy przecież o naszych korzeniach i przeszłości, to z pewnością rynek stanie się miejscem odwiedzanym jeszcze chętniej – uważa Janusz Chodorowski, prezydent miasta
 
Przygotowanie projektu Gryfa powierzone zostało krakowskim artystom Agnieszce Świerzowicz-Maślaniec i Markowi Maślaniec, którzy w swoim dorobku mają już kilkadziesiąt podobnych realizacji. To właśnie krakowski duet jest autorem pomnika Tadeusza Nalepy, „spacerującego” ul. 3 Maja w Rzeszowie. Prezentowane projekty przedstawiają trzy różne układy konstrukcji Gryfa, który zainstalowany będzie na postumencie w rynku.
 
O tym, która z wersji zostanie wybrana do realizacji zadecydują mieszkańcy Mielca, którzy do 20 stycznia mogą przesyłać do Urzędu Miejskiego swoje opinie. Można to zrobić drogą elektroniczną na adres opinie@um.mielec.pl, pocztą tradycyjną na adres Urząd Miejski w Mielcu, ul. Żeromskiego 26, 39-300 z dopiskiem „GRYF” lub też zostawić osobiście w Biurze Podawczym Urzędu Miejskiego. 
 
fot. Archiwum Urzędu Miejskiego w Mielcu
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy