Reklama

Lifestyle

Nowa strona Szlaku Architektury Drewnianej. Zwiedzaj w sieci

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 12.04.2021
53148_cerkiewka
Share
Udostępnij
Szlak Architektury Drewnianej województwa podkarpackiego ma nową wersją strony internetowej, uzupełnioną nowymi treściami i fotografiami drewnianych perełek podkarpackiego dziedzictwa. Pod adresem sad.podkarpackie.travel można zwiedzać wybrane obiekty w wirtualnej rzeczywistości.
 
Strona prezentująca ciekawe zabytki architektury drewnianej w województwie podkarpackim – niekwestionowanego wyróżnika regionu – przeszła gruntowną metamorfozę. Blisko 130 unikatowych obiektów – kościoły, cerkwie, ale też skanseny, zespoły zabudowy małomiasteczkowej, dworki i pałace są dziś niemymi świadkami bogatej historii i kultury dawnych wieków. 
 
Dzięki współczesnym technologiom fotograficznym niektóre z świątyń Szlaku Architektury Drewnianej można odwiedzić online. Kolorowa cerkiew w Świątkowej Wielkiej, drewniany kościół w Lutczy, kościół w Porębach Dymarskich oraz cerkiew w Gorajcu dzięki technologii VR są dostępne na stronie w pełnej krasie. Miejsca te można obejrzeć dosłownie z każdej strony i z wielu perspektyw. 
 
Strona została wzbogacona o funkcjonalności, umożliwiające prezentacje atrakcji podkarpackiego dziedzictwa zlokalizowanego na Szlaku Architektury Drewnianej nowym grupom odbiorców – obok rodzimych turystów i pasjonatów tematu, także odwiedzającym z zagranicy – treści na stronie są bowiem dostępne także w językach angielskim i ukraińskim.  Zastosowano mechanizmy ułatwiające korzystanie ze strony także osobom niedowidzącym. Użyteczne jest także oznaczenie obiektów na mapie.
 
Perełki podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej 
 
Wizytówkami podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej są obiekty UNESCO oraz Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Muzeum w Sanoku to największy skansen w Polsce, który w autentyczny sposób oddaje klimat dawnych wsi i miasteczek południowo-wschodniej Polski. Z kolei podkarpackie obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO to dwa kościoły w Bliznem i Haczowie oraz cztery cerkwie, w Chotyńcu, Radrużu, Smolniku i Turzańsku, wyróżniają się maestrią wykonania oraz długą historią.
 
Te i inne przykłady drewnianej architektury zlokalizowane są na dziewięciu trasach, stanowiących jednocześnie propozycje na spędzenie czasu w Podkarpackiem. Szerzej można o nich przeczytać na odświeżonej stronie Szlaku Architektury Drewnianej – sad.podkarpackie.travel!
 
Modernizacja strony Szlaku Architektury Drewnianej była możliwa dzięki pomocy finansowej  Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Zadanie zostało wykonane w ramach projektu Transgraniczny Szlak Architektury Drewnianej szansą zachowania unikatowego dorobku dziedzictwa kulturowego polsko-ukraińskiego pogranicza realizowanego przez Podkarpacką Regionalną Organizację Turystyczną w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Samorządów „Euroregion – Karpaty – Ukraina”.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy