Reklama

Poznaj region

Glamping na Roztoczu. Blisko natury luksusowy kemping

Alina Bosak
Dodano: 25.02.2024
Agnieszka i Cezary Andruszewscy. Fot. Tadeusz Poźniak
Agnieszka i Cezary Andruszewscy. Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

Pomysł przywiózł z Afryki nad Cztery Stawy w Rudzie Różanieckiej miłośnik safari. Glamping – luksusowe kempingi w sercu dzikiej przyrody – to najmodniejszy dziś na świecie i najbardziej ekologiczny sposób wypoczynku. Na skraju Puszczy Solskiej, w sąsiedztwie dzikiego ptactwa, jeleni i łosi, na stęsknionych bliskości natury czekają komfortowe namioty i ogrzewane jurty, w jakich sypiali podczas wypraw sławni podróżnicy. 

Cztery Stawy to przedsięwzięcie Zarządu Dóbr Smolin w Rudzie Różanieckiej – przedsiębiorstwa rodu Andruszewskich, dawnych właścicieli ziemskich z Kresów Wschodnich. – Przedsiębiorstwo odrodziło się po wizycie we Lwowie około 2000 roku, gdzie w archiwum odszukaliśmy akta lasowe majątku Smolin naszego Dziadzia Zygmunta Andruszewskiego juniora. W aktach tych natrafiliśmy na oryginalną pieczątkę „Zarząd Dóbr Smolin – ost. poczta Horyniec” i podpis Dziadka pod protokołem sporządzonym przez wojewódzkiego inspektora lasów prywatnych we Lwowie.

Przeszłość i współczesność w dobrach Smolin na Roztoczu

Z biegiem czasu i pieniędzy odebraliśmy od Polski resztkówkę Dziadziowego majątku w Smolinie, co dało – razem z wykupionymi w Rudzie Różanieckiej stawami – zaczątek dla Smolina 2.0 – opisuje Cezary Andruszewski, wnuk Zygmunta. 

Biznes prowadzi Agnieszka Karolina Andruszewska – jako prezes – z wykształcenia filolog angielski i ichtiolog. Pomagają jej rodzinnie ichtiolodzy, weterynarze, prawnicy oraz dzieci wspólników – studenci biznesu renomowanych angielskich uczelni ekonomicznych – następcy Zarządu Dóbr Smolin in spe. 

Glamping na Roztoczu jak na safari w Afryce

Skąd pomysł na glamping? – Z biedy powszechnej oraz bogactwa przeżyć – stwierdzają właściciele Czterech Stawów. – Dziedzicząc po Dziadziusiu pasję łowiecką, jeden ze wspólników odbył dwa safari w Afryce, przywożąc niezatarte wrażenia nocy w środku afrykańskiego buszu oraz skrawek prawdziwego namiotu safari, takiego samego, pod jakim sypiał Sienkiewicz oraz Hemingway podczas ich wypraw łowieckich do Afryki. Potem po prostu zamówiliśmy luksusowe namioty safari, które w Europie zyskały miano „glampingu”, gdzie dziką naturę obserwować można z perspektywy wygodnego ganku, w towarzystwie przyjaciół i dobrego whisky. To obecnie najmodniejszy na świecie i najbardziej ekologiczny sposób wypoczynku na łonie przyrody – ultra kosztowny i luksusowy w Afryce, w Polsce dopiero się przebija do świadomości turystów. 

Luksusowe namioty: Sienkiewicz i Hemingway

 Baza glampingowa obejmuje dwa luksusowe namioty: Sienkiewicz i Hemingway. Wystrój nawiązuje zarówno do akcentów afrykańskich, jak i roztoczańskich. Bezsprzeczną atrakcją są całoroczne, ogrzewane klimatycznymi kominkami jurty. W wystroju jak i nazewnictwie nawiązują do wielkich zdobywców i podróżników: Czyngis-Chana i Marco Polo, którzy na szlaku swych podbojów i podróży niejedną chłodną noc spędzili w takich przybytkach. 

Fot. Tadeusz Poźniak

Glamping pozwala zatopić się w naturze bez rezygnacji z cywilizacyjnych wygód. Stojące na brzegu stawów jurty i namioty są na tyle oddalone od siebie, aby zachować intymność.

Blisko dzikiej przyrody na Roztoczu

– Do dyspozycji turystów pozostają stawy, lasy, ryby, grzyby i wszelkie aktywności z nimi związane, jak rowery, kajaki, jazda konna, czy po prostu pichcenie w kuchni polowej zaopatrzonej w grill drzewny z blachą, na której odwiedzający nas goście, a w zasadzie już dobrzy znajomi, często pieką proziaki! – zdradza Agnieszka Andruszewska i dodaje, że to miejsce wpisuje się także w trend turystyki kulinarnej. – W letniej restauracji serwujemy ryby pochodzące z naszych stawów – przyrządzane na świeżo, wędzone, a także w postaci przetworów zamkniętych w słoiczkach i sprzedawanych pod marką Smolinfish.

Fot. Tadeusz Poźniak

Dla turystów ważna jest możliwość skosztowania produktów lokalnych, niedostępnych w ich stronach. Mogą zakupić je podczas pobytu na Czterech Stawach, a jeżeli tylko zatęsknią za nimi, zaglądają do naszego sklepu internetowego i przypominają im się od razu wakacje. 

Roztocze ciągle czeka na odkrycie przez turystów

– Roztocze jest ciągle nieodkryte i budzi ciekawość, podobnie jak nasze glampingi i jurty. Początkowo zaskoczeni goście nie mogli uwierzyć, że w namiocie można spędzić czas w luksusowych warunkach. Większość twierdzi, że takiego klimatu i wygody nie zaznała w żadnym hotelu, bez względu na ilość gwiazdek. Obcowanie z nocną i dzienną przyrodą w luksusowym namiocie to na świecie przeżycie ekskluzywne, u nas jeszcze nieodkryte. Śpieszmy się zatem, popyt i ceny rosną – podpowiadają Andruszewscy.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy