Reklama

Lifestyle

Pomiędzy Haliczem i Rozsypańcem GOPR-owcy uratowali małżeństwo

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 17.01.2021
52520_gopr
Share
Udostępnij
W sobotę w Bieszczadach panowały bardzo trudne warunki: wiał silny wiatr, była niska temperatura i duża wilgotność. Do tego intensywnie padał śnieg. Kilka minut po godz. 16. dyżurny w Stacji Centralnej w Sanoku odebrał zgłoszenie: "Jesteśmy między Haliczem i Rozsypańcem. Zamarzamy”. Pomocy potrzebowało małżeństwo, które kompletnie opadło z sił i nie było szans, by samodzielnie dotarli na Przełęcz Bukowską.
 
Turyści, mimo że bardzo dobrze przygotowani na górską wędrówkę w zimowych warunkach (mieli zapas ubrań w plecaku, ciepłą herbatę, itp.) nie poradzili sobie z marszem, gdzie na szlaku były miejsca zupełnie wywiane ze śniegu i takie z ponad metrową zaspą. Para nie miała ze sobą rakiet śnieżnych ani nart. Mężczyzna torując drogę w okolicy Halicza osłabł na tyle, że nie mógł już kontynuować marszu. Małżeństwo zadzwoniło po pomoc, którą szybko udało się zorganizować. Turyści podali  numeru czerwonej tyczki ustawionej na szlaku przez Bieszczadzki Park Narodowy i dzięki ratownicy szybko ustali ich dokładną pozycję.
 
 
Fot. Archiwum Bieszczadzkiej Grupy GOPR
 
 – Pierwsi ratownicy na nartach skiturowych (mieli ze sobą podstawowe zabezpieczenie termiczne – płachty biwakowe i pakiety grzewcze) dotarli do poszkodowanych w 2 godziny od wezwania, co jak na takie warunki było świetnym wynikiem. Niedługo po nich dotarli kolejni – informują ratownicy z Bieszczadzkiej Grupy GOPR.
 
Turysta mimo ogrzania nie był w stanie kontynuować marszu, istniało też podejrzenie odmrożenia stóp, dlatego został zwieziony na Przełęcz Bukowską w noszach typu sked i dalej w pulkach za skuterem. W Wołosatym został  zbadany w karetce pogotowia i, na szczęście, okazało się, że nie wymaga dalszej opieki medycznej.
 
W sobotniej akcji wzięło udział około 15 ratowników – ostatni do Stacji Ratunkowej w Cisnej dotarli ok. godziny 23.00.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy