Reklama

Lifestyle

Nabór elektroniczny do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych powiatu rzeszowskiego

Opracowanie AC / Źródła: Powiat Rzeszowski / vulcan.edu.pl
Dodano: 21.05.2025
1920x810_edited
Share
Udostępnij

Ruszyły nabory do szkół ponadpodstawowych na Podkarpaciu, które potrwają w naszym województwie od 19 maja do 16 czerwca. Nabór na rok szkolny 2025/2026 prowadzony jest w elektronicznym systemie vEdukacja:  https://podkarpacie.edu.com.pl, w którym gromadzone są dane na temat szkół, tworzonych przez nie oddziałów oraz pełne informacje na temat kandydatów. Ważnym celem wykorzystania systemu komputerowego w trakcie rekrutacji jest ograniczenie liczby dokumentów i liczby wizyt kandydata w szkołach.

W tradycyjnym przypadku, kandydując do trzech szkół uczeń musiał wszystkie je odwiedzić i we wszystkich złożyć podania. Dzięki wykorzystaniu systemu kandydat posługuje się wyłącznie jednym podaniem, bez względu na liczbę szkół, które wybrał i kontaktuje się wyłącznie z jedną szkołą.

Kandydat do szkoły ponadpodstawowej może złożyć podanie do każdej ze szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Rzeszowski, rejestrując konto kandydata na stronie internetowej: 

https://podkarpacie.edu.com.pl

I. Kandydat, po dokonaniu rejestracji w systemie vEdukacja Nabór może:

  1. złożyć wniosek elektronicznie – podpisać wniosek przez rodzica/opiekuna prawnego profilem zaufanym – samo podpisanie wniosku profilem zaufanym nie jest wystarczające, należy jeszcze zaznaczyć opcję „złóż wniosek” (złożenie wniosku elektroniczne, nie wymaga składania wniosku w wersji papierowej),
  2. złożyć wniosek osobiście, wówczas należy wydrukować zarejestrowany w systemie wniosek, podpisać wniosek przez kandydata oraz rodzica/opiekuna prawnego i dostarczyć do szkoły I wyboru,

II. Kandydat, bez rejestracji w systemie vEdukacja Nabór może:

  1. pobrać ze strony szkoły formularz wniosku:

https://podkarpacie.edu.com.pl/kandydat/app/downloads.xhtml

  1. uzupełnić ręcznie i podpisać wniosek przez kandydata oraz rodzica/opiekuna prawnego a następnie dostarczyć do szkoły prowadzonej przez Powiat Rzeszowski.

Poza drukiem wniosku system generuje również druk potwierdzenia przyjęcia podania przez szkołę. Na druku tym szkoła przyjmująca od kandydata wniosek potwierdza, że wniosek ten został złożony.

Uwaga: Na wspomnianym wyżej potwierdzeniu szkoła stwierdza jedynie, że kandydat dostarczył wniosek. Nie jest to równoznaczne ze stwierdzeniem, że wniosek został pozytywnie rozpatrzony przez szkołę.

Kandydat dokonuje wyboru trzech szkół (przez szkołę należy rozumieć nie Zespół Szkół, ale konkretną szkołę np. Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół ….). W obrębie tych trzech szkół może wybrać dowolną liczbę oddziałów. Przy dokonywaniu preferencji należy pamiętać o kolejności wyborów.

Lista preferencji kandydata jest to lista wszystkich klas, do których chce on kandydować, uszeregowanych od klasy, na której najbardziej mu zależy, do klasy, na której zależy mu najmniej. Kandydat, któremu wyniki pozwalałyby zostać przyjętym do kilku klas, zostanie umieszczony w tej z nich, która znajduje się najwyżej na jego liście preferencji.

Uwaga: Należy pamiętać, że im dłuższa jest lista preferencji, tym większe szanse kandydata na to, że zostanie przyjęty.

Szkoła pierwszego wyboru dla kandydata jest to szkoła otwierająca klasę, która znajduje się na pierwszym miejscu listy preferencji kandydata, czyli tę, na której kandydatowi najbardziej zależy. Punkt naboru właściwy dla szkoły pierwszego wyboru zajmuje się obsługą danego kandydata – przyjmuje, przechowuje oraz weryfikuje jego dokumenty oraz wykonuje inne czynności związane z obsługą kandydata.

Weryfikacja zgłoszeń jest to sprawdzenie otrzymanego od kandydata dokumentu papierowego (na tym etapie wniosku) pod względem formalnym oraz porównanie zawartości tego dokumentu z danymi znajdującymi się w bazie danych systemu, a następnie na tej podstawie jego zaakceptowanie bądź odrzucenie. Weryfikacji dokonuje się celem uwierzytelnienia danych przechowywanych w centralnej bazie danych. Od chwili zaakceptowania wniosku zablokowana zostaje możliwość dokonywania zmian w zgłoszeniu, dzięki czemu wprowadzone dane są wiarygodne i mogą służyć w dalszej części procesu rekrutacji.

Przydział do klas następuje w terminie ustalonym w harmonogramie prowadzenia naboru.

Następnie kandydat, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa musi potwierdzić wolę uczęszczania do szkoły ponadpodstawowej, do której został przyjęty, poprzez złożenie oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach z egzaminu ósmoklasisty.

Uwaga: Należy pamiętać o tym, że złożenie oryginałów dokumentów potwierdza wolę uczęszczania do szkoły ponadpodstawowej i jest obowiązkowe.

Wypełniając wniosek o przyjęcie do szkoły należy pamiętać, że:

  1. Można kandydować do trzech szkół
  2. W każdej z wybranych szkół uczeń może wybrać dowolną liczbę klas.
  3. Im więcej klas zostanie wskazanych we wniosku, tym bardziej wzrastają szanse dostania się do jednej z nich.
  4. Wypełniony wniosek należy złożyć w szkole, która na liście wyborów znalazła się jako pierwsza. Dane zostaną wpisane do systemu komputerowego z uwzględnieniem wszystkich wskazanych szkół.
  5. Bardzo ważne jest odpowiednie uszeregowanie swoich wyborów. Kolejność wpisywania poszczególnych klas do tabeli jest bardzo ważna. Na pierwszym miejscu musi znaleźć się ta klasa, o której uczeń najbardziej marzy. Komputer szukając dla kandydata miejsca w klasie będzie rozpatrywał kolejne propozycje według wskazanej przez ucznia kolejności, tak długo, aż znajdzie miejsce w którejś ze wskazanych klas. Wtedy uczeń zostanie automatycznie wpisany na listę przyjętych do tej klasy, a pozostałe klasy z listy nie będą już rozpatrywane.
HARMONOGRAM REKRUTACJI NA ROK SZKOLNY 2025/2026

harmonogram rekrutacji

WYKAZ SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
PROWADZONYCH PRZEZ POWIAT RZESZOWSKI
OBJĘTYCH SYSTEMEM vEDUKACJA NABÓR
  1. Zespół Szkół Zawodowych w Dynowie
    ul. Polna 3
    36-065 Dynów
    tel.: 16 652 10 45
    strona www: https://old.zsz-dynow.net/ca/inf/infor2025-26.html
  2. Liceum Ogólnokształcące w Dynowie
    ul. 1 Maja 17
    36-065 Dynów
    tel.: 16 652 10 77
    strona www: https://lodynow.edupage.org/a/oferta 
  3. Zespół Szkół w Tyczynie
    ul. Grunwaldzka 25a36-020 Tyczyn
    tel.: 17 221 93 62
    strona www: https://www.zstyczyn.pl/
  4. Zespół Szkół w Sokołowie  Młp.
    ul. Lubelska 37
    36-050 Sokołów Młp.
    tel.: 17 772 90 09
    strona www: https://zssokolow.edu.pl/rekrutacja/ 
  5. Zespół Szkół Techniczno – Weterynaryjnych w Trzcianie
    36-071 Trzciana  193
    tel.: 17 851 40 77
    strona www: https://www.zstw.pl/node/240

Jak przebiega rekrutacja w szkołach z egzaminami i bez oraz w jakich terminach jest prowadzona w poszczególnych województwach w całej Polsce

Wybór szkoły średniej to pierwsza poważna decyzja, jaką młody człowiek podejmuje w życiu z myślą o swojej przyszłości. Jak przebiega nabór do szkół ponadpodstawowych? Jakie terminy obowiązują w rekrutacji do szkół średnich w Polsce na rok szkolny 2025/2026? W tym wpisie rozwiewamy wszystkie wątpliwości. Zapoznaj się z kluczowymi informacjami na temat rekrutacji do szkół średnich 2025/2026 i spokojnie złóż wniosek o przyjęcie do wymarzonych szkół.

Akcja-Rekrutacja-2025.png [8.53 KB]

Kiedy rekrutacja do szkół średnich? Sprawdź terminy

Zacznijmy od najważniejszej kwestii dotyczącej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, czyli terminów przeprowadzania procesów rekrutacyjnych przez placówki i odpowiedzialne za nie samorządy. Nie ma jednego terminu rekrutacji do szkół średnich obowiązującego w całym kraju. W większości ramy czasowe naboru zaczynają się z pod koniec kwietnia lub w pierwszej połowie maja i kończą się na przełomie lipca i sierpnia.

Na poniższej grafice znajdziesz dokładne terminy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, jakie obowiązują na rok szkolny 2025/2026 dla wszystkich województw w Polsce. Terminy dotyczą składania wniosków rekrutacyjnych do szkół, które nie przeprowadzają dodatkowych egzaminów rekrutacyjnych, np. testów sprawnościowych, egzaminów językowych itp.

Rekrutacja 2025 terminy wnioski zwykle

Od kiedy zaczyna się nabór do szkół średnich wymagających dodatkowych egzaminów od kandydatów?

Chcesz uczyć się w szkole sportowej, artystycznej, językowej lub o szczególnym profilu zawodowym? W procesie rekrutacji czekają Cię dodatkowe egzaminy, których wyniki zadecydują o Twoim przyjęciu. Terminy składania wniosków o przyjęcie do takich szkół mogą być inne i zazwyczaj są krótsze. Na poniższej grafice prezentujemy terminy składania wniosków o przyjęcie do szkół wymagających dodatkowych egzaminów we wszystkich szesnastu województwach.

Rekrutacja 2025 terminy wnioski specjalne

Rekrutacja uzupełniająca – sprawdź, co zrobić, jeśli nie dostaniesz się do wymarzonej szkoły

Jeśli nie dostaniesz się w pierwszym terminie do wymarzonej placówki, szanse otwiera przed Tobą uzupełniający nabór do szkół średnich. Rekrutacja dodatkowa odbywa się zazwyczaj na początku lipca i sierpnia. Otwierają ją szkoły, które mają wolne miejsca w klasach i czekają na nowych uczniów. Jeśli nie powiedzie Ci się w pierwszym terminie, ciągle masz możliwość wyboru szkoły, w której będziesz się kształcić.

Pamiętaj, żeby nie przegapić terminów uzupełniającej rekrutacji do szkół średnich. Szczegółowe informacje znajdziesz o terminach dodatkowego naboru w poszczególnych szkołach znajdziesz w systemach naboru elektronicznego oraz na stronach internetowych szkół, kuratoriów oświaty i samorządów w swoim regionie.

Jak wygląda rekrutacja do szkół ponadpodstawowych?

Większość placówek wykorzystuje dzisiaj elektroniczny system rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Dzięki temu rekrutacja jest szybka, łatwa, w pełni zdalna, a przede wszystkim transparentna. Jak wygląda nabór do szkół średnich za pomocą systemów, takich jak np. Nabór Szkoły ponadpodstawowe VULCAN?

Zapoznaj się z ofertą szkół

Możesz odwiedzić strony internetowe szkół, skorzystać z targów i dni otwartych, poznać opinię starszych kolegów oraz zapoznać się z informacjami w systemach rekrutacji elektronicznej.

Zgłoś kandydaturę do wybranych szkół

Dzięki systemom rekrutacji elektronicznej do szkół średnich, zrobisz to w kilku prostych krokach. Nabór Szkoły ponadpodstawowe VULCAN przeprowadzi Cię przez etapy, na których trzeba będzie uzupełnić:

  • dane osobowe (imię, nazwisko czy adres) swoje i rodziców lub prawnych opiekunów;
  • dodatkowe informacje, np. problemy zdrowotne lub orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego;
  • wybór szkół i klas, do których chcesz się dostać, z uwzględnieniem preferowanej kolejności (pierwszy wybór na pierwszym miejscu) i szacowanej liczby punktów rekrutacyjnych (najlepiej w zestawieniu z progami punktowymi danych szkół).

Po zaakceptowaniu polityki prywatności i potwierdzeniu danych wystarczy kliknąć Złóż wniosek teraz, by potwierdzić swoją kandydaturę i przesłać wniosek do wybranych szkół. Przed złożeniem wniosek muszą zaakceptować rodzice lub prawni opiekunowie Profilem zaufanym. W przypadku tradycyjnej rekrutacji (bez systemu elektronicznej rekrutacji) wymagane są ich podpisy na papierowej wersji wniosku, który należy złożyć w sekretariacie każdej wybranej szkoły.

Jak sprawdzić wyniki rekrutacji do szkoły średniej?

W pierwszej kolejności szkoły umieszczają listy zakwalifikowanych kandydatów, czyli uczniów, którzy mogą zostać do nich przyjęci. Wyniki rekrutacji są też dostępne w systemach elektronicznych. Jeśli szkoła, do której chcesz się dostać korzysta z systemu Nabór Szkoły ponadpodstawowe VULCAN, sprawdź swój status w systemie i aplikacji mobilnej eLO! 2025.

Jeśli znajdziesz się na liście zakwalifikowanych, pamiętaj o wyrażeniu woli podjęcia nauki w szkole. Zrobisz, to dostarczając do sekretariatu oryginały świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Jeśli o tym zapomnisz Twoje miejsce trafi do rekrutacji uzupełniającej.

Po upływie terminu składania potwierdzenia woli ogłoszone zostaną listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych.

Bezpłatny webinar Akcja Rekrutacja 2025 – dołącz teraz!

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do bezpłatnych webinarów i przygotuj się na Akcję Rekrutację 2025! Pierwszy z nich już 6 maja 2025 o godz. 17:00 – „Co należy zrobić, aby dostać się do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej? Część 1″.

W tej części webinarium omówimy zasady rekrutacji, harmonogramy oraz przepisy prawa. Pokażemy krok po kroku, jak zarejestrować się w systemie, przejść przez formularz rejestracji, tworzyć listę preferencji, założyć konto, wybrać sposób składania wniosku, podpisywać i składać wnioski oraz śledzić statusy wniosku.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy