Reklama

Lifestyle

Bezpieczna „Zatoka” dla dzieci i młodzieży

Autor tekstu: Aleksandra Gorzelak - Nieduży / Biuro Prasowe UMWP
Dodano: 31.05.2025
  • Autor zdjęć: Sebastian Stankiewicz /
Biuro Prasowe UMWP
Autor zdjęć: Sebastian Stankiewicz / Biuro Prasowe UMWP
Share
Udostępnij

Wspierające, inspirujące, otwarte i bezpieczne miejsce dziennego pobytu dla dzieci i młodzieży z rodzin, które przeżywają trudności – po to właśnie w centrum stolicy Podkarpacia powstała „Zatoka”. Dzięki pieniądzom przekazanym przez Samorząd Województwa Podkarpackiego, ze środków programu regionalnego FEP 2021-2027, w samym sercu Rzeszowa, przy ul. Kraszewskiego powstała placówka, która oferuje codzienne wsparcie dla dzieci i młodzieży.

Wśród gości oficjalnego otwarcia byli członek zarządu województwa Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz Jerzy Jęczmienionka, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. To właśnie nadzorowany przez samorząd województwa ROPS jest liderem projektu, dzięki któremu powstała rzeszowska „Zatoka”. W uroczystości uczestniczyli także m.in. prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek oraz ordynariusz rzeszowski biskup Jan Wątroba.

W imieniu marszałka Władysława Ortyla i własnym chciałam pogratulować powstania tego miejsca. Cieszę się, że środki z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 są właśnie w taki sposób inwestowane. Inwestujemy w młodzież, w to najmłodsze pokolenie, które w przyszłości będzie rozwijać nasz region, będzie tworzyć Podkarpacie i Rzeszów, więc są to najlepiej zainwestowane środki europejskie – mówiła podczas uroczystości członek zarządu województwa Małgorzata Jarosińska-Jedynak – Cały projekt, w ramach którego powstała „Zatoka” ma wartość ponad 16,2 mln złotych i jest realizowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie, jako lidera projektu. Prawie półtora miliona to pieniądze, które trafiły tutaj – na powstanie, doposażenie oraz prowadzenie placówki, choć oczywiście wiemy, że tych potrzeb będzie zdecydowanie więcej. Chcemy, aby takie instytucje powstawały w Rzeszowie i na Podkarpaciu, bo są one niezwykle potrzebne, ponieważ kształtują najmłodsze pokolenie – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Dziś rozpoczęliście rejs, życzę wam wiatru w żagle, który będzie napędzał, by działać i rozwijać się, ale także życzę spokoju, by był w was, waszych rodzinach i wśród kolegów. Niech to miejsce będzie oazą, w której można znaleźć spokój, ale także wsparcie – podkreślała członek zarządu.

„Zatoka” to nowoczesna placówka, która ma wyrównywać szanse edukacyjne i służyć pomocą dzieciom z rodzin przeżywających trudności. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie, który koordynował powstanie tej świetlicy dla dzieci i młodzieży, jest jednym z 14 partnerów projektu, którego liderem jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej.

Wraz z 14 partnerami, w tym z miastem Rzeszowem – Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Rzeszowie, realizujemy projekt, którego celem jest zwiększenie dostępu do usług wspierających funkcjonowanie dzieci, młodzieży, rodzin biologicznych i pieczy zastępczej. Każdy z partnerów projektu ma własny pomysł na zainwestowanie otrzymanych pieniędzy. Celem projektu jest zwiększenie dostępu dzieci i rodziców, do usług które wspierają funkcjonowanie rodziny i pieczy zastępczej – mówi o projekcie dyrektor ROPS Jerzy Jęczmienionka.

W ramach projektu Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie prowadził będzie warsztaty z zakresu wsparcia psychologicznego, trening Biofeedback, terapię ręki, zajęcia grupowe z zakresu profilaktyki uzależnień, treningi zdrowego odżywiania i skutecznego uczenia się.

Wśród 14 partnerów projektu jest także m.in. Stowarzyszenie „CRAS” Centrum Rozwoju Aktywności Społecznej, które dzięki udziałowi w projekcie zaoferuje m.in. konsultacje prawne dla rodziców/ opiekunów prawnych, wsparcie psychologiczne dla dzieci/rodziców/opiekunów prawnych, grupy wsparcia i samopomocowe dla rodzin zastępczych a także wyjazdy terapeutyczne dla rodzin przeżywających trudności i rodzin zastępczych.

Z kolei MORP z Krosna, dzięki udziałowi w projekcie, stworzy mieszkania treningowe dla młodych ludzi, którzy opuszczają pieczę zastępczą. Mieszkania treningowe i wspomagające dla wychowanków, którzy rozpoczynają samodzielne życie, przygotowuje także rzeszowski PCPR i Starostwo powiatowe w Rzeszowie.

Cały projekt realizowany przez ROPS skierowany jest do dzieci i młodzieży, kandydatów do pełnienia funkcji w ramach pieczy zastępczej, kandydatów na rodziców adopcyjnych oraz członków ich rodzin, a także do osób opuszczających pieczę zastępczą oraz inne instytucje opieki całodobowej, w których przebywają dzieci i młodzież.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy