Reklama

Lifestyle

Jarmark Garncarski w Medyni. Zainspiruj się regionalną ceramiką

Aneta Gieroń
Dodano: 16.08.2020
51320_gar
Share
Udostępnij
Medynia Głogowska i gmina Czarna garncarstwem słyną, o czym świadczy popularność organizowanego od lat Jarmarku Garncarskiego. W tym roku impreza odbędzie się w niedzielę, 23 sierpnia i połączona będzie z I Podkarpackim Konkursem ”Gliniany Lampion”. Na scenie pojawią się: Karczmarze, Late On Time oraz Yellow Horse. A to nie wszystkie atrakcje, bo możliwe też będzie zwiedzania z przewodnikiem Galerii Rzeźby Ceramicznej Władysławy Prucnal, pracowni garncarskich oraz kościoła w Medyni Głogowskiej z ceramicznymi mozaikami. Dzień wcześniej, w sobotę 22 sierpnia gra terenowa – „Wszyscy jesteśmy garncarzami” oraz prezentacje i warsztaty garncarskie.
 
Wielu lat trzeba było, żeby przywrócić świetność medyńskiemu rzemiosłu, które po latach prosperity upadło wraz z Cepelią. W 2000 r. Gmina Czarna rozpoczęła realizację projektu "Medynia – gliniane złoża”. Utworzono Zagrodę Garncarską z tradycyjnym piecem do wypalania ceramiki i zorganizowano pierwsze trzydniowe warsztaty garncarskie. W 2004 r. gmina zrealizowała kolejny projekt, w ramach którego wytyczono i oznakowano ścieżkę turystyczną „Garncarski Szlak”, która prowadzi do wszystkich obiektów związanych z dawnym ośrodkiem garncarskim na terenie czterech miejscowości.  
 
Obecnie Zagroda Garncarska jest w trakcie naprawdę dużej rewitalizacji, której koncepcja zakłada połączenie nowoczesnych rozwiązań architektonicznych i multimedialnych z tradycyjną zabudową drewnianą. Istniejące budynki zostaną rozbudowane i przebudowane, powstaną też nowe. Najważniejszy dla tego miejsca piec garncarski stanie tak, że będzie widoczny z drogi, by przyciągać turystów. Jedną z atrakcji Zagrody będzie makieta ceramiczna zagłębia garncarskiego – zainstalowana w posadzce budynku muzeum, podświetlona i przykryta szkłem. Wszystko ma być gotowe do końca 2021 roku. Koszt inwestycji ok. 6 mln zł, z czego dotacja wyniesie 3 mln 700 tys. zł.
 
To też potwierdza, jak bardzo medyńska marka się rozwija, a wiele gospodarstw czerpie dochody z rzemiosła i turystów, którzy coraz chętniej odwiedzają gminę. Tym, co ich przyciąga, jest m.in. organizowany od wielu lat jarmark garncarski.
 
Tegoroczna impreza jest inna od tych z lat poprzednich, bo z zachowaniem wszystkich środków ostrożności związanych z ochroną przed COVID-19, ale nie mniej urokliwa od poprzednich edycji.
 
W sobotę, 22 sierpnia od godz. 13 gra terenowa „Wszyscy jesteśmy garncarzami". Będą także prezentacje i warsztaty garncarskie, które poprowadzi garncarz z Podlasia. Nie zabraknie muzyki w wykonaniu zespołu „Dzikie Wino”.
 
– W niedzielę, 23 sierpnia, jarmark na placu przy kościele w Medyni Głogowskiej rozpocznie się kiermaszem ceramiki i innych rzemiosł. Będą prezentacje garncarskie oraz warsztaty ceramiczne dla dzieci. Także warsztaty kulinarne, podczas których będzie można smakować potrawy przygotowane w glinianych naczyniach – mówi Małgorzata Wisz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Czarnej.
 
Publiczność obejrzy archiwalne filmy o zagłębiu garncarskim oraz inscenizacje teatralne, jak dawniej handlowano glinianymi naczyniami. Na scenie, którą w tym roku będzie przyczepa, pojawią się: Karczmarze, Late On Time oraz Yellow Horse. Z objazdowym koncertem na bryczkach wystąpi Zespół Śpiewaczy i Kapela Wolanie.  
 
Jak zawsze będzie konkurs na największy gliniany dzban, a po raz pierwszy odbędzie się I Podkarpacki Konkurs ”Gliniany Lampion”, którego finał także w niedzielę.
 
Tegoroczny Jarmark Garncarski otrzymał wsparcie finansowe od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury. Partnerem wydarzenia zostało Województwo Podkarpackie.
 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy