Od kilku dni znów jest czynne Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, a w nim nowa wystawa, która ma ułatwiać wyobrażenie sobie realiów życia ludzi, którzy używali kiedyś znajdujących się w nim budynków.
Wystawa "A chłopska dusza niech w muzeum odpocznie” ma pomagać w poznaniu lasowiackiej i rzeszowskiej wsi z przełomu XIX i XX w. Prezentuje ona 29 plansz informacyjnych, na których znalazły się krótkie teksty o Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, eksponowanych w nim budynkach i, przede wszystkim, ich mieszkańcach i użytkownikach. Można się z nich dowiedzieć m.in., jak uchronić dziecko od złego uroku, co wolno było pannom, a co kawalerom, jak płaciło się muzykantom na weselu, jak to ze lnem bywało, jak należało się wystroić na niedzielę…
Całość została zilustrowana kilkudziesięcioma zdjęciami z archiwów Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, a także fotografiami udostępnionymi przez Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie, Muzeum Ziemi Leżajskiej, Muzeum Regionalne w Mielcu, Archiwum Mikrohistorii Gminy Padew Narodowa i Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy. Są też grafiki autorstwa Marii Kozłowej, mapy i wykresy.
Ważną częścią wystawy są eksponaty – blisko 40 przedmiotów związanych z różnorodnymi dziedzinami życia – od zabawek (m.in. takich jak piłka z krowiej sierści) przez przykłady kowalskiego rzemiosła po dzieła sztuki ludowej.
Muzeum zaprasza do podróży w rejony znajdujące się na pograniczu teraźniejszości, historii i wyobraźni. Wystawę można zwiedzać w chałupie z Żołyni Dolnej od 21 maja w godzinach otwarcia skansenu: w dni powszednie od 9.00 do 16.00 oraz w soboty, niedziele i święta od 10.00 do 17.00.