Można wziąć udział w konkursie recytatorskim, nagrać własną audycję radiową, a nawet film – konsultować się przy tym z ekspertami i mieć szansę na emisję w regionalnym radiu i telewizji. Wszystko zdalnie i bez wychodzenia z domu. Taką okazję stwarzają dzieciom Teatr im. W. Siemaszkowej, Radio Rzeszów, TVP Rzeszów i Podkarpacka Komisja Filmowa. Akcję organizuje Samorząd Województwa Podkarpackiego i Podkarpackie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.
Propozycja jest skierowana dla dzieci i młodzieży oraz ich nauczycieli i wychowawców. To sposób, by zachęcić uwięzione w domach z powodu epidemii koronawirusa dzieci i młodzież do twórczego spędzania czasu i uczestnictwa w świecie kultury.
Program realizować zaczynają: Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Podkarpacka Komisja Filmowa przy Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, Polskie Radio Rzeszów oraz TVP3 Rzeszów. Dla młodych mieszkańców Podkarpackiego przygotowano 6 różnych ofert. Część propozycji finansowana będzie przez samorząd województwa podkarpackiego poprzez Wojewódzki Dom Kultury, w tym nagrody dla najlepszych w poszczególnych konkursach. – Młodzi i najmłodsi mieszkańcy Podkarpacia mają wiele talentów i nie chcą czuć, że coś im umyka, że jakieś możliwości zostały im odebrane. Dlatego mówimy im – próbujecie swoich sił, rozwijajcie swoje talenty, nawet w dziedzinach, których być może do tej pory jeszcze nie odkryliście dla siebie – mówi o programie marszałek Władysław Ortyl. – Oczywiście wszystkie te działania wiążą się z zajęciami online, ale jednocześnie w kontakcie z nauczycielami i ekspertami.
Jakie propozycje zawiera program?
Polskie Radio Rzeszów planuje dla dzieci i młodzieży dwie akcji. Akcja „Twórz radio w domu” – będzie polegać na przygotowaniu przez uczniów nagrań wierszy, piosenek i opowiadań, z możliwością kontaktu online z ekspertami (aktorzy, dziennikarze, muzycy, eksperci, udostępniony materiał do montażu itd.). Następnie ich twórczość będzie emitowana na antenie i stronie internetowej Radia. Finalne produkcje będzie można usłyszeć na antenie radiowej oraz na stronie www Radia Rzeszów.
Druga akcja – „Stwórz słuchowisko w domu” – będzie kreatywną zabawą dla twórców i aktorów pod nadzorem online dziennikarzy, muzyków, aktorów, z wykorzystaniem zasobów radiowych itp. Zadanie polega na napisaniu i nagraniu krótkiego słuchowiska z konsultacjami online z ekspertami – aktorami, dziennikarzami, muzykami. Finalne produkcje będzie można usłyszeć na antenie radiowej oraz na stronie www Polskiego Radia Rzeszów.
Trzy propozycje ma dla młodych Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, przy czym jedną – do spółki z TVP3 Rzeszów. W ramach akcji „Teatr w domu” – rzeszowski Teatr udostępni linki do realizacji filmowych spektakli z repertuaru Teatru. Online będzie można obejrzeć przedstawienia: „Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów”, „Dzieci Hioba. Wiek XX”, „Beksiński. Obraz bez tytułu”, „Trzy siostry”. Rzeszowska scena dramatyczna przygotowuje również warsztaty teatralne i próby online z młodzieżą szkolną. Poprowadzą je aktorzy Teatru Siemaszkowej. Tą nietypową drogą przygotowany zostanie spektakl wybrany przez szkoły do wystawienia na deskach teatru. Najlepszy przygotowany przez młodzież spektakl pokaże na swojej antenie TVP3 Rzeszów.
Trzecia propozycja teatru to konkurs recytatorski „Polska poezja religijna” z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II i beatyfikacji księdza prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Warsztaty online poprowadzą aktorzy.
Nakręć film
Do samodzielnego tworzenia filmu zachęca natomiast dzieci i młodzież Podkarpacka Komisja Filmowa przy Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Konkurs „Moje dzieło filmowe” obejmuje filmy stworzone różnymi technikami. Wsparciem merytorycznym służą eksperci Podkarpackiej Komisji Filmowej. Prace mają powstać z respektowaniem zasad związanych z epidemią – tzn. mają powstać w domu, a kontakt między uczestnikami projektów, artystami i ekspertami odbywać się będzie online.
Udział w programie już mogą zgłaszać nauczyciele, których szkoły są zainteresowane taką formą propagowania kultury i promowania talentów. Zgłoszenia przyjmowane są do 3 kwietnia, a potem rozpocznie się praca online nad projektami filmowymi z udziałem artystów z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, dziennikarzy i ekspertów. Gotowe filmy będzie można wysyłać do Komisji do 10 czerwca br. Na czerwiec – lipiec planowane jest ogłoszenie wyników i rozdanie nagród.
Więcej szczegółów na temat poszczególnych akcji zostanie podanych w najbliższych dniach.
Podsumowanie działań dzieci i efekty ich pracy zaprezentowane zostaną pod koniec 2020 roku, kiedy, jak wszyscy mają nadzieję, pożegnamy epidemię.