– Badamy komórki, zajmujemy się chorobami cywilizacyjnymi. Chcemy być przy tym kreatywni. Stąd nasze zainteresowanie sztuką – powiedział prof. Adam Szewczyk, przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN w Warszawie, otwierając w Galerii Miejskiej w Rzeszowie wystawę „Siła Struktur Biologicznych”. Instytut od trzech lat współpracuje z Instytutem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego, organizując sympozja, podczas których artyści i naukowcy, dyskutują o sztuce, wzajemnie się inspirując. Efekt to m.in. oryginalne obrazy, które można podziwiać na wystawie w Rzeszowie. Czynna jest do 7 marca.
40 prac wykonanych przez artystów różnymi technikami – od grafik, fotografii po obrazy olejne – tworzy wystawę 3rd Art & Science: „Siła Struktur Biologicznych”, którą od kilku dni można oglądać w Galerii Miejskiej w Zespole Szkół Plastycznych w Rzeszowie. Wcześniej była prezentowana w Warszawie, a w stolicy Podkarpacia będzie czynna do 7 marca. Potem trafi do Szczecina.
Dzieła powstały podczas sympozjum naukowo-artystycznego i warsztatów, które odbyły się w ubiegłym roku, w Przeworsku (28 kwietnia-5 maja 2019 r.) Wzięli w niej udział teoretycy sztuki, filozofowie, biolodzy molekularni, biochemicy i artyści plastycy. Efektem tamtego spotkania jest także publikacja zawierająca artykuły naukowe i reprodukcje obrazów zainspirowanych strukturami biologicznymi. Formy biologiczne mogą inspirować. Struktury komórek w otaczającym nas świecie, w naszym ciele to fascynujące obrazy. W tym sensie artyści czerpią z nauki inspiracje na poziomie estetyki.
Wystawa w Galerii Miejskiej jest już trzecią edycją projektu Art&Science, który inicjuje interakcję środowiska biologów molekularnych i artystów. Idea powstała w Warszawie, w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN. Kierujący Radą Naukową Instytutu prof. Adam Szewczyk znalazł bratnią duszę dla organizacji tego wydarzenia na Uniwersytecie Rzeszowskim, w Instytucie Sztuk Plastycznych. Mowa o prof.
Marku Olszyńskim, artyście i nauczycielu akademickim. Obu profesorów łączy Przeworsk. Prof. Olszyński tam dziś mieszka, a prof. Szewczyk często bywa, ponieważ stamtąd pochodzi jego rodzina. Trzecim sojusznikiem przedsięwzięcia jest Fundacja Marcelego Nenckiego Wspierania Nauk Biologicznych i jej prezes – dr hab. Hanna Fabczak. W organizację wydarzenia angażują się również naukowcy Instytutu Filozofii UR. Prace plastyczne tworzą zaś artyści z kręgu rzeszowskiej uczelni, a także studenci, absolwenci i wykładowcy Akademii Sztuki w Szczecinie oraz Wydziału Artystycznego – Instytutu Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie.
Tematem pierwszego sympozjum było „Obrazowanie biologiczne – inspiracje niewidzialnym światem”. Jak tłumaczył w jednym z wywiadów prof. Adam Szewczyk, obrazowanie biologiczne jest fundamentalną techniką, którą posługują się biolodzy molekularni w Instytucie Nenckiego PAN. Mikroskopy pomagają zaglądać do wnętrza komórki. Istnieje tam niewidzialny gołym okiem świat, który może zachwycić obserwatora, a dla artysty stać się inspiracją.
Temat drugiej edycji brzmiał „Sztuka Bioróżnorodności”, a trzeciej właśnie „Siła Struktur Biologicznych”. W tym roku będzie czwarta. Jej myślą przewodnią ma być pochodzenie życia.