Co kryje się w skałach? Jak smakuje komórka? Co da się zobaczyć pod mikroskopem? To tylko niektóre tajemnice, które odkryją przed ciekawskimi badacze z Uniwersytetu Rzeszowskiego w piątek, 10 stycznia. O godz. 15. w Instytucie Biologii i Biotechnologii przy ul. Zelwerowicza 4 rozpocznie się Noc Biologów. To już czwarta edycja wydarzenia dedykowanego dzieciom i dorosły, które wypełniają ciekawe wystawy, warsztaty i prezentacje poświęcone przyrodzie i człowiekowi. Od DNA komórek po kuchnię molekularną. Hasło przewodnie czwartej edycji wydarzenia to globalne zmiany środowiska.
Tydzień przed czwartą Nocą Biologów na wiele warsztatów zapisał się już komplet uczestników. Na szczęście program wydarzenia wypełnionego ciekawostkami z zakresu chemii i biologii jest tak bogaty, że wciąż można zarezerwować miejsce na ciekawy wykład.
Noc Biologów odbędzie się w piątek, 10 stycznia 2020 r., w godz. 15.00-20.30 w Instytucie Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ul Zelwerowicza 4 w Rzeszowie (budynek D9), a także w budynku A0, skrzydło B1 i B2 przy ul. Pigonia 1 oraz w budynku D7 przy ul. Zelwerowicza 8B. Przygotowują ją pracownicy i studenci Instytutu Biologii i Biotechnologii UR przy udziale pracowników Instytutu Nauk Rolniczych oraz Ochrony i Kształtowania Środowiska UR. W
programie są wykłady, warsztaty, prezentacje, pokazy oraz wystawy.
Przykładowe tematy to: wystawa kolekcji paleontologicznej „Zapisane w skale i bursztynie”, pokaz i rozpoznawanie struktur komórkowych na jadalnym modelu komórki pt. „Jak smakuje komórka?”, samodzielne wykonywanie preparatów i obserwacje mikroskopowe, pokaz kolorowych doświadczeń z pogranicza biologii i chemii, pokaz kolorowych doświadczeń z pogranicza biologii i chemii, „Poszukiwanie DNA w owocach”, „Czy drożdże są pełne białka?”, warsztaty dotyczące rozpoznawania roślin nagonasiennych, dzień z życia leśnika. Nie trzeba się zapisywać na wykłady, na których liczba miejsc jest nieograniczona, jak m.in. „Dzikie rośliny jadalne w diecie różnych narodów: od Polskiego Atlasu Etnograficznego do orientalnych targów”, „Nowotworowe wojny: narodzenie immunoterapii”, „Fakty i mity w ochronie środowiska”. Przewidziano także wykłady z dyskusją.
Przez całą imprezę zwiedzać będzie można wystawy. Interaktywną wystawę eksponatów fizycznych przygotowała Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, a opisujących zjawiska i procesy występujące w przyrodzie – Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy „ExploRes”. Pokazy i wystawy prezentujące idee ochrony środowiska, funkcjonowania w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju i propagowania zdrowego stylu życia pt. „Nie bądź ekologicznym ignorantem!!!” poprowadzi Stowarzyszenie „EKOSKOP”.
Noc Biologów jest okazją, by spotkać się z naukowcami zarówno w salach wykładowych, jak i w laboratoriach, a także samodzielnie wykonać doświadczenia, przeprowadzić obserwacje mikroskopowe, poznać z bliska rośliny i zwierzęta, wziąć udział w dyskusji czy zaznajomić się z pokazami przygotowanymi w ramach interaktywnej wystawy. Wydarzenie jest skierowane głównie do uczniów starszych klas szkół podstawowych oraz szkół średnich, ale także dla ciekawych dorosłych.
10 stycznia noce biologów odbywają się w wielu polskich miastach. Idea narodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, podczas spotkań otwartych dla społeczności miasta i regionu. Tysiące odwiedzających nas dzieci, młodzieży i dorosłych było zachętą do zorganizowania w całej Polsce tego typu przedsięwzięć. Propozycję przyjęła Konferencja Dziekanów Wydziałów Przyrodniczych Uniwersytetów Polskich, powierzając Wydziałowi Biologii UAM koordynację pierwszej „Nocy Biologów” w styczniu 2012 r. W Polsce „Noc Biologów” odbywa się już po raz dziewiąty, w Rzeszowie – po raz czwarty. W tym roku organizowana jest w trzydziestu czterech ośrodkach naukowych w całym kraju. Hasło przewodnie to „Globalne zmiany środowiska”.