Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprasza na uroczyste obchody z okazji stulecia polskiego złotego. Wykłady połączone z wystawami zaplanowano na wtorek, 17 grudnia. Start o godz. 11.
Przez ostatnie sto lat od odzyskania przez Polskę niepodległości, nasza rodzima waluta przeszła bardzo długą drogę. W 1919 roku zdecydowano, że Polacy będą nosić w portfelach złotego oraz grosze, chociaż padały też inne propozycje nazw – od „lecha” przez „piasta” i „pola”, aż po „kościuszkę”. W 1919 roku Józef Piłsudski, Naczelnik Państwa, podpisał nawet dekret w tej sprawie, który mówił, że jednostka monetarna waluty polskiej otrzyma nazwę „lech”, a setna jej część zostanie nazwana groszem. Ten pomysł nie spodobał się wielu osobom, m.in. Stanisławowi Karpińskiemu, który pełnił wtedy funkcję dyrektora Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej. Dlatego 28 lutego tego samego roku Sejm Ustawodawczy przesądził ostatecznie, że sto groszy będzie się składać na złotego. Ten został wprowadzony do obiegu pięć lat później w wyniku reformy pieniężnej przeprowadzonej przez ministra finansów Władysława Grabskiego i zastąpił zdewaluowaną markę polską, walutę Królestwa Polskiego (regencyjnego). Nową walutę oparto na parytecie złota – wartość 1 złotego ustalono na 9/31 grama, czyli ok. 0,29 czystego złota.
Polski złoty ma sto lat
W tym roku polski złoty obchodzi stulecie swojego istnienia. Z tej okazji Mennica Polska na zlecenie Narodowego Banku Polskiego stworzyła specjalną serię złotych i srebrnych monet. Każdy zestaw zawiera wykonane z kruszcu monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 20 oraz 50 groszy, a także 1, 2 i 5 złotych. Do świętowania włączyło się też Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, które na wtorek, 17 grudnia zaplanowało uroczyste obchody jubileuszu waluty. „Kościuszko, Lech czy złoty” i „Motyw walk o niepodległość Polski na monetach okolicznościowych NBP” to dwa wykłady, które wygłoszą Łukasz Ożóg i Jacek Gacek z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Nie obejdzie się też bez wystaw opowiadających o dwóch inflacjach i reformach waluty (wystawa posterowa).
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Start o godz. 11 w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie przy ul. 3 Maja.
Fot. Materiały prasowe