Stoiska jak z baśni Andersena – tradycyjne świąteczne przysmaki, ręcznie wykonane ozdoby, zabawki i święty Mikołaj z pomocnikami. Od 7. do 20. grudnia rzeszowski Rynek zamieni się w Bożonarodzeniowy Jarmark. Wszystko po to, aby wprowadzić mieszkańców w świąteczny klimat.
Podobnie jak choinka, jarmarki bożonarodzeniowe przybyły do nas z Niemiec i szybko wpasowały się w klimat świąt w Polsce. W końcu gdzie, jak nie wśród dziesiątków kolorowych kramów szukać oryginalnych drobiazgów na prezent i smakołyków na świąteczny stół?! W tym roku już po raz kolejny swój jarmark będzie miał i Rzeszów.
Coś dla ciała
Jak na świąteczne miasteczko przystało, na stoiskach bożonarodzeniowych pojawią się ręcznie malowane ozdoby, upominki, biżuteria, wyroby z drewna i ceramiki. Będzie można również skosztować regionalnych potraw, m.in.: tradycyjnego, grillowanego oscypka z Zakopanego oraz grzańca galicyjskiego. Wystawcy zaoferują także słodkie wypieki, pieczywo, miody, sery oraz nalewki.
… i ducha
W świątecznie przyozdobionych domkach dzieci i dorośli będą mogli wziąć udział w tematycznych warsztatach. Na płycie Rynku rozgości się także wesołe świąteczne miasteczko, a razem z nim Szopka Bożonarodzeniowa i jemioła, pod którą każdy będzie mógł spotkać się i zrobić sobie zdjęcie z najbliższą osobą. Podczas jarmarku jedną z głównych atrakcji okaże się fireshow – pokaz cyrkowy z elementami pirotechniki scenicznej, Mikołajkowy Zlot Motocyklowy, koncert kolęd i pastorałek oraz koncert jazzowy.
Jakby tego było mało, 7 grudnia spod fontanny multimedialnej wyruszy barwna Mikołajowa Parada, która przejdzie ulicami 3 Maja i Kościuszki prosto na Rynek. To właśnie tam Święty Mikołaj rozda prezenty i niespodzianki dla dzieci. Nie zabraknie nagród dla najciekawszych świątecznych przebrań oraz zabaw i animacji. Mikołaja będzie można odwiedzać przez cały czas trwania jarmarku w domku Świętego Mikołaja.
– Każdy rodzic, który chce, aby jego dziecko otrzymało prezent na scenie Rynku od Świętego Mikołaja może przesłać zgłoszenie na adres: swiatecznemiasteczko.rz@gmail.com. W temacie należy wpisać: „Mikołaj na Rynku – zgłoszenie”, a treść powinna zawierać imię i nazwisko dziecka oraz numer kontaktowy do rodzica. Zgłoszenia przyjmowane są do 6 grudnia. Prezenty, którymi dzieci mają zostać obdarowane, będzie można zostawić w Podziemnej Trasie Turystycznej 7 grudnia, w godzinach 9.00-12.00. Te powinny być odpowiednio zapakowane i zabezpieczone oraz podpisane imieniem i nazwiskiem dziecka w widocznym miejscu – tłumaczy Dominika Grzesik z Estrady Rzeszowskiej.
20 grudnia Jarmark Bożonarodzeniowy w Rzeszowie zakończy Wigilia Miejska z tradycyjnymi polskimi potrawami oraz dzieleniem się opłatkiem i kolędowaniem. Wieczór uświetnią występy zespołów muzycznych, które na scenie zaprezentują największe świąteczne przeboje.
Powrót do przeszłości
Tegoroczny jarmark bożonarodzeniowy będzie piątym w powojennej historii Rzeszowa. To powrót do bogatej kupieckiej tradycji tego miasta. Wielki handel odbywał się tutaj głównie podczas jarmarków, drobniejszy w czasie trzydniowych targów, a codzienny w sklepach, kramach i domach prywatnych. Najstarsze jarmarki na św. Wojciecha (23 kwietnia), św. Feliksa (30 sierpnia) i św. Barbarę (4 grudnia), sięgają czasów założenia miasta. W XVII wieku przywożono na nie towary galanteryjne, sukna, jedwab, dywany, siodła, tytoń, oliwę, futra. Do handlu jarmarcznego zaliczało się też gotowanie potraw na rynku. Jarmarki odbywały się w Rzeszowie do wojny.