Reklama

Lifestyle

Nauka latania na Podkarpackim Festiwalu Nauki

Natalia Chrapek
Dodano: 06.09.2019
47018_chlopiec
Share
Udostępnij
Nauka, technika, innowacja – to wszystko już 20 i 21 września podczas Podkarpackiego Festiwalu Nauki 2019, który odbędzie się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce. Dwudniowa impreza skierowana do rodzin i szkół, to okazja, by spotkać znanych naukowców i popularyzatorów nauki, m.in. Piotra Koska, autora kanału Astrofaza, a nawet spróbować swoich sił na symulatorach lotu. Bo kto powiedział, że latanie jest tylko dla superbohaterów?
 
Podczas tegorocznej edycji Podkarpackiego Festiwalu Nauki, organizatorzy przygotowali moc atrakcji – nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Szykują się ciekawe wykłady, spotkania z naukowcami oraz intrygujące pokazy i ekspozycje, a widok dronów latających nad głowami i wielofunkcyjnych robotów zaczepiających przechodniów, nie będzie należał do rzadkości. Chętni podejrzą chemiczne oraz fizyczne eksperymenty i zgłębią tajniki nowoczesnych technologii IT. Dla bardziej odważnych zarezerwowano symulatory lotu, które pozwolą usiąść za sterami Airbusa A320 lub Boeinga 737-800 i poczuć się jak prawdziwy pilot linii lotniczych. W programie znajdzie się też miejsce na konkursy, łamigłówki oraz specjalną  strefę pikniku naukowego. 
 
Gościem specjalnym drugiego dnia imprezy będzie Piotr Kosek, autor kanału Astrofaza na You Yube, który w krótkich filmikach opowiada o tym, jak wielki jest Wszechświat, jak wygląda dzień na planecie Demon oraz jak na orbicie znalazł się pierwszy ludzki… mocz. Wszystko w zgodzie z teorią superpozycji cząstek. 

Poflirtuj z… nauką
 
W pierwszym dniu festiwalu, 20 września, odbędzie się międzynarodowy finał konkursu Learn&Fly, organizowanego w ramach projektu o tej samej nazwie. O główną nagrodę w konkursie na najlepszy model samolotu oraz najdłuższy lot będą rywalizować finaliści z Hiszpanii, Portugalii i Polski. Poza konkursem, instytucje biorące udział w projekcie zaprezentują „STEM Kit” – materiały szkoleniowe dla nauczycieli i uczniów, oraz przewodnik po karierze w branży lotniczej o nazwie „Careers Kit”. 
 
Na zakończenie imprezy, 21 września, zaplanowano wieczór festiwalowy, czyli artystyczny flirt z… nauką. Dla zaproszonych gości, wystąpią artyści, którzy z lekkim przymrużeniem oka podejdą do tematu nauki. Na scenie zaprezentuje się trio instrumentalne The ThreeX oraz iluzjonista Roman Słomka, półfinalista programu Mam Talent. 
 
Podkarpacki Festiwal Nauki [PROGRAM]
 
Piątek, 20 września – dzień dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych
 
8:30 – 16:00 – Piknik Naukowy [sala wystawiennicza, poziom 0] – strefa ze stanowiskami naukowymi, na których będzie można „dotknąć” nauki i wciągnąć się w jej fascynujący świat. Swoją działalność zaprezentują koła naukowe, instytucje oraz organizacje z regionu, jak i całej Polski, związane głównie z naukami ścisłymi i kierunkami technicznymi, a także prowadzące działalność popularnonaukową.
 
8:30 – 14:30 – Wykłady naukowe [sala kongresowa, poziom 0] – prelekcje i pokazy naukowe, prowadzone przez popularyzatorów nauki, ekspertów oraz wykładowców uczelni wyższych.
 
8:30 – 9:30 – „Secret Science Agency” Heweliusze Nauki
 
12:30 – 13.30 – „O tym czego nie widać” Jacek Błoniarz – Łuczak
 
Pokazy popularnonaukowe na terenie całego G2A Arena w regularnych godzinach – science busking, fizyka, chemia i kuchnia molekularna.
 
9:00 – 14:30 – Zakończenie Aeroweek i finał konkursu Learn&Fly – finał międzynarodowego konkursu Learn&Fly, odbywającego się w ramach projektu o tej samej nazwie zakończy tydzień szkoleń i spotkań pn. Aeroweek. W konkursie na najlepszy model samolotu i najdłuższy lot, rywalizować będą finałowe drużyny z Hiszpanii, Portugalii i Polski. W programie: spotkanie prezentujące projekt i materiały szkoleniowe dla uczniów i nauczycieli oraz przewodnik po karierze lotniczej w trzech krajach partnerskich (Careeres Kit). Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+. Sponsorem konkursu Learn&Fly jest firma Pratt&Whitney Rzeszów.
 
Sobota, 21 września – dzień otwarty dla wszystkich chętnych
 
10:00 – 18:00 – Piknik Naukowy [sala wystawiennicza, poziom 0] – strefa ze stanowiskami naukowymi, na których będzie można „dotknąć” nauki i wciągnąć się w jej fascynujący świat. Swoją działalność zaprezentują koła naukowe, instytucje oraz organizacje z regionu, jak i całej Polski, związane głównie z naukami ścisłymi i kierunkami technicznymi, a także prowadzące działalność popularnonaukową.
 
12:00 – 15:00 – Wykłady naukowe [sala kongresowa, poziom 0] – prelekcje i pokazy naukowe, prowadzone przez popularyzatorów nauki, ekspertów oraz wykładowców uczelni wyższych.
 
12:00 – 13:00 – „Przebojowa lista wynalazków” Laboratorium Pana Korka
 
14:00 – 15:00 – „Turystyka kosmiczna” Piotr Kosek – Astrofaza

Pokazy popularnonaukowe na terenie całego G2A Arena w regularnych godzinach – science busking, fizyka, chemia i kuchnia molekularna. 
 
19:00 – 20.30 – Wieczór festiwalowy – (wejście tylko z zaproszeniem) – [sala kongresowa, poziom 0] – podczas wydarzenia zaprezentują się: iluzjonista Roman Słomka, półfinalista 10. edycji „Mam Talent” oraz trio muzyczne „The ThreeX”, którzy podczas występu połączą muzykę i sztukę iluzji z nauką i pokażą, że nie ma rzeczy niemożliwych.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy