Wspólne czytanie noweli Henryka Sienkiewicza czy Bolesława Prusa to ósma już odsłona Narodowego Czytania w Rzeszowie. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia, które odbędzie się w sobotę, 7 września, w Parku Jedności Polonii z Macierzą, wybrzmią także: „Dym” Marii Konopnickiej, „Orka” Władysława Reymonta” i „Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej. W czytaniu udział może wziąć każdy.
Z roku na rok do akcji „Narodowego Czytania” przyłącza się coraz więcej miast i miasteczek, w których miłośnicy polskiej literatury spotykają się i wspólnie czytają dzieła najwybitniejszych twórców. Tak też jest w Rzeszowie, gdzie w najbliższą sobotę, 7 września odbędzie się 8. edycja tego wydarzenia. O godz. 15 mieszkańcy oraz zaproszeni goście spotkają w Parku Jedności Polonii z Macierzą, aby wspólnie czytać fragmenty nowel wybranych w tym roku przez parę prezydencką – Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę.
– To wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, pozostawiającą w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście skierowanym do uczestników Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda.
Fot. Materiały prasowe
Na literackiej liście znajdzie się 8 utworów: „Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Brunona Schultza, „Orka” Władysława Ryemonta, „Rozbiorą nas kruki i wrony” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Sawa” Henryka Rzewuskiego.
Podobnie jak w poprzednich latach, rzeszowskiej odsłonie Narodowego Czytania będą towarzyszyć inscenizacje, animacje, warsztaty dla dzieci oraz gry i zabawy. Szykuje się m.in. prezentacja wyrobów piekarniczych i sposobu podawania chleba w tradycji polskiej, spotkanie z grupą rekonstrukcyjną z czasów powstania styczniowego, a także koncert kataryniarza. Ponadto nie zabraknie pokazu stroju szlacheckiego i wystawy zabytkowych sprzętów gospodarskich.
Imprezę, która potrwa do godz. 18 uświetni pokaz tańca narodowego – mazura w wykonaniu Jadwigi Bär i Tomasza Rusina z Zespołu Pieśni i Tańca Resovia Saltans Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie powieścią „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2 tys. miejsc.