Reklama

Lifestyle

Musicale rodem z Brodwayu na Europejskich Dniach Dziedzictwa 2019

Natalia Chrapek
Dodano: 02.09.2019
46996_akademia
Share
Udostępnij
Koncert musicalowy na rzeszowskim Rynku w wykonaniu adeptów z Akademii Aktorskiej „Artysta”, liczne wystawy i warsztaty w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie, inspirujące wykłady, czytanie wierszy i szeroko otwarte drzwi bibliotek oraz galerii – to oferta stolicy Podkarpacia na Europejskie Dni Dziedzictwa 2019. Impreza pod hasłem „Polski splot” rusza już w najbliższy weekend.  

„Polski splot” to hasło 27. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, które w Rzeszowie odbędą się 7 i 8 września oraz 14 i 15 września. Tematyka tegorocznego wydarzenia nawiązuje do procesu kształtowania się granic Polski po 1918 roku, a także sylwetek osób zaangażowanych w budowę niepodległego państwa. To również okazja do poznania ówczesnej mody, tradycji tkackich, poezji oraz rzemiosła.  
 
W imprezę, jak co roku włączają się rzeszowskie instytucje kulturalne. Europejskie Dni Dziedzictwa w refektarzu Muzeum Okręgowego rozpoczną się w sobotę, 7 września, od Pretekstów kulturalnych – spotkania z literaturą i muzyką, którego inicjatorką jest poetka i tłumaczka Krystyna Lenkowska. W sobotę, 7 września wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Z ziemi włoskiej do Polski”, a to dlatego, że w programie zaplanowano wieczór autorski z Jarosławem Mikołajewskim – wybitnym tłumaczem literatury włoskiej. Będzie też „Podwieczorek poetycki” z podkarpackim poetą – Wiesławem Kulikowskim i koncert jazzowy Subcarpathians Trio.
 
W niedzielę, 8 września, w Muzeum Etnograficznym odbędą się prezentacje, prelekcje, warsztaty oraz spotkania dotyczące ludowych tradycji związanych z obrzędowością, wzornictwem i ubiorem. Chętni już od godz. 12 mogą wziąć udział w warsztatach haftu rzeszowskiego oraz przymierzyć dawne, zrekonstruowane stroje. Nie obejdzie się też bez wystawy „Etnoilustracje”, prezentacji multimedialnych przedstawiających historię tkactwa na ziemiach polskich i spotkania autorskiego z Moniką Michaluk, autorką książki „Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach”, które zaplanowano na 15 września.

Musicale rodem z Brodwayu i gra miejska dla młodzieży
 
Podczas drugiego dnia Europejskich Dni Dziedzictwa na Podkarpaciu, 8 września, na rzeszowskim rynku o godz. 19 zaśpiewa bisko 100 uczniów Akademii Aktorskiej „Artysta”. Młodzi wokaliści zabiorą publiczność w musicalową podróż po Brodwayu, wykonując utwory w  aranżacji Rafała Czarnackiego. Znajdą się wśród nich hity z kultowych musicali: „Grease”, „Hair” i „Mamma Mia!”. Obok podopiecznych akademii na scenie zaprezentują się także studenci jazzu i muzyki rozrywkowej z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Muzyczno-taneczne show wzbogaci gra świateł i kostiumy, które zbudują wyjątkową scenografię koncertu oraz wprowadzą widzów w magiczny świat musicali.
 
Lokalni organizatorzy Europejskich Dni Dziedzictwa przygotowali nie tylko muzyczną fetę, ale historyczno-literacką grę miejską dla młodzieży. Wykonując rozmaite zadania i docierając do wyznaczonych punktów na mapie, gracze zwiedzą centrum Rzeszowa i poznają bliżej sylwetki osób, które angażowały się w proces budowania niepodległej Polski. 

Nie tylko krywulka
 
Wizyta w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej dzień później, czyli 9 września, będzie z kolei okazją do odkrywania w sobie twórczych pokładów podczas plastycznych warsztatów i happeningów. Wszystko w ramach projektu „Nie tylko krywulka” opartego na tradycjach rękodzielniczych i sposobach zdobienia strojów ludowych z pogranicza polsko-ukraińskiego. W programie: wystawa tradycyjnej biżuterii koralikowej, warsztaty tworzenia wianków karpackich oraz etnicznej biżuterii, a także spotkanie z Eweliną Matusiak-Wyderką, twórczynią i  znawcą tradycyjnych karpackich ozdób koralikowych. 

*********
Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy