Reklama

Lifestyle

Jarosław Mikołajewski i jazzowe trio na Europejskich Dniach Dziedzictwa w Rzeszowie

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 19.08.2019
46893_preteksty
Share
Udostępnij
Nie mogłoby przecież zabraknąć spotkania z literaturą i muzyką w refektarzu muzealnym w Rzeszowie podczas Europejskich Dni Dziedzictwa. Preteksty kulturalne – spotkanie, którego inicjatorką jest poetka i tłumaczka Krystyna Lenkowska, w tym roku odbędzie się 7 września pod hasłem „Z ziemi włoskiej do Polski”, a to dlatego, że w programie jest wieczór autorski z Jarosławem Mikołajewskim – wybitnym tłumaczem literatury włoskiej. Będzie też „Podwieczorek poetycki” z podkarpackim poetą – Wiesławem Kulikowskim i koncert jazzowy Subcarpathians Trio.
 
Preteksty kulturalne zagoszczą w refektarzu Muzeum Okręgowego w Rzeszowie 7 września 2019 roku. Rozpoczną się o godz. 17.00 spotkaniem autorskim z poetą z Podkarpacia – Wiesławem Kulikowskim. 
 
Głównym wydarzeniem wieczoru będzie spotkanie autorskie z Jarosławem Mikołajewskim, wybitnym poetą, tłumaczem literatury włoskiej, m.in. Dantego, Petrarki, Michała Anioła, Leviego, Pasoliniego. Mikołajewski jest również cenionym prozaikiem, eseistą i reportażystą. W latach 2006-2012 był dyrektorem Instytutu Polskiego w Rzymie. To postać niezwykle zasłużona dla relacji polsko-włoskich. Jako twórca był wielokrotnie nagradzany i odznaczany w Polsce i we Włoszech. W 2014 r. został odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. 
 
Preteksty kulturalne zakończy koncert jazzowy Subcarpathians Trio – Polski splot. Specjalny projekt słowno-muzyczny przygotowany przez podkarpackich muzyków jazzowych pod wodzą Bartłomieja „Eskaubei” Skubisza. Muzycy przeniosą publiczność w świat muzyki improwizowanej połączonej ze szczyptą elektroniki. Muzyczny splot okraszony zostanie słowem mówionym i rapowanym, które będzie opowiadać m.in. o splocie losów polskich bezkompromisowych i niezależnych twórców, m.in. tych, których noga stanęła na Podkarpaciu. W opowieściach snutych tego wieczoru przewiną się m.in. Tomasz Stańko, Wojciech Kilar czy Leopold Tyrmand.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy