W najbliższą sobotę i niedzielę, Krosno zamieni się w średniowieczny gród. Od 27 do 28 lipca odbędzie się tutaj rekonstrukcja historyczna „Wjazd Króla”, dedykowana Kazimierzowi Wielkiemu, władcy polskiemu, który przebywał w mieście szkła najprawdopodobniej w czasie wypraw na Ruś Halicką. W programie: pokazy historyczne, koncerty, barwny orszak oraz potyczki miejskie i … artystyczne. Podczas tych ostatnich staną w szranki malarze Arkadiusz Andrejkow i Sylwester Stabryła, by na oczach mieszkańców stworzyć monumentalne portrety króla. Pojedynek na płótna, spraye, farby i pędzle rozpocznie się w pierwszy dzień imprezy, o godz. 16.
– W tym roku „Wjazd Króla” dedykowany jest Kazimierzowi Wielkiemu – niezwykle barwnej postaci historycznej, doskonałemu strategowi, rozważnemu władcy i kochliwemu donżuanowi – mówi Agnieszka Kaszczyszyn z Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. – W najbliższy weekend nasze miasto zamieni się w średniowieczny gród godny króla.
Kazimierz Wielki, ostatni monarcha z dynastii Piastów, rządził Polską w latach 1333-1370. W Krośnie przebywał najprawdopodobniej w czasie wypraw na Ruś Halicką. Nadał miejscowości także prawa miejskie. Nie zachował się jednak pierwotny akt lokacji, tylko jej potwierdzenie z 1376 roku. Kronikarz Janko z Czarnkowa pisał, że władca ufundował w mieście szkła obecne prezbiterium Kościoła Farnego oraz obwarowania. Jego decyzją odbywały się tutaj cotygodniowe, poniedziałkowe targi oraz doroczne jarmarki. Te ostatnie wypadały zawsze latem, w pierwszą niedzielę po Zielonych Świątkach oraz jesienią.
Podczas imprezy przebrani w średniowieczne stroje mieszkańcy Krosna zabiorą gości w swoistą podróż w czasie. Barwny orszak na czele z królem Kazimierzem przejdzie ulicami miasta. Jak na prawdziwą biesiadę przystało, nie zabraknie miodu pitnego i dworskich smakołyków. Nie obejdzie się też bez obozowiska rycerskiego, w którym dzielni wojowie zaprezentują nie tylko broń, ale i sposoby walk na miecze.
Organizatorzy zaplanowali również pokazy historyczne Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz koncert Orkiestry Wielkich Bębnów. Chętni będą mogli zobaczyć z bliska, jak dawniej wyglądała praca w królewskich warsztatach lalkarzy, drukarzy, krawców czy malarzy. O rekonstrukcję tej ostatniej pracowni zadbają znani sanoccy artyści: Arkadiusz Andrejkow i Sylwester Stabryła. Stworzą monumentalne portrety Kazimierza Wielkiego. Pierwszy z nich w oparciu o podobiznę władcy autorstwa Jana Matejki, drugi na podstawie portretu króla wykonanego przez Stanisława Wyspiańskiego. Pojedynek na płótna, spraye, farby i pędzle rozpocznie się w pierwszy dzień imprezy, o godz. 16.
„Wjazd Króla” [PROGRAM]:
27 lipca, sobota – Rynek
– Pracownie: 16.00-20.00, pracowania lalkarza, druków ulotnych, malarzy.
– Pojedynek malarzy: 16.00-19.00, Arkadiusz Andrejkow i Sylwester Stabryła
– Pracownia krawiecka „Pod igiełką”: 16.00-19.00, podcienia kamienicy Rynek 6
– Wypożyczalnia strojów: czwartek, piątek, sobota, niedziela 25-28 lipca 2019, 16.00-19.00. Cena za strój: 20 zł
– Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej: 16.00-19.00
– Obozowisko rycerskie, prezentacja zbroi i uzbrojenia średniowiecznego, pokazy walk rycerskich
– Trupa teatralna pod wodzą Teatru PAPAHEMA: 16.00-19.00
– Spacer historyczny „Lokacja Krosna?”: 16.45. Opowiada i rysuje Wojciech Wierdak. Start przy wejściu do Muzeum Rzemiosła
– Pokaz stylizacji średniowiecznych: 18.00. Prezentacja stylizacji zgłoszonych do konkursu
– Orszak Królewski, wymarsz: 19.30. Trasa: pl. Monte Cassino, ul. Staszica, ul. Sienkiewicza, Rynek
– Powitanie króla na krośnieńskim rynku: ok. 20.00, scena w rynku
– Pokazy historyczne Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej
– Wręczenie nagród w Konkursie na najciekawszą stylizację
– Koncert Orkiestry Wielkich Bębnów
– Noc żywych obrazów: 21.30-23.00, krośnieńska Starówka – prezentacje przygotowane przez: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Muzeum Rzemiosła, Policealne Studium Animatorów Kultury, Biuro Wystaw Artystycznych, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, Zespół Tańca Współczesnego STRECZ
Niedziela 28 lipca 2019 – Starówka
Średniowieczny plac zabaw Wagabunda: 11.00-19.00
Pracownia Krawiecka „Pod igiełką”: 11.00-19.00, podcienia kamienicy Rynek 6
Wypożyczalnia strojów: czwartek, piątek, sobota, niedziela 25-28 lipca 2019, 16.00-19.00. Cena za strój: 20zł
Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej: 11.00-15.00
Obozowisko rycerskie, prezentacja zbroi i uzbrojenia średniowiecznego, pokazy walk rycerskich
Pracownie: 11.00-19.00. Pracowania lalkarza, druków ulotnych, malarzy
Spacer historyczny „Lokacja Krosna?”: 11.30. Opowiada i rysuje Wojciech Wierdak. Start: przy wejściu do Muzeum Rzemiosła
II Potyczki Miejskie – turniej drużyn: 16.30
Grupa Spektakli Średniowiecznych „Tryzna” – Muzyka Jedwabnego Szlaku: 18.30
Karczma
Sobota/niedziela
Browar Rzemieślniczy i urodzinowa zupa Unii Przedsiębiorczych
Rozmowy o krośnieńskiej nalewce
Bartnik
Sobota/niedziela
Opowieści o miodzie, pszczołach, smakowanie miodów