Reklama

Lifestyle

Będą tabliczki na drzewach w Rzeszowie. Miasto chce być eko

Natalia Chrapek
Dodano: 02.07.2019
46352_park
Share
Udostępnij
Dziesięć rzeszowskich drzew „otrzyma” tabliczki informujące o ich roli i znaczeniu dla ekosystemu. Te pojawią się w sierpniu m.in. pod lipami, bukami i topolami w okolicach ul. Hetmańskiej, al. Pod Kasztanami oraz na Bulwarach. Wspólny projekt miasta i urzędu marszałkowskiego wart jest 8 tys. zł. Ma przypominać mieszkańcom o korzyściach płynących z zieleni. Jak zapewniają pomysłodawcy, będzie to też doskonały sposób na uatrakcyjnienie zajęć z przyrody i biologii dla najmłodszych. 
 
W Rzeszowie więcej mówi się teraz o ścinaniu drzew niż o ich zasadzaniu. Jeszcze w czerwcu mieszkańcy miasta głośno oprotestowywali wycinkę przy centrum handlowym „Ameryka” i urzędzie marszałkowskim w rejonie al. Piłsudskiego. Powstają tam już prawoskręty, które mają usprawnić komunikację w centrum miasta i ułatwić autobusom włączanie się do ruchu z pobliskich zatok.
 
Uwadze rzeszowian nie uszła również decyzja miasta o ścince prawie 200-letniego dębu przy ul. Fredry. Drzewo stoi nieopodal ZUS-u, w miejscu, gdzie zgodnie z założeniami Ratusza, w niedalekiej przyszłości ma powstać rondo. Po interwencji mieszkanek okolicznego bloku –  Ireny Paterek i Ireny Cymbalisty, w jego obronie stanęło ponad 2 tys. osób. Drzewo ocalało. 
 
Teraz władze miasta rekompensują mieszkańcom straty „zieleni”. Jak informuje Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor rzeszowskiego Zarządu Zieleni Miejskiej, w tym roku, w stolicy Podkarpacia  zasadzonych zostanie 2698 drzew. 
 
Aby przypomnieć rzeszowianom o ich roli i znaczeniu dla środowiska, powstał specjalny projekt „Usługi systemowe wybranych drzew miejskich w Rzeszowie”. To wspólna inicjatywa Ratusza i urzędu marszałkowskiego. 
 
– Na terenie miasta wyznaczyliśmy 10 majestatycznych drzew, które są już prawie pomnikami przyrody. Pod każdym z nich znajdzie się tabliczka z informacją na temat gatunku, ilości produkowanego tlenu i redukowanego dwutlenku węgla, a także innych korzyści, jakie płyną z ich obecności w miejskiej przestrzeni – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch. 
 
Tabliczki pojawią się pod: topolami w parku zdrowia na os. Kmity, na Olszynkach i Bulwarach; dębem w okolicy ROSiR-u; bukiem w Parku Jedności Polonii z Macierzą; kłękiem obok parkingu przy centrum handlowym Galeria Graffica; platanem przy ul. Zamkowej oraz lipami na ul. Hetmańskiej, Zamkowej i przy al. Pod Kasztanami. 
 
Drzewa zostały wyznaczone przez pracowników Zarządu Zieleni Miejskiej i urzędu marszałkowskiego w taki sposób, aby  stworzyć edukacyjną trasę w centrum miasta. Projekt wart 8 tys. zł zostanie zrealizowany do sierpnia. 
 
–  Od września będą mogły skorzystać z niego również dzieci podczas prowadzonych w terenie lekcji przyrody czy biologii – dodaje dyrektor. 
 
Oceną wartości usług ekosystemowych rzeszowskich drzew zajęła się już Katedra Mikroekonomii na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. We wtorek, 2 lipca w urzędzie marszałkowskim podpisane zostanie porozumienie dotyczące wspólnego przygotowania i przeprowadzenia akcji edukacyjnej. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy