Reklama

Lifestyle

O sarmacie z piekła rodem na dynowskich spotkaniach z historią regionalną

Natalia Chrapek
Dodano: 11.06.2019
46019_zamek
Share
Udostępnij
11 czerwca spotkają się sympatycy dawnych dziejów w Dynowie. Będzie o słynnym rodzie Kmitów oraz Stanisławie Stadnickim, nazywanym sarmatą z piekła rodem, który w XVI wieku wybudował w Dubiecku pierwszy murowany zamek. Gość specjalny wydarzenia to Maria Baraniecka-Witkowska, wnuczka Stefana Trzecieskiego, ostatniego właściciela Dynowa. 
 
Podkarpackie Spotkania z Historią Regionalną organizowane są już po raz drugi w Liceum Ogólnokształcącym w Dynowie. To wspólna inicjatywa uczniów, nauczycieli i miłośników dawnych dziejów, którzy swoją pasją chcą zarażać innych. 
 
Tegoroczne spotkanie odbędzie się we wtorek, 11 czerwca o godz. 10. Najciekawsze opowieści i nowinki dotyczące dziejów rodzin szlacheckich z rejonów dynowszczyzny zaprezentują: ks. prof. dr hab. Stanisław Nabywaniec, Renata Trawka, Krzysztof Hajduk oraz Adam Kamiński, Józef Stolarczyk. Gościem specjalnym będzie Maria Baraniecka-Witkowska, wnuczka Stefana Trzecieskiego, ostatniego właściciela Dynowa. Kobieta przepisała pamiętniki Eleonory Trzecieskiej, żony włodarza i uwieczniła je na stronie: www.witkowscy.net. Dzięki temu historia o dynowskich margrabiach przetrwała…
 
 
Stanisław Stadnicki.
 
Będzie również o dziejach Kmitów, Wapowskich, Starzeńskich oraz Stadnickich. W rodzinie tych ostatnich największe emocje do dzisiaj wzbudza Stanisław „Diabeł” Stadnicki, starosta zygwulski, który wybudował w XVI wieku pierwszy murowany zamek w Dubiecku. Tam też się urodził. Szlachcica, który jako rotmistrz brał udział w wyprawie Stefana Batorego na Gdańsk i Moskwę, zapamiętano jako awanturnika i sławnego warchoła. Strach jaki budził wśród poddanych do dziś fascynuje wielu badaczy polskiej szlachty. Sarmata z piekła rodem, bo tak bywa często nazywany, stał się postacią literacką, słynnym czarnym charakterem  w XVI-wiecznej Rzeczypospolitej. Jego postać umieścił na swoim obrazie „Kazanie Skargi” sam Jan Matejko. O ciekawostkach z życia buntowniczego szlachcica opowie dr Adam Kamiński.
 
– Chcemy przybliżyć mieszkańcom, a szczególnie młodzieży, regionalną historię i jej najciekawsze fragmenty. Dzięki takim spotkaniom dostarczymy nauczycielom, a także uczniom wyjątkowych materiałów, które wzbogacą i uatrakcyjnią lekcje – mówi Maciej Jurasiński, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w dynowskim liceum. 
 
Organizatorami i pomysłodawcami Podkarpackich Spotkań z Historią Regionalną są: Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie, działające przy nim Centrum Edukacji Młodzieży „Trzy kultury” oraz Starostwo Powiatowe w Rzeszowie i Towarzystwo Przyjaciół Dynowa. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy