Już w czwartek, w Rzeszowie rozpoczynają się uroczystości z okazji Święta 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Od piątku, 24 maja, będzie im towarzyszyć piknik militarny z grochówką, defiladą i pokazem sprzętu wojskowego.
Pierwsze polskie jednostki górskie pojawiły się w 1918 roku, jednak za ich początek przyjmuje się 1913 rok, kiedy to powstały Drużyny Podhalańskie – paramilitarna organizacja działająca w Galicji przed wybuchem I wojny światowej.
Osiemdziesiąt lat później, 26 maja 1993 roku powołano 21. Brygadę Strzelców Podhalańskich. Jako nowy Związek Taktyczny Krakowskiego Okręgu Wojskowego, sformowana została w garnizonie Rzeszów, na bazie byłej 9. Dywizji Zmechanizowanej i 5. Pułku Strzelców Podhalańskich Ziemi Krakowskiej. 21. Brygada Strzelców Podhalańskich otrzymała imię gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza.
Żołnierze 21. BSP szkolili się już w Norwegii, w okolicach koła podbiegunowego, Alpach francuskich, na poligonach w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, we Włoszech, na Słowacji, Ukrainie, w Uzbekistanie oraz Wielkiej Brytanii.
Głównymi ośrodkami szkoleniowymi wspinaczki wysokogórskiej i narciarskiej podhalańczyków są Trzcianiec, Rabe, Bystre, Kiry oraz Zakopane. Z kolei szkolenia taktyczne odbywają na poligonach w Nowej Dębie, Wędrzynie, Lipie, Trzciańcu i Wicku Morskim.
Doroczne święto 21 Brygady Strzelców Podhalańskich przypada 26 maja. Już w czwartek, 23 maja o godz. 12, święto rozpocznie się mszą świętą w Kościele Garnizonowym przy ul. Reformackiej. Dzień później, 24 maja o godz. 10 na stadionie „Podhalańczyk” przy ul. Langiewicza 4 odbędzie się piknik militarny. W trakcie imprezy nie zabraknie pokazów wyposażenia wojskowego i umundurowania oraz defilady, pokazu walki wręcz i musztry paradnej. Dodatkową atrakcją będzie wypiek chleba i poczęstunek żołnierską grochówką.
Święto 21. Brygady Strzelców Podhalańskich [PROGRAM]:
23 maja, godz. 12
Msza Św. W Kościele Garnizonowym przy ul. Reformackiej.
24 maja, godz. 10
uroczysty apel na Stadionie „Podhalańczyk” przy ul. Langiewicza 4,
Hymn państwowy i podniesienie flagi państwowej,
wystąpienia okolicznościowe,
musztra paradna, pokaz walki wręcz, defilada pododdziałów,
żołnierski piknik – pokaz sprzętu, wypiek chleba i wojskowa grochówka.