Z okazji 10. urodzin rzeszowskiego Muzeum Dobranocek, we wtorek, 21 maja, zaplanowano dla zwiedzających wiele atrakcji, m.in. projekcje filmów animowanych, prezentacje filmowych kołysanek z quizem muzycznym „Dobranockowe melodie” oraz spotkanie z Marianem Cholerkiem, reżyserem związanym ze Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.
Dziesięć lat temu, 22 marca w Rzeszowie otwarto Muzeum Dobranocek, pierwszą taką instytucję w Polsce, prezentującą eksponaty związane z popularnymi postaciami animowanymi. Przez lata rekwizyty gromadził Wojciech Jama, który w 2008 roku przekazał je miastu. Dziś Muzeum Dobranocek jest jednym z miejsc najchętniej odwiedzanych przez rodziny z dziećmi.
– Przez te 10 lat muzeum niezwykle wzbogaciło swoją kolekcję o przedmioty związane z realizacją filmów animowanych. Jesteśmy jedyną w Polsce instytucją, która ma aż 5 oryginalnych lalek Misia Uszatka, w tym jedną malutką,11-centymetrową, służącą do realizacji dalekich planów. Dzieci, które nas odwiedzają, patrząc na nią pytają, czy Miś Uszatek miał synka… – mówi z uśmiechem Katarzyna Lubas, dyrektor Muzeum Dobranocek.
W zbiorach muzeum znajdują się lalki z filmów kukiełkowych produkowanych w Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For w Łodzi. Są to postaci ze słynnych dobranocek: „Miś Uszatek”, „Przygody Misia Colargola”, „Mały Pingwin Pik-Pok”, „Maurycy i Hawranek”, „Trzy Misie”, „Kolorowy Świat Pacyka” czy „Plastusiowy pamiętnik”. Oprócz lalek na ekspozycji można podziwiać przedmioty codziennego użytku ozdobione wizerunkami znanych i lubianych bajkowych postaci, natomiast w sali projekcyjnej wyświetlane są najstarsze polskie dobranocki. W muzeum gościli popularni twórcy tekstów dla dzieci, jak: Wanda Chotomska, Bohdan Butenko czy Tadeusz Wilkosz.
We wtorek, 21 maja muzeum świętuje 10. urodziny. Na godz. 11 zaplanowano otwarcie wystawy stałej „Dobranocki z dawnych lat”. Na zwiedzających będą czekać także projekcje filmów animowanych, prezentacje kołysanek z quizem muzycznym „Dobranockowe melodie” oraz integracyjne warsztaty i zajęcia artystyczne.
Organizatorzy imprezy zapraszają również na spotkanie autorskie z Marianem Cholerkiem, reżyserem i scenarzystą związanym ze Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.
Muzeum Dobranocek będzie świętować swój jubileusz wraz z partnerami i beneficjantami projektu „10 na 10 – cykl dostępnych wydarzeń na 10. urodziny Muzeum Dobranocek w Rzeszowie” realizowanego z programu „Kultura Dostępna”, którego celem jest wspieranie zadań służących ułatwieniu dostępu do kultury, skierowanych do szerokiego grona odbiorców i sprzyjających integracji społecznej.