Reklama

Lifestyle

Noc Muzeum w Rzeszowie. Co najciekawsze? Oto program i podpowiedzi!

Alina Bosak
Dodano: 08.05.2019
45543_muzea
Share
Udostępnij
Pierwsza prezentacja greckiej amfory, czyli sensacyjnego znaleziska rzeszowskich archeologów w Chotyńcu i koncert solo na trąbce Piotra Damasiewicza, zdobywcy Fryderyka, który w pieszej wędrówce Drogą św. Jakuba zatrzyma się w Rzeszowie właśnie po to, by zagrać w BWA – to jedne z najciekawszych propozycji, jakie na 18 maja szykują rzeszowskie instytucje i stowarzyszenia. Szykuje się masa innych ciekawostek – okazja do zrobienia sobie zdjęcia w dawnym sklepie Schaittera, przejażdżka zabytkowym autobusem Jelcz m.in. do muzeum z militariami i wojskowym sprzętem, a także okazja do zbudowania i zaprogramowani świecącego robota. Także tej nocy Miś Uszatek z Muzeum Dobranocek przeprowadzi się do nowego mieszkania.
 
W tę wyjątkową noc, muzea stają się najatrakcyjniejszymi lokalami w mieście. Do Podziemnej Trasy Turystycznej w Rzeszowie ustawia się zazwyczaj gigantyczna kolejka, a i na innych ekspozycjach zjawiają się tłumy. Nic dziwnego. W Noc Muzeów za darmo udostępniane są zwiedzającym rzadkie zbiory, debiutują nowe wystawy, a wszystkiemu towarzyszą dodatkowe atrakcje – zabawy, konkursy i pokazy. 
 
Wydarzenie wiąże się z Międzynarodowym Dniem Muzeów. Tego dnia muzea w Europie i na całym świecie otwierają wieczorem swoje podwoje o nietypowej porze, zapraszając na bezpłatne zwiedzanie wystaw i kolekcji. – Po raz pierwszy taką muzealną noc zorganizowano w 1997 roku w Berlinie, a jej formuła tak spodobała się, że idea szybko upowszechniła się w Niemczech i innych krajach. W Rzeszowie Noc Muzeów odbędzie się po raz czternasty. Uczestniczy  w niej 12 instytucji, stowarzyszeń i przedsiębiorstw. Zwiedzających zapraszamy do szesnastu miejsc zaznaczonych na przygotowanej na tę okazję mapie, która będzie rozdawana wszystkim zainteresowanym – opowiada Bogdan Kaczmar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. 
 
Noc Muzeów rozpocznie się 18 maja, w niemal wszystkich rzeszowskich muzeach o godz. 19 i potrwa do północy. Z jednym wyjątkiem – już od godz. 14. na bezpłatne zwiedzanie zaprasza Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie do dwóch swoich obiektów przy ul. Kochanowskiego i ul. Miłocińskiej 75. 
 
 
Dyrektor Bogdan Kaczmar i portret założyciela rzeszowskiego muzeum Franciszka Kotuli. Fot. Alina Bosak

Złotówka na renowację portretu Franciszka Kotuli i figurki Misia Uszatka

– Świętowanie chcemy w tym roku połączyć z zachęceniem społeczności do wspólnej troski o muzealne zbiory. Poświęcamy sporo dostępnych nam funduszy na konserwację muzealiów, ale i tak nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć wszystkich eksponatów. Dlatego wzorem innych muzeów wprowadzamy karnet-cegiełkę o wartości 3 zł, który będzie uprawniał do wejścia w ten wyjątkowy dzień do trzech naszych placówek: Muzeum Okręgowego przy ul. 3 Maja, Muzeum Etnograficznego i Muzeum Historii Miasta Rzeszowa przy Rynku – mówi Bogdan Kaczmar. – Cały dochód z wejściówek będzie przeznaczony na konserwację wybranych obiektów z tych muzeów, wśród nich dwustuletnich grafik, renowację portretu założyciela naszego muzeum Franciszka Kotuli i renowacja zabytkowej urny drewnianej, której używano w  rzeszowskiej Radzie Miejskiej pod koniec XIX wieku. 
 
Podobny, symboliczny bilet wstępu za 1 zł, proponuje Muzeum Dobranocek. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na renowację nabytej przez muzeum lalki Misia Uszatka.– W tym roku obchodzimy 10-lecie. W związku z tym przygotowaliśmy nową wystawę stałą, która po raz pierwszy zostanie udostępniona zwiedzającym właśnie w Noc Muzeów – mówi Katarzyna Lubas, dyrektor Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. – Pokażemy m.in. lalki na planach zdjęciowych filmów animowanych i nowe eksponaty. Dzieci będą mogły dotykać kopii eksponatów. Miś Uszatek na nowej wystawie nie będzie siedział już w szkolnej ławce, aleprzeniesione się do własnego pokoiku, dobrze znanego z czołówki bajki. O godz. 20. zapraszamy na Muzealne Poczytajki, a w Sali projekcyjnej, także w nowej odsłonie, na maraton filmowy. W programie kultowe dobranocki: Jacek i Agatka, Gąska Balbinka, Bolek i Lolek oraz wiele, wiele innych. 
 
 
Miś Uszatek, który czeka na renowację. Fot. Alina Bosak
  
Koncerty obok wystaw i eksperymenty

W programie Nocy Muzeów jest wiele ciekawostek. Muzeum Okręgowe zamierza zaprezentować glinianą grecką amforę na wino, której odkrycie przez archeologów z Uniwersytetu Rzeszowskiego podczas wykopalisk w Chotyńcu stało się prawdziwą sensacją. Pokazana zostanie po raz pierwszy. W Muzeum Etnograficznym będzie można przymierzyć zabytkowy strój w wirtualnym lustrze i pojawią się wędrowni śpiewacy z pełnymi humoru opowieściami.  
 
W Muzeum Diecezjalnym pokazane zostaną rzeźby zakopiańskiego artysty, Stanisława Cukiera. Na wernisaże nowych wystaw zaprasza Biuro Wystaw Artystycznych. W klubokawiarni Niezła Sztuka odbędzie się wykład na temat rzeszowskich synagog. To także tutaj zagra koncert solo na trąbce Piotr Damasiewicz, jeden z najbardziej oryginalnych trębaczy polskiej sceny jazzowej, który w 2012 roku zdobył Fryderyka w kategorii Jazzowy Debiut roku za album Hadrony. 12 maja wyruszy on z Korczowej Drogą św. Jakuba i 18 maja dotrze do Rzeszowa, najprawdopodobniej ok. godz. 22. i zagra półgodzinny, kontemplacyjny koncert w BWA. 
 
Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa proponuje sentymentalną podróż po Rzeszowie – zdjęcia dawnego miasta zderzone z współczesnymi zdjęciami tych samych miejsc. Będą także efekty pracy studentów architektury krajobrazu, którzy zinwentaryzowali drewniane obiekty w Rzeszowie. – Myślę, że zwiedzających zaskoczy, jak wiele ich jeszcze się zachowało w mieście ocenianym przez przyjezdnych jako bardzo nowoczesne – domyśla się Ryszard Winiarski, dyrektor Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa.
 
W gmachu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej będzie można przebrać się w przedwojenny strój i zrobić sobie w fotobudce pamiątkowe zdjęcie w rzeszowskim sklepie Ignacego Schaittera. Będzie wiele ciekawych warsztatów i Kiermasz Książek Wyczytanych.
 
Do niedostępnych na co dzień magazynów archiwum zaprasza rzeszowski oddział IPN. Mieszczą się one w siedzibie Instytutu przy ul. Słowackiego 18. Będą konkursy i prezentacje grup  rekonstrukcji historycznej. W drugim budynki IPN, przy ul. Szopena 23 będzie można zobaczyć m.in. film dokumentalny „Wolna Rzeczypospolita Łupkowska”. 
 
W Muzeum Mleczarstwa w Zespole Szkół Spożywczych w Rzeszowie będzie można zobaczyć ręczne wirowanie mleka i to jak z mleka uzyskuje się śmietanę i mleko odtłuszczone. Świetlne pokazy i konstruowanie robotów oraz wiele innych niespodzianek szykuje dla gości rzeszowski oddział PGE Dystrybucja. 
 
Na oficjalne otwarcie do Izby Pamięci Komunikacji Miejskiej przy ul. Miłocińskiej zaprasza  Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie. Program przygotowało wspólnie z czterema stowarzyszeniami – Stowarzyszeniem Miłośników Komunikacji Miejskiej, Straż Konna Ochrony Przyrody, Podkarpackim Stowarzyszeniem Sympatyków Kolei oraz Stowarzyszenie Motocyklistów Hetman. Program jest najbogatszy ze wszystkich oferowanych w Rzeszowie (patrz niżej). Przejażdżki motocyklami i motorowerami oraz zabytkowym wozem strażackim i więźniarką. Do obiektów przy Kochanowskiego i Miłocińskiej będzie zwiedzających przewoził zabytkowy autobus Jelcz PR110U #442 z MPK Rzeszów. W dniu Nocy Muzeókupasażerów zabierze za darmo na specjalnej linii autobusowej zaczynającej się na rzeszowskim  Rynku. Linia będzie ruszać o godz. 17, 18, 19 i 20 z ul. Słowackiego, przy wejściu do Podziemnej Trasy Turystycznej. Powroty o 17.45, 18. 45, 19.45 i 20.45.
 
Noc Muzeów 2019 [PROGRAM]

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, ul. 3 Maja 19
 
Obowiązują bilety wstępu, dochód przeznaczony na konserwację zespołu historycznych grafik 
 
Zabytkowa kolekcja kobiecej garderoby wraz z zespołem akcesoriów – zakończenie wystawy
Z muzealnego skarbca – wystawa
Jacek Malczewski. Malarz poezji – poeta malarstwa – wystawa
Prezentacja 10 obrazów zakupionych ze środków MKiDN w latach 2005-2018 – podsumowanie
Prezentacja zbioru zakonserwowanych rzeźb sakralnych
Galeria Malarstwa Europejskiego
Galeria Rzemiosła Artystycznego
Galeria Malarstwa Polskiego
Żołnierz polski 1914-1945. Kolekcja Jana Partyki
Odkopana przeszłość – pradzieje Polski południowo-wschodniej
Prezentacja filmów Muzeum Utracone NIMOZ
 
Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie, Rynek 6
 
Obowiązują bilety wstępu, dochód przeznaczony na konserwację obrazu Antoniego Józefa Kamińskiego, “Portret Franciszka Kotuli”, 1933 r.      
 
Na co dzień i od święta – wystawa stała
Słońcesław z Żołyni. Życie i twórczość – wystawa czasowa
Muzealne zagadki – wystawa czasowa
Etnoinspiracje – pokaz tkania na krośnie
Sesja zdjęciowa Na co dzień i od święta – wirtualne lustro, przymierzalnia
Wędrowny Uniwersytet Korbowy – Noc Wędrownych Śpiewaków – Noc Opowieści :  Pieśni o miłości, zdradzie i śmierci, humoreski i przewrotne opowiastki przy wtórze liry korbowej i nie tylko oraz  wspólne muzykowanie i prezentacja Pracowni Lutniczej Lucjana Kościółka. Wystąpią: Barbara Bator, Maciej Bator, Lucjan Kościółek
 
Muzeum Historii Miasta Rzeszowa,  Rynek 12
 
Obowiązują bilety wstępu, dochód przeznaczony na konserwację drewnianej urny do głosowania z ratusza rzeszowskiego, XIX/XX w.
 
Płk Leopold Lis-Kula. W setną rocznicę śmierci – wystawa czasowa z cyklicznym pokazem multimedialnym Ku Niepodległej
Prezentacja daru Jana Partyki – Orderu Orła Białego z czasów Augusta II Mocnego (rekonstrukcja z roku 1968 z filmu Hrabina Cosel)
Sześć wieków Rzeszowa – ekspozycja stała
 
Muzeum Diecezjalne w Rzeszowie, ul. Zamkowa 4
 
Wstęp wolny   
 
Stanisław Cukier –  Rzeźby – wystawa
Sztuka sakralna od średniowiecza do współczesności – ekspozycja stała
 
Muzeum Mleczarstwa w Zespole Szkół Spożywczych w Rzeszowie, ul. Warszawska 20
 
Wstęp wolny, godz. od 19.00 do 23.00 
 
Pokaz wirowania mleka w wirówce ręcznej, godz. 19.30 oraz 20.30
Ekspozycja stała: maszyny, urządzenia i sprzęt mleczarski
 
Galeria Nierzeczywista Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego, ul. Matejki 10
 
Wstęp wolny
 
Ciało w kamieniu – wystawa fotografii Jarosława Jaremy
Fotografia różnoziarnista – warsztaty praktyczne, prowadzone w trybie ciągłym
 
Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie, ul. Mickiewicza 13

Obowiązują bilety wstępu, dochód przeznaczony na konserwację lalki Misia Uszatka
 
Dobranocki z dawnych lat – otwarcie wystawy stałej zmodernizowanej z okazji jubileuszu 10-lecia powstania muzeum, godz.19.00
Najpierw była książka – wystawa czasowa
Muzealne poczytajki – zajęcia dla dzieci i rodziców z pokazem filmów na przezroczach (sala edukacyjna), godz. 20.00
Dobranockowe melodie – prezentacja filmowych kołysanek i utworów z najpopularniejszych animacji dla dzieci z quizem muzycznym – (sala projekcyjna) godz. 21.00
Dobranockowy nocnik filmowy – projekcje popularnych polskich dobranocek
 
Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, ul. 3 Maja 9

Wstęp wolny    
 
Rzeszów kiedyś i dziś – fotografie przedstawiające miasto z lat 50. – 90. XX wieku zestawione ze współczesnym krajobrazem miasta, który uchwycił Maksym Kińczyk, uczeń Gimnazjum nr 7 w Rzeszowie
Rzeszowskie historie zapisane w drewnie – wystawa podsumowująca krajobrazową inwentaryzację miasta Rzeszowa w zakresie zachowanego tradycyjnego drewnianego budownictwa, jaką prowadzą studenci Koła Naukowego Krajobrazy działającego przy Zakładzie Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Rzeszów na dawnej pocztówce – prezentacja multimedialna
Chorwacja – natura, kultura, dziedzictwo – plenerowa wystawa zdjęć Bogdana Szczupaja, zlokalizowana przed budynkiem nr 7 na ul. 3 Maja.
 
Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, ul. Jana III Sobieskiego 18
 
Wstęp wolny    
 
Przegląd Grafiki Polskiej  – wystawa
Wystawa prac uczestników zajęć plastycznych i rękodzielniczych oddziałów Rzeszowskiego Domu Kultury, wernisaż godz. 17.00
Cafepub NIEZŁA SZTUKA – Wokół rzeszowskich synagog – wykład Karoliny Ożóg, godz. 19.00
Podczas zwiedzania będzie można bezpłatnie otrzymać archiwalne wydawnictwa BWA (katalogi i foldery z wystaw)
 
Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie, ul. Kochanowskiego 19
 
Wstęp wolny, godz. od 14.00 do 24.00
 
Wystawa pojazdów i motocykli zabytkowych
Wystawa zabytkowego sprzętu AGD i RTV
Wystawa zabytkowego sprzętu sportowego
Wystawa mundurów służb mundurowych 1945-2018
Wystawa modeli samolotów i sprzętu wojskowego
Wystawa pamiątek kolejowych
Prezentacja nowego eksponatu – kolejowej odśnieżarki OMW3A
Prezentacja pojazdu drogowo-kolejowego Uniroller S (dzięki uprzejmości PKP PLK)
Symulator prowadzenia ruchu kolejowego
Symulatory lotu samolotów
Wykład interaktywny Latająca Szkoła prezentowany przez firmę Aeromentors
Pokaz szybowca typu PIRAT
Pokazy współczesnych motocykli
Przejażdżki motocyklami i motorowerami oraz zabytkowym wozem strażackim i więźniarką
Gastronomia
Stoiska z gadżetami militarnymi
Atrakcje dla dzieci
 
Muzeum Techniki i Militariów, Obiekt na ulicy Miłocińskiej 75 (obok Zespołu Szkól Agroprzedsiębiorczości)
 
Wstęp wolny, godz. od 14.00 do 24.00    
 
Wystawa sprzętu wojskowego opancerzonego, pojazdów policyjnych i strażackich
Sala tradycji miłośników komunikacji miejskiej
Pokaz wyposażenia i umundurowania kawalerzystów z lat 1918 -1939 prezentowany przez Konną Straż Ochrony Przyrody i Tradycji
Pokazy grup rekonstrukcji historycznej
Przejażdżki wojskowym transporterem opancerzonym
Wystawa broni strzeleckiej współczesnej i zabytkowej
Gastronomia
Atrakcje dla dzieci
 
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, ul. Sokoła 13

Wstęp wolny
 
Ignacy Schaitter i Spółka – z dziejów jednej z najstarszych firm w mieście – wystawa pamiątek i archiwaliów związanych z rzeszowską firmą działającą w Rzeszowie w XIX i w pierwszej połowie XX wieku
Między myślami („Between thoughts”) – nastrojowy wieczór z gitarą akustyczną – recital gitarowy Piotra Krępecia,  godz. 20.00.
W sklepie Ignacego Schaittera – niezwykła podróż wehikułem czasu – wykonywanie pamiątkowych zdjęć z wykorzystaniem fotobudk  z użyciem rekwizytów i elementów stroju, godz. 19.00-23.00.
W dawnym Rzeszowie – wystawa ze zbiorów dokumentów życia społecznego oraz czasopism z okresu przedwojennego
Rzeszowskie kolaże – warsztaty z Małgorzatą Lasek – tworzenie kompozycji z wykorzystaniem zdjęć i pocztówek, dawnych czasopism, koronek i drobnych przedmiotów codziennego użytku, liczba miejsc ograniczona, godz. 19:00
Rzeszów w literaturze – wystawa zbiorów bibliotecznych poświęcona historii Rzeszowa
Kiermasz Książek Wyczytanych – chętni będą mogli wybierać spośród 3 tysięcy książek: beletrystyki, literatury popularnonaukowej oraz książek dla dzieci i młodzieży. Książki będzie można zakupić już od złotówki!
 
Sala Muzealna Energetyki Podkarpackiej w Rzeszowie, ul. 8 –go Marca 6

Wstęp wolny
 
Zwiedzanie Sali Muzealnej z przewodnikiem – godz.: 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00 – wśród eksponatów”
liczniki energii Szpotańskiego, amperomierze, watomierze, aparaty monterskie, miliamperomierz z 1935r., amatorska radiostacja, 
MERITUM – pierwszy polski mikrokomputer z 1985 r.
fragment kabla ziemnego linii niskiego napięcia, z lat 20ubiegłego wieku, doprowadzającego energię do Zamku hrabiego Alfreda Potockiego w Łańcucie
wystawa o początkach elektryczności w Łańcucie
wystawa dotycząca unikalnej jedynej w Polsce linii energetycznej 750 kV relacji Elektrownia Chmielnicka – Stacja Widełka             
Pokaz filmu o 105-letniej historii energetyki na Podkarpaciu
Interaktywny pokaz w przenośnym Planetarium
Pokaz widowiskowych wyładowań  transformatora Tesli, początek godzina 20.30
Zajęcia malowania światłem
Pokazy z dziedziny elektryczności i magnetyzmu na modelach edukacyjnych (m.in. transformator Tesli, generator Van de Graaffa)
Wystawa specjalistycznych  pojazdów energetycznych
Konkursy z nagrodami dla dzieci i młodzieży
 
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, ul. Słowackiego 18

Wstęp wolny 
 
Zwiedzanie magazynów archiwum IPN, wejścia o godz. 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00
Książki poza cenzurą – wystawa
Prezentacja gier edukacyjnych i konkursy
Sprzedaż publikacji IPN
Pokaz grup rekonstrukcji historycznej
 
Budynek IPN, ul. Szopena 23
Wstęp wolny 
 
Prezentacja fotografii i dokumentów dotyczących wyborów 4 czerwca 1989 r., godz. 19.30, 21.30
Prezentacja filmu dokumentalnego Wolna Rzeczypospolita Łupkowska, godz. 20.30, 22.30
Prezentacja katalogów tematycznych Biura Lustracyjnego 
 
Podziemna Trasa Turystyczna w Rzeszowie, Rynek 26

Wstęp wolny    
 
Rzeszowskie piwnice – ekspozycja stała
Widma Historii 2019 – wystawa militariów z okresu drugiej wojny światowej
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy