Reklama

Lifestyle

Dzień Wolnej Sztuki w kolbuszowskim skansenie za złotówkę

Opracowanie Natalia Chrapek
Dodano: 23.04.2019
45443_skansen
Share
Udostępnij
Warsztaty pieczenia legendarnej wuzetki, inspirujące fotografie i odręcznie zapisane receptury kulinarne… W najbliższą sobotę, 27 kwietnia, w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej odbędzie się Dzień Wolnej Sztuki, który przeniesie turystów w czasy peerelowskiej kuchni. Dzień później, podczas odpustu na św. Marka, zwiedzający wezmą udział w pokazach musztry, koncercie Vox Angeli i degustacji regionalnych potraw. W sobotę i niedzielę wstęp do skansenu za przysłowiową złotówkę. 

Dzień Wolnej Sztuki organizowany jest od 2011 roku. Co roku organizatorzy akcji przekonują, że zwiedzając muzea powinno się kłaść nacisk na jakość, a nie na ilość.  Pomóc ma w tym Slow Art – ruch Wolnej, a raczej Powolnej Sztuki.
 
W sobotę, 27 kwietnia poszczególne muzea na terenie całego kraju przez godzinę będą przekazywać zwiedzającym ideę Wolnej Sztuki. Wszystko po to, aby udowodnić, że obiekt muzealny również może stać się źródłem inspiracji. 
 
Tak też będzie w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, które zabierze gości w wyjątkową podróż w czasie. Ożyje smak babcinej, peerelowskiej kuchni oraz zapach kultowej wuzetki, a w wiejskim sklepiku nie zabraknie krówek ciągutek… 
 
W domu z Żołyni, na specjalnie przygotowanej wystawie „Nie tylko ocet. Kuchnia w PRL” będzie można obejrzeć inspirujące fotografie, przedmioty codziennego użytku, książki kucharskie i odręcznie zapisane receptury kulinarne. 
 
W szkole z Trzebosi odbędą się warsztaty kulinarne, na których Janina Olszowy pokaże jak w dawnych czasach piekło się legendarną wuzetkę. Dla dzieci muzealnicy przygotowali zajęcia plastyczne „Zrób to sam” oraz pokaz slajdów ze starego rzutnika.
 
 
Fot. Archiwum Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej
 
W odpustową niedzielę, 28 kwietnia o godz. 14 w kościele z Rzochowa zostanie odprawiona uroczysta msza św. z procesją pod przewodnictwem ks. Lucjana Szumierza – proboszcza parafii pw. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej. O oprawę Eucharystii zadbają uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. Po mszy odbędzie się pokaz musztry Straży Grobowej z Raniżowa oraz koncert pieśni dziadowskich w wykonaniu zespołu Vox Angeli, który wystąpi razem z Wędrownym Uniwersytetem Korbowym w ramach autorskiego projektu pod hasłem „Dwanaście mgnień tradycji. Pieśni w porach roku”. 
 
O podniebienia turystów zadbają panie z Kół Gospodyń Wiejskich, których potrawy będzie można skosztować w szkole z Trzebosi oraz przy jednym z wielu kramów odpustowych ustawionych przy świątynnym murze.

Program wydarzenia:
 
Sobota, 27 kwietnia:
 
12.00 – otwarcie wystawy w domu z Żołyni i opowieści o wybranych eksponatach
13.45 – oprowadzanie po wystawie
14.00 – warsztaty kulinarne dla młodzieży i dorosłych „Poczuj smak PRL-u z Babcią Janiną” (obowiązują zapisy) Zapisy na warsztaty z p. Janiną: tel. 669 001 223 lub 17 22 71 071, e-mail: recepcja@muzeumkolbuszowa.pl. Cena: 24 zł/os.
14.00 – warsztaty dla dzieci „Zrób to sam” (spichlerz z Bidzin)
15.00 – pokaz bajek z rzutnika pod hasłem „Wieczorynka z Anią”
 
Wstęp do skansenu w tym dniu wynosi 1 zł.
 
Niedziela, 28 kwietnia:
 
12.00 – 18.00 – kramy odpustowe
14.00 – msza święta
15.20 – pokaz musztry Straży Grobowej z Raniżowa
16.00 – koncert zespołu Vox Angeli z towarzyszeniem Wędrownego Uniwersytetu Korbowego (kościół z Rzochowa)
 
W tym dniu cena biletu wstępu do skansenu wynosi 1 zł.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy