W klubie IQ w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie premiera najnowszej książki Magdaleny Louis „Sonia”. Powieść wydana przez Świat Książki na księgarskie półki trafiła już 13 lutego, ale pisarka uroczystą premierę w swoim rodzinnym mieście zaplanowała na środę, 20 marca. Spotkanie poprowadzi Maria Kornaga, dziennikarka Polskiego Radia Rzeszów – start o godz. 17.30. Wstęp wolny.
To szósta już książka rzeszowskiej pisarki, która tym razem zabrała głos w bardzo ważnej, bieżącej dyskusji o pedofilii, bo jak sama przyznaje dojrzewa jako człowiek i z biegiem lat nadaje sobie coraz większe prawo, by wypowiadać się w imieniu innych, słabszych, często pomijanych i niezauważanych. Ta książka jest też w sporej części utkana ze wspomnień i zapisków z czasów, gdy pracowała jako tłumaczka w brytyjskim wymiarze sprawiedliwości. Trzy główne bohaterki: Sonię, Rózię i Laurę nakreśliła na podstawie autentycznych zdarzeń.
– 3 lata pracy i wiele tygodni oczekiwań na decyzję wydawnictwa, czy odważy się opublikować książkę podejmującą kontrowersyjny i „niewygodny” temat pedofilii – mówi Magdalena Louis, rzecznik prasowy w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz pełnomocnik Prezydenta WSIiZ do spraw współpracy międzynarodowej.
Fot. Materiały prasowe
"Sonię” zaczęła pisać, kiedy temat nie był jeszcze tak „medialny”. I dwa wydarzenia sprowokowały ją do przygotowania takiej właśnie książki. W 2012 roku obejrzała relację z otrzęsin w gimnazjum salezjańskim w Lubinie. Była wstrząśnięta, że zabawa, gdzie nieletnie dziewczynki zlizują bitą śmietanę z nóg dorosłego mężczyzny, bo to, że był księdzem, ma drugorzędne znaczenie, nie tylko nie oburzyła rodziców, co więcej, matki tych dzieci krzyczały do kamery, że to nic złego. Nie widziały w takim zachowaniu dyrektora szkoły niczego zdrożnego i upokarzającego dla swoich córek, nazywając „zabawy” tradycją.
Dla Magdaleny Louis to był absolutny szok, podobny do tego, jaki około 2012 roku przeżyła w Wielkiej Brytanii, gdy była tłumaczem w sprawie, gdzie matka nie chciała uwierzyć, że konkubent molestuje jej dwie córeczki, bezkrytycznie dając wiarę jego wersji. Te matki ogromnie ją wtedy zawiodły. To był też czas, kiedy o pedofilii niewiele się w Polsce mówiło, dziś mówi się więcej, ale przeważnie w kontekście księży i kościoła, tymczasem to jest tragedia, jaka wydarza się w wielu domach, wśród najbliższych.
Tytułową Sonię poznajemy w 1979 roku, kiedy z 15-letnią siostrą Maria spędza ostatnie rodzinne Boże Narodzenia. Ojciec porzuca córki, żonę i wyjeżdża z inną kobietą do Ameryki. Jego nagły wyjazd załamuje całą konstrukcję rodziny Hamerów, w której psują się nie tylko stosunki między siostrami, ale także dochodzi do tragedii. Sonia dopiero po ucieczce z domu wiele lat później wskazuje prawdziwego sprawcę wielokrotnych gwałtów i aktów przemocy, jakich była ofiarą, jednak najdroższe jej osoby – mama i siostra – odwracają oczy i milczą.
Ale skrzywdzonych dzieci w książce Magdaleny Louis jest więcej. Pozostają samotne w swojej tragedii, a dorośli mogą liczyć na wsparcie i zaufanie społeczne… – Dlatego dzieciom oddaję głos w „Soni”. Próbuję znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego nie wierzymy dzieciom? – dodaje pisarka. – Dzieci są bezbronne, a przecież pedofilia nie dotyczy tylko marginesu społeczeństwa przesiąkniętego alkoholem i biedą, dotyka wszystkich warstw społecznych. A czy ta książka ma „uwierać”? Tak, bardzo bym chciała.
Magdalena Louis, rzeszowianka, felietonistka magazynu VIP Biznes&Styl, która w 2005 roku zachwyciła swoim opowiadaniem "Studnia" Jerzego Pilcha i wyróżniona została w ogólnopolskim konkursie Polityki "Pisz do Pilcha". W 2010 roku ukazała się jej debiutancka powieść – "Ślady hamowania", dwa lata później "Pola", zaś "Kilka przypadków szczęśliwych" w 2014 roku ugruntowało jej pozycję na rynku wydawniczym i zamknęło 26 – letni okres życia spędzony na emigracji w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. W 2016 roku ukazała się jej czwarta powieść w całości napisana w Polsce, "Zaginione", wydana przez „Świat Książki”. Rok temu dała się poznać jako autorka zbiór reportaży „Chcę wierzyć w Waszą niewinność”. W lutym 2019 roku wydała swoją szóstą książkę – „Sonię”, w której rozlicza sprawców czynów pedofilskich, ale winą i karą obarcza też najbliższych ofiar.