Reklama

Lifestyle

Pierwszy “Bieg kolorowej skarpetki” w Rzeszowie

Natalia Chrapek
Dodano: 06.03.2019
44825_skarpet
Share
Udostępnij
3 km i 21 m – tyle będą mieli do pokonania uczestnicy „Biegu kolorowej skarpetki”, który wystartuje 21 marca na rzeszowskich Bulwarach. Charytatywny maraton organizowany jest przez Fundację Szansa 21, wspierającą już drugi rok dzieci ze schorzeniami genetycznymi. Data imprezy jest nieprzypadkowa, bo właśnie wtedy przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Aby wziąć udział w imprezie, wystarczy ubrać dwie różne, kolorowe skarpetki. Do biegu!
 
„Bieg kolorowej skarpetki” odbędzie się w Rzeszowie po raz pierwszy. Organizatorem akcji charytatywnej jest rzeszowska fundacja „Szansa 21”, która od 2018 wspiera osoby z zespołem Downa, a także ich rodziny. 
 
– Kilka lat temu urodził się nam synek z zespołem Downa. Potrzebowaliśmy wtedy pomocy. Niestety, zarówno w Rzeszowie, jak i na całym Podkarpaciu, nie istniała żadna fundacja, zrzeszająca i wspierająca takie osoby oraz ich rodziny. Postanowiliśmy więc z żoną założyć własną organizację, która zajmie się edukacją społeczeństwa oraz integracją osób dotkniętych tą wadą genetyczną. Chcielibyśmy, aby dzieci czy dorośli z zespołem Downa, byli traktowani z szacunkiem, mieli dostęp do przedszkoli, szkół i zakładów pracy – mówi Marek Skwara, prezes fundacji „Szansa 21”. 
 
Przy fundacji działa również grupa wsparcia. Jej członkowie spotykają się raz w miesiącu, wymieniają się doświadczeniem i organizują konferencje, szkolenia i spotkania edukacyjne dla rodziców, nauczycieli i lekarzy. 
 
– Chcemy wspólnie spędzać czas, brać udział w różnych warsztatach teatralnych, imprezach sportowych i tworzyć nowe projekty – dodaje Marek Skwara. 
 
Zespół Downa to choroba genetyczna, charakteryzująca się niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim lub średnim. Schorzeniu towarzyszy szereg zaburzeń w budowie i funkcjonowaniu organizmu. Osoby dotknięte zespołem Downa wyróżniają się charakterystycznymi rysami twarzy. Choroba zawdzięcza swoją nazwę odkrywcy. Lekarz  John Langdon Down zidentyfikował  ją w 1862 roku.
 
 
Marek Skwara z rodziną. Fot. Archiwum Fundacji Szansa 21
 
Kolorowe skarpetki „pobiegną” na Bulwarach 
 
„Bieg kolorowej skarpety” odbędzie się 21 marca br. o godz. 15 na rzeszowskich Bulwarach. Najpierw, o godz. 15.30 pobiegną dzieci, które będą miały do pokonania 321 metrów. Godzinę później w zawodach wystartują dorośli, na ponad 3-kilometrowym dystansie. Uczestnicy rozpoczną bieg spod kawiarni „Przystań”, następnie pobiegną bulwarami do zapory na Wisłoku. Przed tunelem zawrócą do miejsca startu. Aby przystąpić do biegu, trzeba spełnić jeden sztandarowy warunek – założyć kolorowe skarpety, nie do pary oczywiście. 
 
 – Dystanse do pokonania dla dzieci i dorosłych również nie są przypadkowe. Zawierają cyfrę 3 i liczbę 21. Zespół Downa jest trisomią 21. pary chromosomów. Oznacza to, że przy 21. parze jest dodatkowy, trzeci chromosom lub jego fragment, co stanowi nadmiar materiału genetycznego u dziecka  –  wyjaśnia Małgorzata Gałda, wolontariuszka fundacji „Szansa 21”. – Stąd też pomysł, aby pobiec w różnych, kolorowych skarpetach,  na znak solidarności z chorymi, którzy często boją się wyjść nawet na ulicę. Chcemy przełamywać bariery – dodaje. 
 
Limit uczestników dziecięcego maratonu to 50 miejsc. Pobiegną chłopcy i dziewczynki, również te z zespołem Downa. – Prawie wszystkie dzieciaki są już zapisane, ale mamy jeszcze kilka wolnych miejsc – mówi wolontariuszka. Liczba dorosłych w biegu na dłuższym dystansie jest także ograniczona – udział może wziąć maksymalnie 100 zawodników. Ta lista też jest prawie pełna. 
 
Więcej informacji o zapisach na „Bieg kolorowej skarpetki” można znaleźć na stronie http://szansa21.pl/zapisy-na-bieg-kolorowej-skarpetki/ 
 
Każdy uczestnik zostanie udekorowany medalem, a pierwsze trzy osoby z podium, nagrodzone pucharami. Po biegu organizatorzy zapraszają na piknik na Lisiej Górze, z ogniskiem i atrakcjami dla dzieci.  
 
Pieniądze zebrane podczas charytatywnego maratonu zostaną przeznaczone na organizację szkoleń i konferencji dla rodziców, lekarzy i nauczycieli, przebywającymi na co dzień z osobami z zespołem Downa. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy