Już od października rozpocznie się kolejna edycja zajęć w ramach DUT, które dotychczas nazywały się Politechnika Dziecięca. Wykłady mają na celu pokazanie małym „studentom”, że nauka to nie tylko książki, ale także doskonała zabawa. Zajęcia poprowadzą naukowcy, wykładowcy oraz popularyzatorzy nauki z całej Polski. Wykłady będą prowadzone w pięciu miastach: Dębica, Mielec, Stalowa Wola, Ustrzyki Dolne i Rzeszów. W poniedziałek ruszają zapisy. Obowiązuje rejestracja online.
Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego organizowane są przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, która od 2009 roku prowadziła Politechnikę Dziecięcą. Fundacja podpisała umowę z Uniwersytetem Rzeszowskim na podstawie której powstał Dziecięcy Uniwersytet Techniczny.
Wykłady w ramach DUT odbywają się: w Rzeszowie, Mielcu, Dębicy, Ustrzykach Dolnych i Stalowej Woli. Łączna liczba uczestników wynosi ponad 40 tys. osób.
Ponad 1350 dzieci zasiądzie w studenckich ławach, aby odkrywać świat nauki. Rejestracja online na nowy semestr zajęć Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego ruszy 17 września o godz. 10.00. Na zajęcia mogą się zarejestrować wyłącznie uczniowie szkół podstawowych w wieku 7-12 lat. Zapisy odbywają się online poprzez konto utworzone na stronie www.dolina-wiedzy.pl/dut. Rejestracja będzie aktywna od 17 września od godz. 10.00 do 24 września 2018, do godz. 23.59. Zasady i poszczególne etapy zostały przedstawione na stronie organizatora w zakładce rejestracja.
Semestr zimowy tworzy pięć zajęć wykładowych, wśród których nie zabraknie: fizyki, matematyki, elementów psychologii i archeologii. Podczas zajęć studenci nowego semestru DUT sprawdzą, czy można zzielenieć ze złości, dowiedzą się, czy liczą lepiej niż kalkulator, testować będą swój mózg, poznawać tajniki laboratorium archeologa, a także uczyć się, jak bezpiecznie korzystać z Internetu.
Zajęcia będą się odbywać w jedną sobotę miesiąca.
Tematyka zajęcia podczas semestru zimowego w Rzeszowie:
Budynek ‚A0’ Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ul. Pigonia 1 w sali 167, w części B2
Świat kolorów czy kolory świata? – dr Wojciech Szajna
– co jest ważniejsze światło czy kolor?
– jak wyhodować czarne pomidory?
– czy można zzielenieć ze złości?
– czy można uwięzić światło?
– zobaczymy to, co niewidzialne.
Czy liczymy lepiej niż kalkulator? – dr Tadeusz Ratusiński
– dlaczego liczba 7 jest tak specjalna?
– poznajemy matematyczną magię
– zaskakujące, matematyczne ciekawostki.
Nasz niesamowity MÓZG – Heweliusze Nauki
– poznajemy nasze zmysły