Reklama

Lifestyle

Nie tylko Eurobiznes, Monopoly, Chińczyk. Gry planszowe wracają do łask!

Angelika Fila
Dodano: 14.05.2018
38778_gl
Share
Udostępnij

Eurobiznes, Monopoly, Scrabble, Chińczyk – to gry, o których słyszał chyba każdy. Przez wiele lat gry planszowe pozostawały w cieniu, ustępując miejsca tym komputerowym. Teraz na nowo wracają do łask. Dowodem na to jest działający od 8 lat, rzeszowski sklep Gamekeeper, oferujący gry „bez prądu”. Działa tu także wypożyczalnia planszówek.

Jeszcze do niedawna ten rodzaj rozrywki był w naszym kraju całkowicie zapomniany. Aktualnie jednak, Polacy coraz częściej poszukują nowych form zabawy i wracają do planszówek.

– Ludzie sami zaczynają szukać alternatywy na ciekawe spędzanie wolnego czasu. Szczególnie jesienią i zimą. Można samemu pograć przy komputerze, ale w przypadku, gdy zapraszamy do siebie znajomych, dobrze jest mieć jakąś ciekawą propozycję. Są nią właśnie gry. Do wyboru mamy bardzo wiele różnych planszówek, zaczynając od tych, które wymagają logicznego myślenia, po takie, które świetnie integrują towarzystwo. Dołączając do grona graczy musimy nabrać dystansu do siebie i innych osób. To zazwyczaj bardzo wesoły czas i pozytywnie odbierany przez uczestników gry – mówi Anna Kotula-Sowa, właścicielka sklepu Gamekeeper w Rzeszowie.

Nie musisz kupować, możesz wypożyczyć

W sklepie Gamekeeper, który jest jedynym specjalistycznym sklepem w Rzeszowie, raz w tygodniu organizowane są turnieje, a gry można także wypożyczać. Sprzedawca bardzo chętnie doradza klientom przy wyborze gier, przeprowadzając wcześniej krótki wywiad, dotyczący zainteresowań i oczekiwań. 

– Dobranie odpowiedniej gry planszowej do konkretnej osoby to wbrew pozorom bardzo trudna rzecz. Jeżeli ktoś chciałby kupić jakąś grę, a nie ma pomysłu jaką, zawsze może najpierw ją u nas wypożyczyć, sprawdzić i wtedy podjąć decyzję o kupnie. Myślę, że jest to bardzo duże ułatwienie dla klientów. Koszt wypożyczenia gry waha się od 4 do 25 zł. Planszówki wydajemy na 4 dni – dodaje Anna Kotula-Sowa.

Cena jest ważna

Gry planszowe różnią się od siebie ceną. 

– Opcji do wyboru jest mnóstwo. Czasami planszówki sporo kosztują, a ich cena przekracza kwoty, jakie płaci się za gry komputerowe. Niekiedy za grę, np. z figurkami, trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych, a mimo to ludzie decydują się na zakup. Na Facebooku istnieje grupa „Gry planszowe”, która liczy wielu członków. Tam Polacy podpytują innych, jaką grę można kupić komuś na prezent, jaka gra nadaje się na imprezę integracyjną.

W naszym regionie gry planszowe coraz bardziej popularne

Na Podkarpaciu oprócz niedużych wydarzeń związanych z grami planszowymi, jak np. Noc Planszówek, która jest organizowana przez studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego, coraz popularniejsza staje się impreza Games Day Rzeszów.

– Będziemy organizować 8. edycję tego wydarzenia. Jest to chyba jedyna w regionie tej wielkości impreza i z edycji na edycję uczestniczy w niej coraz więcej osób. Przyjeżdżają do nas wydawcy, pokazują swoje gry, my organizujemy turnieje. Można przyjść, popatrzeć, a przede wszystkim usiąść przy stoliku i pograć. Jeżeli ktoś nie zna zasad, uczestnicy i pasjonaci gier tłumaczą je na bieżąco. Rozpiętość wiekowa jest ogromna, od najmłodszych dzieci do starszych osób. W ciągu dwóch dni da się zauważyć naprawdę sporo osób. Games Day Rzeszów organizujemy w holu Uniwersytetu Rzeszowskiego i nie musimy nawet szczególnie zachęcać do wzięcia udziału w zabawie, chętni do gry sami dołączają –  dodaje Anna Kotula-Sowa.

Gry planszowe to nie tylko chwilowa rozrywka, ale również bardzo dobry sposób na zawarcie nowych znajomości.

– Żartobliwie mówię, że w naszym sklepie nie ma klientów, bo jeśli ktoś tutaj przyjdzie, to już zazwyczaj zostaje na dłużej. To dla nas bardzo cenne, ponieważ to właśnie pasjonaci zawsze tworzą klimat miejsca –  podsumowuje pasjonatka gier.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy