Reklama

Lifestyle

Ekstremalna Droga Krzyżowa rośnie w siłę. W Rzeszowie 13 tras i 1000 uczestników

Redakcja
Dodano: 12.03.2018
37917_bigrz
Share
Udostępnij

Nawet tysiąc uczestników może wyruszyć w nocy z 23 na 24 marca w rzeszowską Ekstremalną Drogę Krzyżową. W tym roku organizatorzy przygotowali trzynaście zróżnicowanych tras (od 28 do 102 km) o łącznej długości 705 km. Zapisy wciąż trwają, a organizatorzy zachęcają do czynnego udziału w tej indywidualnej formie modlitwy.

Rzeszowska Ekstremalna Droga Krzyżowa rozpocznie się w piątek, 23 marca o godz. 20 w parafii garnizonowej w Rzeszowie. – Wydarzenie rośnie w siłę. Dwa lata temu w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej wzięło udział 500 osób, rok temu 850 osób, teraz spodziewamy się nawet 1000 uczestników – informuje Adrian Skoczylas, koordynator EDK w Rzeszowie.

Ponad 70 tras w województwie podkarpackim

W tym roku uczestnicy mają do wyboru 13 tras z Rzeszowa (28-102 km długości) o łącznej długości 705 km. W całym województwie do wyboru jest ponad 70 tras – uczestnicy licznie będą wyruszać także z Mielca, Krosna, Sanoka, Jasła, Jarosławia, Niska, Strzyżowa, Dębicy, Kolbuszowej, Miejsca Piastowego i Sokołowa Małopolskiego. Najdłuższa trasa wiedzie z Rzeszowa do Pustelni św. Jana z Dukli (102 km). Jest to trasa o bardzo dużej jak na EDK sumie podejść (2300 metrów) oraz długości – pierwsza ponad 100-kilometrowa trasa EDK. Przeznaczona jest tylko dla osób, które brały udział w ultramaratonach lub regularnie biorą udział w marszach podobnych co do długości jak i pionowej sumy podejść. Organizatorzy stanowczo odradzają ją osobom, które na EDK idą po raz pierwszy.

Dwie z tras w województwie liczą po ok. 80 km, kilka po ok.60. Najkrótsze liczą po ok. 20 km.

Na czym polega EDK i co trzeba zabrać na drogę

Ektremalna Droga Krzyżowa nie jest pielgrzymką, lecz indywidualną formą modlitwy, ćwiczeniem duchowym. Polega na wyprawie nocą, często w zmiennych warunkach atmosferycznych, na mniej lub bardziej wymagajacych trasach. Droga krzyżowa przebiega w milczeniu, skupieniu i modlitwie, w grupach liczących maksymalnie 10 osób; można ją rozpocząć i przerwać na dowolnym kilometrze trasy. Istotą EDK jest zmaganie, wychodzenie poza własną strefę komfortu, pokonywanie ograniczeń i walka z własnymi słabościami.

Na trasę warto przygotować sobie własny drewniany krzyż, mieć kijki do wędrówek pieszych (np. do nordic walking), wziąć ze sobą GPS (pliki z wgranymi śladami tras można ściągnąć ze strony) i mieć mapę obszaru, po którym przebiega trasa EDK.

Koniecznie trzeba przygotować prowiant na drogę (jedzenie, picie, termos z gorącą herbatą, wodę, wysokoenergetyczny prowiant: czekolada, batony, chałwa); ciepłe ubrania, wygodne i wodoodporne buty przystosowane do długich wędrówek (w niektórych miejscach trasa może być błotnista i śliska) oraz nieprzemakalny ubiór, odpowiedni do kilkustopniowych zmian temperatur oraz niesprzyjających warunków pogodowych.

Przy sobie trzeba mieć naładowany telefon komórkowy, latarkę (najlepiej czołową), podstawowe opatrunki, odblaski (najlepiej kamizelki odblaskowe).

Ideodawcą Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest ksiądz Jacek Wiosna Stryczek, pomysłodawca Szlachetnej Paczki, wraz z Męską Stroną Rzeczywistości. Pierwsza EDK odbyła się w 2009 roku. Od tej pory odbywa się co roku, a z każdym kolejnym rokiem organizowana jest w kolejnych miastach i miejscowościach.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy