Stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę będzie tematem III Dyktanda Rzeszowskiego, jakie organizuje WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa. Dyktando jest otwarte i każde może wziąć w nim udział, po wcześniejszym wysłaniu zgłoszenia. Komu w tym roku przypadnie tytuł Mistrza Ortografii, który od dwóch lat należy do Agaty Lizak, studentki prawa, dowiemy się 22 lutego.
W tym roku tematem dyktanda będzie setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnicy zmierzą się z przygotowanym specjalnie na tę okazję tekstem. Jego autorem jest, współpracująca z Uczelnią polonistka dr Barbara Misztal. Tekst dyktanda tak jak w ubiegłym roku zaprezentuje aktor Przemysław Tejkowski, prezes Polskiego Radia Rzeszów. Sprawdzian wiedzy z ortografii i interpunkcji organizowany jest w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, którego celem jest pomoc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego, zwłaszcza że od 1950 r. na świecie zanikło 250 języków.
Dyktando odbędzie się po raz trzeci. Do tej pory podczas dyktand uczelnianych oraz Dyktanda Rzeszowskiego uczestnicy zmierzyli się z pełnymi ortograficznych wyzwań tekstami pt.: „Z rozmyślań o prozie współczesnej”, „Utyskiwania sfrustrowanego zwisowca”, „Żartem, choć serio” oraz „Pisarza pamięci quasi-rapsod”.
Co roku w sprawdzianie wiedzy z ortografii i interpunkcji uczestniczy około 200 osób, m.in. studentów, pracowników Uczelni, mieszkańców Rzeszowa, a także dziennikarzy. Od dwóch lat tytuł Rzeszowskiego Mistrza Ortografii należy do Pani Agaty Lizak, studentki prawa w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej.
Kto w tym roku zdobędzie tytuł Rzeszowskiego Mistrza Ortografii, dowiemy się w czwartek 22 lutego 2018 r. o godzinie 13:00. Dyktando odbędzie się w Auli WSPiA w rzeszowskim kampusie Uczelni przy ul. Cegielnianej 14.
Aby zgłosić swój udział w dyktandzie, wystarczy wysłać maila na adres dyktando@wspia.eu. W treści należy podać: imię, nazwisko oraz numer telefonu. Karty zgłoszeń oraz regulamin Dyktanda dostępne są na stronie www.wspia.eu.