Reklama

Lifestyle

One Billion Rising na Rynku w Rzeszowie w same Walentynki

Redakcja
Dodano: 08.02.2018
37562_one
Share
Udostępnij
W samo południe, 14 lutego 2018 r. na Rynku w Rzeszowie kilkadziesiąt osób zatańczy, protestując przeciwko przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Akcja pod nazwą One Billion Rising w stolicy Podkarpacia odbędzie się już po raz drugi. Zagości także w Krośnie, Przemyślu i Sanoku. W całej Polsce weźmie w niej udział kilkadziesiąt tysięcy osób. Dołączyć może każdy.

One Billion Rising (po pol. Nazywam się Miliard) to ogólnoświatowy protest w formie tańca, który zwraca uwagę na przemoc wobec dziewcząt i kobiet, przede wszystkim na najbardziej drastyczny, wciąż lekceważony jej przejaw – przemoc seksualną.

– Taneczny happening to bardzo skuteczny sposób zwrócenia uwagi na problem przemocy wobec kobiet. Rzesza kobiet cierpi i doświadcza przemocy lecz boi się zgłosić odpowiednim instytucjom problem. Nie bądźmy obojętni – mówi Patricia Mitro, koordynatorka akcji podkarpackiej i zarazem prezes Fundacji Prawnikon, od trzech lat zrzeszonej w Antyprzemocowej Sieci Kobiet. Partnerami wydarzenia są: Podkarpacka Rada Programowa Kobiet, Kongres Kobiet Podkarpacie oraz Instytut Kariery, Przedsiębiorczości i Rozwoju.

Organizatorzy akcji zwracają uwagę, że środowiska lokalne wykazują zbyt małą wrażliwość na kwestię przemocy w rodzinie. Samorządy mają niezwykle istotną rolę do odegrania w przeciwdziałaniu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet – nikt lepiej nie zna potrzeb i problemów swojej społeczności i to one mogą najskuteczniej zadziałać. Jednak bez podkreślania, że to kobiety i dziewczęta najczęściej stają się ofiarami każdego rodzaju przemocy, trudno przygotować skuteczne programy i trudno temu zjawisku przeciwdziałać.

Tymczasem analiza ponad 300 lokalnych programów przeciwdziałania przemocy w rodzinie przeprowadzona przez Antyprzemocową Sieć Kobiet pokazała, że 50% z nich nie zawiera informacji, że przemocy najczęściej doświadczają kobiety i dziewczęta, a 90% programów nie definiuje poszczególnych rodzajów przemocy z uwzględnieniem kategorii płci, tylko jeden program zawierał zapis wprost odwołujący się do faktu, że stereotypy płciowe mają wpływ na przemoc wobec kobiet.

– Chcemy pokazać, że przemoc wobec kobiet dzieje się tu i teraz, obok nas – u naszych sąsiadów, przyjaciół i znajomych, na naszej ulicy, podwórku, domu. Że problem przemocy wobec kobiet jest naszym lokalnym problemem. To także apel do kandydatek i kandydatów w wyborach samorządowych, by kwestie przemocy wobec kobiet włączyli do swoich wyborczych programów – podkreślają organizatorzy.

Każdy, kto popiera ten postulat i chciałby zaprotestować przeciwko przemocy może przyłączyć się do wspólnego tańca w Walentynki. 14 lutego 2018 r. Podkarpacie tańczyć będzie w następujących miastach:

– Rzeszów- godzina 12:00 – Rynek (https://web.facebook.com/events/1992837940934654)

– Krosno – godzina 14:00 – Rynek (https://web.facebook.com/events/1881459362167410)

– Przemyśl – godzina 18:30 – Rynek (https://web.facebook.com/events/1888431238154326)

-Sanok – godzina 18:00 – Rynek (https://web.facebook.com/events/133529410663246)

Taniec ma zasygnalizować problem przemocy lokalnie, a oprócz akcji tanecznej Podkarpacka Rada Programowa Kobiet i Fundacja Prawnikon zapraszają na wydarzenie nt. przemocy o nazwie „Lokalnie i solidarnie przeciwko przemocy na Podkarpaciu”, które odbędzie się w ostatni czwartek miesiąca, tj. 22 lutego 2018 r. o godzinie 18:00 w sali sesyjnej rzeszowskiego ratusza. W programie: statystyki w zakresie przemocy wobec kobiet w Rzeszowie i na Podkarpaciu; wystąpienie funkcjonariuszy Policji; prelekcje ekspertek nt. przemocy; porady prawne i wskazówki. Więcej szczegółów opublikowanych będzie na funpage’u Podkarpackiej Rady Programowej Kobiet: https://web.facebook.com/Podkarpacka-Rada-Programowa-Kobiet-428561820879735/

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy