Reklama

Kraków

Kłódki z kładki o. Bernatka zostaną przetopione. Powstanie ławeczka zakochanych

Źródło: krakow.pl
Dodano: 13.02.2024
Zdjęcie: Zarząd Dróg Miasta Krakowa
Zdjęcie: Zarząd Dróg Miasta Krakowa
Share
Udostępnij

Rozpoczęła się wymiana wypełnienia balustrad na kładce o. Bernatka. Prace w pierwszym etapie dotyczą na razie części dla pieszych. Słynne kłódki, zawieszane na kładce przez zakochanych, zostaną przetopione i powstanie z nich wyjątkowa ławeczka.

Wypełnienie jest demontowane na dwóch, metrowych odcinkach. Ze względów bezpieczeństwa, montaż nowego wypełnienia musi być wykonany tego samego dnia.

Na kładce o. Bernatka wymienione zostaną wypełnienia przęseł balustrad – siatka będzie zastąpiona pionowymi elementami szczeblinkowymi ze stali nierdzewnej. Wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa.

Roboty będą przebiegały w dwóch etapach:

  • w pierwszym, od 12 lutego, wyremontowana zostanie balustrada w części dla pieszych (od strony mostu im. Powstańców Śląskich), w tym czasie ruch pieszy zostanie skierowany na drogę dla rowerów, usytuowaną po drugiej stronie
  • w drugim – realizacja planowana w III kwartale tego roku – wyremontowana zostanie balustrada przy drodze dla rowerów (od strony mostu im. Piłsudskiego).

Pierwszy etap finansowany jest ze środków na bieżące utrzymanie obiektów inżynierskich, a koszt jego realizacji wyniesie ok. 670 tys. zł.

Została też podjęta decyzja, co stanie się z kłódkami zamontowanymi na kładce, które stały się nieodłącznym jej elementem. Jak poinformował przedstawiciel Zarządu Dróg Miasta Krakowa, zostaną one przetopione i z 3 ton materiału powstanie wyjątkowa ławeczka dla zakochanych.

W czerwcu i lipcu 2022 r. mieszkańcy przesłali ponad 600 pomysłów na ich zagospodarowanie: zdjęcie kłódek i poddanie uzyskanego surowca recyklingowi, a za środki z ich sprzedaży wsparcie celu charytatywnego, wykonanie z przetopionych kłódek rzeźby lub serii rzeźb o tematyce związanej z miłością czy przeniesienie kłódek w inne miejsce.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy