Reklama

Lifestyle

O migracjach i mowie nienawiści – Dzień z Prawami Człowieka na uniwersytecie

Opracowanie Katarzyna Grzebyk
Dodano: 16.03.2017
31523_glowne
Share
Udostępnij

Jakie są przyczyny i konsekwencje ruchów migracyjnych, dlaczego w dyskusji należy unikać mowy nienawiści – rzeszowska grupa lokalna stowarzyszenia Amnesty International i uniwersyteckie radio „Feniks” zapraszają na otwarte warsztaty w dniu 23 marca poświęcone tematyce mediów, migracji i mowy nienawiści. Warsztaty są dla wszystkich chętnych, należy tylko zgłosić swój udział.

W ramach wydarzenia odbędzie się pięć warsztatów oraz projekcja filmu dokumentalnego. Pierwszy warsztat poświęcony będzie zagadnieniu społeczno-politycznego kontekstu współczesnych migracji. Uczestnicy zastanowią się, czym są, jakie mają znaczenie, poznają podstawowe terminy związane ze współczesnymi migracjami; dowiedzą się jakie są przyczyny i konsekwencje ruchów migracyjnych, zarówno dla osób migrujących, jak i dla społeczeństw przyjmujących. Będzie też mowa o prawach człowieka dotyczących migracji.

Kolejne będą dotyczyć: mowy nienawiści (celem jest zachęcenie uczestników do przyjęcia postawy otwartości i tolerancji, a także podniesienie świadomości o przyczynach i konsekwencjach mowy nienawiści), języka w mediach (warsztaty te mają dostarczyć narzędzi do krytycznej analizy dyskursu medialnego, w szczególności dotyczącego kryzysu azylowego i uzmysłowić perspektywę antydyskryminacyjną w poruszaniu tematów społecznych), Lego Logos (warsztat polega na rozwijaniu naturalnych zdolności młodzieży oraz osób dorosłych do filozofowania, kreatywnego myślenia oraz zdolności lingwistycznych w zakresie posługiwania się językiem polskim i językami obcymi) i edukacji seksualnej (poruszone zostaną tematy rozwoju płciowego, dojrzewania, orientacji seksualnej, rodzicielstwa, HIV/AIDS, poprowadzi je Filip Jach, działający w Fundacji Spunk).

Podczas Dnia z Prawami Człowieka zostanie wyemitowany film „O tych, którzy płoną, przedstawiający dramat, jaki przeżywają imigranci zmierzający do bogatej Europy. Film ten wyławia z bezimiennej na co dzień masy imigrantów konkretne twarze, przywołuje szczątkowe historie ich tęsknoty za domem, rodziną, znajomym pejzażem. Produkcja nagradzana na festiwalu IDFA w Amsterdamie. Po projekcji planowana jest dyskusja na temat „Jak Polska jest widziana z perspektywy migranta i uchodźcy”.

Otwarte warsztaty odbędą się 23 marca w sali senackiej Uniwersytetu Rzeszowskiego, ul. Rejtana 16C (budynek A1), w godz. 10 do 20. Jedynym wymogiem do wzięcia udziału jest zgłoszenie chęci udziału poprzez formularz dostępny pod tym adresem.

Pełen program wydarzenia dostępny pod tym adresem.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy