Jakie są przyczyny i konsekwencje ruchów migracyjnych, dlaczego w dyskusji należy unikać mowy nienawiści – rzeszowska grupa lokalna stowarzyszenia Amnesty International i uniwersyteckie radio „Feniks” zapraszają na otwarte warsztaty w dniu 23 marca poświęcone tematyce mediów, migracji i mowy nienawiści. Warsztaty są dla wszystkich chętnych, należy tylko zgłosić swój udział.
W ramach wydarzenia odbędzie się pięć warsztatów oraz projekcja filmu dokumentalnego. Pierwszy warsztat poświęcony będzie zagadnieniu społeczno-politycznego kontekstu współczesnych migracji. Uczestnicy zastanowią się, czym są, jakie mają znaczenie, poznają podstawowe terminy związane ze współczesnymi migracjami; dowiedzą się jakie są przyczyny i konsekwencje ruchów migracyjnych, zarówno dla osób migrujących, jak i dla społeczeństw przyjmujących. Będzie też mowa o prawach człowieka dotyczących migracji.
Kolejne będą dotyczyć: mowy nienawiści (celem jest zachęcenie uczestników do przyjęcia postawy otwartości i tolerancji, a także podniesienie świadomości o przyczynach i konsekwencjach mowy nienawiści), języka w mediach (warsztaty te mają dostarczyć narzędzi do krytycznej analizy dyskursu medialnego, w szczególności dotyczącego kryzysu azylowego i uzmysłowić perspektywę antydyskryminacyjną w poruszaniu tematów społecznych), Lego Logos (warsztat polega na rozwijaniu naturalnych zdolności młodzieży oraz osób dorosłych do filozofowania, kreatywnego myślenia oraz zdolności lingwistycznych w zakresie posługiwania się językiem polskim i językami obcymi) i edukacji seksualnej (poruszone zostaną tematy rozwoju płciowego, dojrzewania, orientacji seksualnej, rodzicielstwa, HIV/AIDS, poprowadzi je Filip Jach, działający w Fundacji Spunk).
Podczas Dnia z Prawami Człowieka zostanie wyemitowany film „O tych, którzy płoną, przedstawiający dramat, jaki przeżywają imigranci zmierzający do bogatej Europy. Film ten wyławia z bezimiennej na co dzień masy imigrantów konkretne twarze, przywołuje szczątkowe historie ich tęsknoty za domem, rodziną, znajomym pejzażem. Produkcja nagradzana na festiwalu IDFA w Amsterdamie. Po projekcji planowana jest dyskusja na temat „Jak Polska jest widziana z perspektywy migranta i uchodźcy”.
Otwarte warsztaty odbędą się 23 marca w sali senackiej Uniwersytetu Rzeszowskiego, ul. Rejtana 16C (budynek A1), w godz. 10 do 20. Jedynym wymogiem do wzięcia udziału jest zgłoszenie chęci udziału poprzez formularz dostępny pod tym adresem.
Pełen program wydarzenia dostępny pod tym adresem.