W ostatnią niedzielę lutego ponad 60 tysięcy biegaczy weźmie udział w biegu Tropem Wilczym poświęconym pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na Podkarpaciu biegi odbędą się m.in. w Lesku, Rymanowie, Strzyżowie, Dynowie, Przemyślu, Jarosławiu, Przeworsku, Stalowej Woli, Tarnobrzegu, Mielcu, Jeżowym i Gorzycach. W Gorzycach trasy biegów będą wiodły ulicami, przy których przed wojną mieszkali i wychowywali się Żołnierze Polskiego Podziemia Niepodległościowego.
Bieg Tropem Wilczym związany jest ze świętem państwowym ustanowionym w 2011 -Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto przypada 1 marca i honorujące oraz upamiętnia żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP.
Od spontanicznej akcji po ogólnopolską imprezę biegową
W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych zorganizowała „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy, wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki zaangażowaniu Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu. Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.
Kolejna edycja biegu odbędzie się w niedzielę, 26 lutego W tym roku pobiegnie ponad 60 tys. biegaczy z 240 miast w tym: Londynu, Grodna, Nowego Jorku czy Wilna, a także kilku podkarpackich miast: z Leska, Rymanowa, Strzyżowa, Dynowa, Przemyśla, Jarosławia, Przeworska, Stalowej Woli, Tarnobrzega, Mielca, Jeżowego i Gorzyc.
W Gorzycach bieg zostanie zorganizowany po raz pierwszy. Uczestnicy mają tu do wyboru jedną z dwóch tras – krótszą o długości 1963 metrów, symbolizującą datę śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych – sierżanta Józefa Franczaka pseudonim Lalek, i dłuższą, mierzącą 4600 metrów.
Trasy biegów w Gorzycach w miejscu zamieszkania Żołnierzy Wyklętych
Co istotne, trasy gorzyckich biegów będą wiodły ulicami, przy których przed wojną mieszkali i wychowywali się Żołnierze Polskiego Podziemia Niepodległościowego – Franciszek Bajcer „Sanowski”, Mieczysław Świergul „Adamski”, Bronisław Główka „Buława”, Stanisław Styga „Wampir”, Czesław Gołębiowski „Góral” i Stanisław Dziubek „Vis”.
– Zależy nam, aby niedziela 26 lutego, była dniem szczególnym. Nie chodzi tu absolutnie o rywalizację i ściganie się o zwycięstwo, ale uczczenie pamięci tych, którzy walczyli, a często i oddawali życie za naszą wolność. Chcemy w kalendarz wydarzeń na stałe wpisać działania poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych, mamy nadzieję, że bieg zapoczątkuje tę tradycję. Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w biegu, ale także kibicowania zawodnikom – zachęca Tomasz Dziorek z klubu Sprint, jeden z pomysłodawców i organizatorów lokalnej edycji biegu.
Dla uczestników przewidziano wyjątkowe pakiety startowe zawierające koszulkę patriotyczną i pamiątkowy medal. Podczas imprezy, uczestnicy będą mogli wylosować odzież sportową oraz inne fanty patriotyczne. Każdy z zawodników może liczyć na gorącą herbatę i posiłek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Gorzycach. Rejestracja zawodników rozpoczęła się na początku lutego, ale w dalszym ciągu są jeszcze miejsca dla chętnych osób. – Opłata wpisowa z biegu zostanie przeznaczona na ufundowanie tablicy pamiątkowej poświęconej żołnierzom pochodzącym z terenu gminy Gorzyce – podkreśla pomysłodawca akcji Tomasz Fietko.
Na bieg można się zapisać u regionalnych koordynatorów
W niedzielę 26 lutego w świetlicy wiejskiej w Gorzycach będzie można również obejrzeć wystawę „Żołnierze Wyklęci. Śladami zbrodni komunistycznych na Rzeszowszczyźnie z lat 1944-1956” przygotowaną przez rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Ponadto w ramach tygodnia pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się pokaz filmu „Zapora” zrealizowany przez Instytut Pamięci Narodowej oraz opowieść „Prześladowanie Żołnierzy Wyklętych przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa”.
Osoby, które chciałyby zapisać się na biegi w podkarpackich miastach, mogą znaleźć kontakt do koordynatorów biegów na tej stronie.