Reklama

Kraj

Prezydent: sportowa rywalizacja integruje wokół bohaterów walk o wolną Polskę

Paulina Kurek/PaP
Dodano: 03.03.2024
Warszawa, 05.03.2023. XI edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” w Forcie Bema w Warszawie, 5 bm. Uczestnicy oprócz koronnego dystansu 1963 metrów (przypominającym, że w 1963 r. zginął w walce ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak) mogą rywalizować jeszcze na 5 i 10 km. Fot. PAP/Rafał Guz
Warszawa, 05.03.2023. XI edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” w Forcie Bema w Warszawie, 5 bm. Uczestnicy oprócz koronnego dystansu 1963 metrów (przypominającym, że w 1963 r. zginął w walce ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak) mogą rywalizować jeszcze na 5 i 10 km. Fot. PAP/Rafał Guz
Share
Udostępnij

W dniu Biegów Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym prezydent Andrzej Duda napisał w liście do uczestników i organizatorów, że “sportowa rywalizacja integruje społeczności lokalne wokół postaci bohaterów walk o wolną Polskę”. Podziękował lokalnym wspólnotom za “pielęgnowanie pamięci o nich”.

W niedzielę w kilkuset miejscach w Polsce i poza jej granicami odbywają się Biegi Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym. Pobiegnie w nich ok. 50 tys. osób. Rzeczniczka projektu Tropem Wilczym, Barbara Konarska przekazała PAP, że w tym roku uczestnicy biegu upamiętnią pamięć Wyklętych walczących w Powstaniu Warszawskim.

Andrzej Duda do uczestników Biegów Pamięci

List do uczestników i organizatorów XII edycji wydarzenia napisał prezydent Andrzej Duda, który podkreślił, że “łączy się w hołdzie dla poległych za wierność Ojczyźnie ze wszystkimi, którzy pielęgnują pamięć o ich bohaterstwie”. Pozdrowił też osoby i środowiska zaangażowane w organizację tegorocznej edycji biegów.

Duda przypomniał także losy poległych. Zaznaczył, że pamięć o żołnierzach przetrwała, “przechowywana w rodzinach, społecznościach lokalnych, a w ostatnich dekadach została przywrócona całemu narodowi”. Zaznaczył, że “dzięki olbrzymiej pracy badaczy odnaleziono, zidentyfikowano i godnie pogrzebano szczątki wielu bohaterów podziemia antykomunistycznego”. Podkreślił, że “heroizm i poświęcenie” poległych upamiętnia się poprzez stawianie pomników, a ich imionami nazywane są m.in. ulice i parki.

Biegi Tropem Wilczym

Prezydent zwrócił uwagę, że “wielkie znaczenie mają też biegi Tropem Wilczym, które odbywają się w setkach polskich miejscowościach, a nawet poza granicami kraju”. “Sportowa rywalizacja integruje społeczności lokalne wokół postaci bohaterów walk o wolną Polskę – często najbliższych miejscowej społeczności, znanych osobiście starszym, a młodszym – ze wspomnień domowych i sąsiedzkich” – napisał. Podziękował “lokalnym wspólnotom za to, że pielęgnują pamięć o nich i opowiadają ich historię kolejnym pokoleniom”.

“Wszystkim startującym w tegorocznych biegach Tropem Wilczym życzę powodzenia, sportowej satysfakcji, ale także głębokiej refleksji nad losami patriotów, którzy nigdy nie poddali się terrorowi komunistycznemu” – napisał prezydent.

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych

Zwrócił uwagę, że ostatni z nich – Józef Franczak ps. “Lalek” poległ w walce w 1963 r. “Życzę, by wszyscy Państwo dotarli do 1963. metra biegu, oddając w ten sposób cześć naszym narodowym bohaterom. Pamięć o nich jest patriotyczną powinnością i racją stanu niepodległej, suwerennej Rzeczypospolitej. Cześć i chwała bohaterom podziemia antykomunistycznego! Wieczna pamięć poległym!” – zakończył prezydent.

Każdy uczestnik biegu otrzyma pamiątkowy medal. Instytut Pamięci Narodowej przygotował specjalne, wirtualne paczki edukacyjne wysyłane lokalnym organizatorom wydarzeń dla uczestników. Każdy z organizatorów wytyczył dystans 1963 metrów – symbolicznie upamiętniając rok śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka, ps. “Lalek”, który 21 października 1963 r. poległ z bronią w ręku w trakcie walki z SB i MO.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy